Klášter v Teplé doporučuji jako ideální místo k výletu či dovolené

25. 08. 2021 21:52:35
Druhou největší klášterní knihovnou v Česku čítající více než sto tisíc svazků se může pochlubit premonstrátský klášter v Teplé. V letošním roce, kdy si připomínáme 900 let řádu premonstrátů, nabízí u další zajímavosti a akce.

Pořádá je Hroznatova akademie a mezi nimi jsou i mimořádné exkurse Poklady devíti staletí či Barokní štolový systém, které ukáží zájemcům prostory jindy nepřístupné. Prázdniny se sice pomalu chýlí ke konci, ale tyto akce budou pokračovat i na podzim. A stojí opravdu za to, k vidění je spousta unikátních zajímavostí.

Klášter premonstrátů v Teplé založil roce 1193 blahoslavený Hroznata. Byl to český šlechtic, který ovdověl, a sám se jako řádový bratr stal jeho členem. Vzhledem k svým schopnostem zastával docela odpovědnou funkci, ze současného hlediska by se dala přirovnat k ekonomovi. V roce 1217 byl však při jedné ze svých cest zajat loupeživými rytíři a uvězněn. Svým spolubratřím vzkázal, aby za něj neplatili výkupné a nakonec v žaláři zemřel. Jeho tělo pak řeholníci vykoupili a pohřben je v klášterním kostele. V roce 1897 byl Hroznata blahoslaven a nyní probíhá proces jeho svatořečení.

Nejstarší části kláštera je původně románsko-gotický trojlodní kostel Zvěstování Panny Marie (podle novější verze Zvěstování Páně) z první poloviny 13. století.

Zlaté časy kláštera nastaly na konci 17. století, kdy se proslulý barokní stavitel pustil Kryštof Dientzenhofer pustil do obnovy vyhořelých klášterních budov. Postavil novou prelaturu (sídlo a byt opata, představeného kláštera) a konvent na jižním křídle. Od 15 do 19. století vznikaly v okolí kláštera hospodářské a průmyslové objekty, mezi nimi například sýpka, mlýn či pivovar. Severní křídlo kláštera, v němž je umístěna již zmíněná knihovna, bylo postaveno v novobarokním slohu na počátku 20. století.

Stojí za to přijet do těchto krásných míst vzdálených jen 12 kilometrů východně od Mariánských lázní. Člověk se dozví spoustu zajímavostí o zdejší premonstrátské komunitě, která výrazným způsobem přispěla k rozvoji zdejšího kraje a to ve své době vyspělejším zemědělským hospodařením, či zakládáním vodních mlýnů nebo hamrů, které využívaly vodu na výrobu mouky či železa a nahradily tak předchozí složitější ruční výrobu těchto produktů.

Vodní mlýn byl později předělán na elektrický, avšak bohužel společně s pivovarem jej v padesátých letech zlikvidovali vojáci Československé lidové armády. Nyní se na jeho místě nachází malé muzeum, které připomíná dřívější mlynářskou slávu.

Velký podíl mají tepelští premonstráti i na rozvoji zdejšího lázeňství. Byl to tepelský opat Karel Kašpar Reitenberger, který na začátku 19. století založil světově proslulé Mariánské Lázně.

Komunita Řádu premonstrátských řeholních kanovníků zde byla obnovena po pádu komunistického režimu v roce 1989a nyní čítá dvanáct členů, z nichž pět žije trvale v klášteře. Příjemným klidným místem pro procházky je místní park s rybníkem. Na cestovní ruch jako možnost podnikání nyní vsadili i premonstráti a v jedné z bývalých hospodářských budov vznikl hotel s restaurací.

Návštěva Teplé je obohacující pro ty, kdo se chtějí poučit ze skutečné historie, nikoliv z té, kterou falšovali komunisté. Tito návštěvníci se dozvědí, že katolické řeholní řády byly přínosem pro české země a civilizačně jej posunuli dále. Řeholníci rozhodně nebyli, a to platí i v případě jiných řádů, nejen pro premonstráty, žádnými neužitečnými služebníky ale pilnými, pracovitými a vzdělanými lidmi.

Koneckonců důkazem je toho i klášter v Teplé, který po předchozí čtyřicetileté socialistické devastaci opět rozkvétá do bývalé krásy.

Autor: Jan Ziegler | středa 25.8.2021 21:52 | karma článku: 20.11 | přečteno: 383x

Další články blogera

Jan Ziegler

Profesorova dcera spáchala sebevraždu, táta neměl na věno

Dá se říci, že univerzitní profesor Jaromír Čelakovský patřil ke společenské elitě Rakouska-Uherska, přesto však jeho rodina měla finanční problémy. Všechny své tři dospělé dcery provdat nedokázal.

27.3.2024 v 12:21 | Karma článku: 18.30 | Přečteno: 472 | Diskuse

Jan Ziegler

Teror v Krasnogorsku: šílený chaos, korupce a katastrofální selhání policie

Do Crocusu dorazily první pořádkové jednotky nejdříve hodinu po začátku masakru, přitom policejní stanice je nedaleko. Podle svědectví byla koncertní hala ilegální stavbou postavenou z mizerných hořlavých čínských materiálů.

26.3.2024 v 12:36 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 779 | Diskuse

Jan Ziegler

Němci dali Čechům vyspělejší civilizaci a vyšší životní úroveň

To je zkrátka fakt. Němečtí kolonisté u nás ve 13. století zakládali města a zároveň zaváděli vyspělejší technologické postupy. Následovala staletí prospěšného soužití Čechů s Němci, nebyla jen II. světová válka a odsun.

25.3.2024 v 11:37 | Karma článku: 26.78 | Přečteno: 916 | Diskuse

Jan Ziegler

Terorismus v Rusku, nejmenuje se islámský stát ve skutečnosti FSB?

Tyto úvahy silně rezonují v diskusích pod články o masakru nedaleko Moskvy s více než stovkou mrtvých. Teroristické útoky se musí odsoudit v každém případě. Je ale třeba se ptát Cui bono, a Rusům nelze věřit ani nos mezi očima.

23.3.2024 v 12:18 | Karma článku: 30.33 | Přečteno: 726 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Žejdlová

Italské Velikonoce? V mých vzpomínkách to jsou přátelé, rodina…a obžerství

I když to obžerství bylo prokládané dlouhými procházkami. Aby nám vytrávilo. A abychom nasbírali ingredience pro další vaření...

27.3.2024 v 14:48 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 401 | Diskuse

Miroslav Semecký

Nacházíte ve Španělsku? Používáte aplikaci Telegram? Zpozorněte!

Oblíbená komunikační aplikace ve Španělsku končí. Bude vypnuta (zablokován přístup) v řádu několika následujících hodin. Soudce Národního soudu Santiago Pedraz vydal rozhodnutí, ve kterém nařizuje mob..

23.3.2024 v 17:51 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 578 | Diskuse

Jan Vaverka

Bolívie - 6. díl: Den v La Pazu

La Paz je město jako žádné jiné. Dvoumilionová aglomerace sahající až nad 4000 metrů nad moře, ulice jsou strmé, propojené lanovkami, a kolem obrovská kulturní a sociální diverzita.

22.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 16.35 | Přečteno: 231 | Diskuse

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma článku: 15.79 | Přečteno: 471 | Diskuse

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 207 | Diskuse
Počet článků 3299 Celková karma 27.08 Průměrná čtenost 1817

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...