Ruští důchodci bojují o holé přežití

Některá česká média převzala studii Moskevské ekonomické univerzity a Ruské akademie věd. Ta potvrzuje neradostný úděl ruských penzistů. Jenomže jsou to jen čísla, která potřebuji doplnit o srovnání s jinými zeměmi.

Já tedy doplním, že průměrný měsíční důchod v České republice činí něco přes 11 000 Kč, v Rusku pak v přepočtu cca 5000 Kč s čímž se dá těžko vyžít. A to, i když třeba pohonné hmoty nebo plyn jsou v Rusku levnější. Ovšem potraviny stojí v obou zemích zhruba stejné a také v samotném Rusku jsou veliké rozdíly. Taková Moskva patří k nejdražším městům na světě.

Informace o tom, že pětina ruských seniorů pracuje i po odchodu do penze, je zavádějící, neúplná a málo říkající. Dá se namítnout, že i u nás mnozí důchodci pracují. Jistě, ale ptejme se proč? Netvrdím, že u nás nejsou penzisté, kteří jsou na tom špatně. Jistě že ano, ale v Putinově říši je jich mnohem víc.

Můj táta také pracoval coby důchodce, dělal uvaděče v brněnském kině Scala a bral za to osm tisíc korun měsíčně. To bylo celkem dobré místo a táta si dokázal našetřit peníze také na poznávací zájezd do vysněného Izraele. Do Masných Krámů v Českých Budějovicích chodí rovněž pracující senioři, někteří z nich celkem pravidelně a rozhodně na tom nejsou špatně, když si mohou dovolit pivo, které tady stojí 41 korun a běžně si dávají i obědy nebo večeře.  Na putování s jednou cestovní kanceláří ve Skotsku jsem před lety potkal manželský pár důchodců z Římova u Českých Budějovic. Pán mně řekl, že na dovolenou si vydělali brigádou, když chodili po domech a zapisovali stav elektroměrů.

Čili chci říci, že naši senioři pracují hlavně proto, aby si přilepšili a plnili své sny, kdežto ti ruští hlavně kvůli tomu, aby vůbec přežili. Sám ruský premiér Dmitrij Medveděv přiznal, že jeho země nemá peníze na nějakou masivní valorizaci důchodů a tak jejich reálná hodnota vzhledem k tamní poměrně vysoké inflaci klesá. Český penzista, který nepracuje, zkrátka nechodí na pivo do Masných krámů, ale tam, kde je levnější.      

To, že je situace ruských důchodců hodně špatná, potvrzuje též renomovaný Index Natixis Global Retirement, který hodnotí jejich postavení v 43 zemích světa. Ten řadí Rusko na 40. místo. Umístilo se dokonce až za Tureckem, Čínou a Mexikem. Za Ruskem jsou akorát Brazílie, Řecko a Indie, které jsou na tom z hlediska postavení seniorů ještě hůře, ovšem důvod k jásání to pro Moskvu není.  

Rusové se brání tím, že jejich senioři mají i výhody, které jinde nemají, například, že muži chodí do penze už v 60 letech a ženy ještě dříve, a také mají bezplatnou zdravotní péči. Jenomže už i ekonomové blízcí prezidentu Vladimíru Putinovi mu dávají důrazně najevo, že současný stav je neudržitelný a věk odchodu do důchodu se bude muset zvýšit. Navíc ruští mužové se dožívají v průměru 66 let, o deset let méně než ti čeští, a tak si penze moc neužijí. Bezplatná zdravotní péče zní hezky, ovšem je k ničemu, když zdravotnictví je v Rusku hůře dostupné než v jiných zemích a také jeho kvalita, v mnoha nemocnicích chybí potřebné léky a vybavení, je hodně nízká. No, nechtěl bych být ruským seniorem.

http://zpravy.idnes.cz/rusko-duchodci-chudoba-0bv-/zahranicni.aspx?c=A170808_062531_zahranicni_krb 

Autor: Jan Ziegler | středa 9.8.2017 18:36 | karma článku: 33,50 | přečteno: 3549x
  • Další články autora
  • Počet článků 3313
  • Celková karma 26,53
  • Průměrná čtenost 1812x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz