Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Citacia: "takovému rolníkovi z Oravy, který vychodil dvě třídy obecné školy, byl nějaký boj za slovenská národní práva ukradený. On si žil tím svým hospodářství a bylo mu jedno, jestli mu budou vládnout páni z Budapešti nebo Prahy. Ty první ovšem znal, byl na ně zvyklý a neměl důvod je měnit. A navíc národně uvědomělých Slováků bylo málo, jednalo se o nepočetnou střední vrstvu."

Pan Ziegler s tymto nesuhlasim. Podla mojich vedomosti drviva vacsina Slovakov odchod z Rakuska-Uhorska vitala. Napr. v dedine ktorej zijem, uvadza dobovy zapis udalosti z roku 1918 takato: "Jozef Kuzma, pochadzal zo Suchej, vo svojej reči kázal ľudu, aby išiel na obecný dom a potrhali tam všetky knihy maďarské, tak podobne i v škole aby urobili to isté. Obzvlášť robil výčitky celému učitelstvu, že maďarsky vyučovalo .... Na toto ľud vošiel do učebných siení a potrhal učebné pomôcky, vlajku a strhol zo steny maďarský odznak ... začali trhať všetky triedne výkazy a knihy, lebo boli maďarsky písané .... Je pravda, že to ľud robil z čiastky nevedomosti svojej a z čiastky veľkej radosti, že sa oslobodil z tisíc ročného poddanstva."

0 0
možnosti

V porovnani s Cechami se dnes Morava nachazi v polovine 19.stoleti pri pocatku sveho obrozeni. V budoucnu bude zalezet na ochote a moudrosti prazskych politiku, jestli se tento stat udrzi v dnesnich hranicich nebo ne. Pro Moravany zacina byt dnesni arogantni stav neprijatelny.

1 0
možnosti

Rozdíly v mentalitě Čechů a Slováků byly velké. Masarykovci razili heslo Pryč od Říma, na Slovensku mu nerozuměli. U nich se na mnohých školách učilo v maďarštině, ale náboženství se učilo ve slovenštině. Když v Praze byla založena československá církev, na Slovensku to nemělo žádný ohlas. Nakonec vznikla na Slovensku jediná farnost Československé církve a to v Bratislavě, kde byli čeští úředníci.

Rozdíl se táhl dále. Například v r. 1946 v českých zemích zvítězili s převahou komunisté, na Slovensku zvítězila demokratická strana.

2 0
možnosti

To že na Slovensku v roku 1946 zvíťazila demokratická strana s 61,4% má aj iné dôvody.

Cca 120 000 Slovákov zo všetkých kútov Slovenska sa zúčastnilo za 2. svetovej vojny "oslobodzovania" Ukrajiny od ruských boľševikov. Tie pomery aké tam videli, vyhladovaní vystresovaní ľudia, z kostolov unesení kňazi, a krásne historické budovy kostolov ošarpané slúžiace ako sklady... Ukrajinci ich vítali ako osloboditeľov. Tieto správy o pomeroch aké sú v komunistickom štáte sa šírili nielen propagandou Slovenského štátu, ale aj priamym svedectvom vracajúcich sa vojakov. Slováci sa báli viac komunistického zriadenia ako akéhokoľvek iného.

2 0
možnosti

"Důvod je prostý, takovému rolníkovi z Oravy, který vychodil dvě třídy obecné školy, byl nějaký boj za slovenská národní práva ukradený."

V Uhorsku sme mali rovnaké zákony a panovníkov ako v Česku . Mária Terézia zaviedla školskú reformu o povinnej školskej dochádzke, každá obec musela mať základnú školu. V reformácii školstva pokračoval Jozef II. - nariadil povinnú školskú dochádzku od 6 do 12 rokov.

Tieto zákony sa dodržiavali, a je blbosť, že niekto v Uhorsku vychodil dve triedy.

Nielen na Orave bol skôr strach, a to ako sa neskôr ukázalo oprávnený z čulého obchodu z "dolnými zemami". Oravský a Liptovský drevorubači, spracovatelia dreva, pltníci mali dlhé storočia zabezpečený odbyt surovín a výrobkov do južnej časti Uhorska, a odtiaľ dovoz poľnohospodárskych produktov. Ten strach sa ukázal oprávnený, keď po vzniku ČSR sa prerušil obchod s južnou časťou Uhorska, a vypukol na Orave hladomor.

1 0
možnosti

Dvě obecné často tenkrát vychodili i lidé v Čechách a na Moravě, to nebylo nic neobvyklého. A žádná urážka vůči Slovákům. Ale děkuji za upřesnění. Ta ekonomická hlediska tam samozřejmě hrála důležitou roii.

1 1
možnosti
Foto

je třeba si položit také otázku, proč R.-U. vůbec vstupovalo do války?

Protože se císař a nejvyšší byrokracie domnívali, že tak odvrátí možnost jeho rozpadu. V r. 1917 končila platnost základních smluv mezi Rakouskem a Uherskem.

0 0
možnosti

No kdyz vam tajna sluzba "nepratelsky" naladeneho konkurencniho statu (Srbsko na Balkane) zavrazdi naslednika trunu - tak to nejak resit musite, ze?

1 1
možnosti
Foto

I82v54a14n 20M79a45r80e25k

12. 8. 2016 19:58

P.Jene ,trochu stručná a neúplná historie vzniku a hlavně zániku Československa. Opomenul jste zcela osobnost M.R.Štefánika , dále J.Tisa a A.Dubčeka. Minimálně smrt těchto tří politiků pociťovali naši východní bratři jako nebetyčnou křivdu spáchanou podle jejich mínění Čechy .Slyšel jsem to od nich v různém podání x-krát

Vím o čem píši, pracoval jsem na Slovensku víc jak 28 let a smrt těchto jejich představitelů byla krom jiného "spouštěcím mechanismem" k samostatnosti Svk.

5 0
možnosti

Pane Marku,mám dotaz,nebyla chyba,z dnešního pohledu,rozpad Rakouska-Uherska?Je pravda,že Habsburkové se chovali velmi arogantně,ale od dob Marie Terezie se situace začala zlepšovat,za vlády Františka II.(1792-1835)nastala sice stagnace v uvolňování,ale ke konci vlády Františka Josefa I. začali někteří Habsburkové,třeba František Ferdinand mluvit o federalizaci,tak uvažoval i poslední rakousko-uherský monarcha Karel I.

1 0
možnosti

P97e52t44r 72L35a81n14g75e56r

12. 8. 2016 19:35

Tentokrát karma, velmi zdařilý článek. R^

0 0
možnosti

I slovenští odboroví předáci neměli moc zájmu na odtržení Horních Uher (tehdejší český název pro Slovensko) od Maďarska, a spojení s českými zeměmi, byli si moc doře vědomi toho, že rozvinytý průmysl v českých zemích by rychle převálcoval nevyvinutý průmysl Horních Uher (což se bohužel opravdu stalo). Maďaři, tedy jejich grófové, obyčejným Maďárům to bylo "putna" dělali nesmyslnou národnostní politiku vůči nemaďarským národům, mimo Slováků byli vystaveni velkému národn. útlaku i Srbové a Rumuni. Ani ke konci války nejevila maďárská věrchuška zájem o nápravu národnostní politiky a to nakonec rozhodlo pro spojení Slováků s Čechy v jeden stát.

1 0
možnosti
Foto

Na Slovensku žádný odborový předáci nebyli. Nebyla zde žádná Slovenská šlechta. I název Slovensko je novotvar, který vznikl v 19 století.

1 0
možnosti
Foto

Četl jsem, že Slováci souhlasili s tim, že Bratislava připadne Maďarska. Když se ptali Beneše jaké vlastně má hranice to Slovensko. To nikdo nevděl a ani Slováci. Vzal si tužku, mapu a začal malovat. Držel se nahoře hor a dole Dunaje. Tak vznikly hranice Slovenska. Satinský a Lasica se dělali srandu z toho, že v každé části Slovenska se mluví jinak. Třeba při hranicí s námi se více používá českých slov.

1 0
možnosti

D91a80v19i29d 32E16v14a87n

12. 8. 2016 19:45

U hranic se Slovenskem se používá více slovenských slov (Slovácko)8-o

1 0
možnosti
  • Počet článků 3316
  • Celková karma 26,47
  • Průměrná čtenost 1810x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz