Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. března 2023 Světlana

Katolická církev obstála za nacistů se ctí soudruhu Zaorálku

10. 08. 2012 12:15:20
Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek opakovaně dokázal, že je neskutečně nevzdělaný s omezeným rozhledem. Jeho tvrzení, že činnost katolické církve za nacismu je nejasná, kdežto sociální demokraté byli oběťmi Hitlera spol., je nehoráznou lží. Pravdou je, že nacisté plánovali vyhlazení katolíků stejně jako Židů, akorát v tom prvním případě to kvůli své porážce nestihli.

Čeští katolíci dávali od počátku najevo, že s německým nacismem nebudou dělat kompromisy. Lidovečtí katoličtí ministři ve vládě premiéra Milana Hodži Jan Dostálek a Jan Šrámek dali v září 1938 spolu se svým kolegou Františkem Ježkem z Národního sjednocení jako jediní najevo, že nesouhlasí s odstoupením sudetského pohraničí Německu. Ministři za sociální demokracii naopak proti tomuto brutálnímu nátlaku nijak neprotestovali a podle Ježkova svědectví se jeden z nich Rudolf Bechyně navíc choval mírně řečeno poněkud zbaběle.

Kvůli protinacistickým postojům bylo za 2. světové války pronásledováno 371 českých katolických kněží a řeholníků, 260 z nich si prožilo peklo koncentračních táborů, 8 bylo popraveno, 58 zemřelo v koncentračních táborech a nacistických věznicích a 7 zemřelo po válce na následky věznění.

Zvedl pravici a zašeptal Heil Jesus

Mezi nejznámější katolické mučedníky patří lidický farář Josef Štemberka, který odmítl nabízenou milost hitlerovských vrahů a společně s dalším lidickými muži zahynul po výstřelech popravčí čety u zdi Horákova statku. Hrdinskou smrtí zahynul též konvertita ze židovství a horlivý katolický laik Alfréd Fuchs, předválečný ředitel ČTK a skvělý žurnalista. Toho umučili esesáci v Dachau, když je v kruté zimě v roce 1941 polévali studenou vodou, bili jej a nutili k nacistickému pozdravu Heil Hitler. Už téměř mrtvý Fuchs sice zvedl pravici, ale z posledních sil zašeptal Heil Jesus.

Dalšími významnými katolickými oběťmi nacistů byli arcibiskupský kancléř a kanovník svatovítské kapituly Antonín hrabě Bořek-Dohalský z Dohalic a převor pražského augustiniánského konventu a vzdělavatel katolického tělovýchovného spolku Orel Augustin Schubert.

Bořek-Dohalský byl od počátku důsledným antinacistou a také signatářem podpisu zástupců české a moravské šlechty o věrnosti republice. Po okupaci se aktivně zapojil do protinacistického odboje, když ukrýval a zásoboval potravinami a oblečením jeho účastníky. Nakonec byl zatčen gestapem za Heydrichiády v roce 1942. Ještě téhož roku zahynul v Osvětimi, kde ho dozorci zastřelili při práci v bažinách.

Páter Schubert se také netajil svými protinacistickými názory. A hned krátce po okupaci českých zemí v srpnu 1939 byl nacisty krátce zadržen kvůli tomu, že prý urazil německou armádu. Nakonec byl znovu uvězněn a deportován do koncentračního tábora v německém Oranienburgu. Tam obětavě v nelidských podmínkách povzbuzoval vězněné české vysokoškolské studenty. Nakonec zemřel v červenci 1942 v dalším německém koncentráku v Dachau na otevřenou tuberkulózu a srdeční selhání

Prezident Beneš ocenil katolické duchovní

Mezi další známé katolické osobnosti perzekuované nacisty patřily pozdější kardinálové, pražský arcibiskup Josef Beran a litoměřický biskup Štěpán. Oba byli vězněni v nacistických koncentračních táborech. Rovněž bohoslovci, kteří za války vystudovali kněžství v Římě, například pozdější mikulovský probošt Vladimír Nováček, vstoupili do československé exilové armády na Západě.

Velké ocenění se katolíkům dostalo krátce po osvobození v květnu 1945 od samotného prezidenta Edvarda Beneše, který při setkání s knězi řekl: „Vím, že katolické duchovenstvo v době těžké národní zkoušky ve velké většině obstálo se ctí.“

Pravdou rovněž je, že nacisté terorizovali duchovní jak v samotném Německu, tak i na odtrženém území Sudet. A počet pronásledovaných nebyl vůbec malý! Perzekucí pod knutou hákového kříže zažilo 615 sudetských kněží, z nichž 63 bylo vězněno v koncentračních táborech. Z nich 30 zemřelo nebo bylo popraveno.

Křesťanství bylo těžkým duchovním soupeřem oběma zločinným ideologiím 20. století, nacismu i komunismu a proto jimi bylo brutálně pronásledováno. Nacisté i komunisté vraždili a věznili katolické kněze, řeholníky i laiky.

Na rozdíl od komunistů, kteří s nacisty v dobách, kdy se jim to hodilo, rovněž kolaborovali, se katolíci nemají za co stydět. Dokonce komunista, pozdější Gottwaldův pochop a zločinec, Václav Kopecký už v roce 1931 na 6. sjezdu KSČ požadoval odtržení Sudet od Československa a jejich připojení k Německu. „My čeští komunisté prohlašujeme, že budeme hájit a prosazovat právo na sebeurčení až do odtržení od českého imperialismu pro utlačované části německého národa až k posledním důsledkům,“ hřměl tenkrát od řečnického pultu. Tato zrádcovská slova nepotřebují další komentář.

Autor: Jan Ziegler | pátek 10.8.2012 12:15 | karma článku: 40.03 | přečteno: 3277x

Další články blogera

Jan Ziegler

Potřebujeme tvůrčí osobnosti, nikoliv ničící lůzu

Na trhu prakticky neexistuje český křen a Jiří Šafář z Mělnicka se rozhodl to změnit, začal jej sám pěstovat. Ten článek v iDNES.cz mě udělal velkou radost. Lidí, kteří umí tvořit, si vážím. Bořitelů nikoliv.

20.3.2023 v 12:21 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 483 | Diskuse

Jan Ziegler

Proputinovští dezoláti jako nejhorší nacistická spodina

Sobotní napadení ukrajinského auta připomíná Německo v roce 1933, kdy nacistické bojůvky začaly s pogromy na Židy. Jakási pochybná existence z „demonstrace proti bídě“ zaútočila na člověka jenom proto, že je Ukrajinec.

16.3.2023 v 16:14 | Karma článku: 29.51 | Přečteno: 770 | Diskuse

Jan Ziegler

Palestinští teroristé válčí v ruských barvách proti Ukrajině

Jak uvedl Milan Vodička v článku na iDNES.cz, nyní podle izraelských novin The Jerusalem Post bojuje za Rusko zatím asi 300 Palestinců a další se připravují. Je vidět, že Rusové na tom nejsou úplně nejlíp.

16.3.2023 v 11:09 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 365 | Diskuse

Jan Ziegler

Vraždila FSB, nikoliv čečenští teroristé

Ruská tajná služba FSB se rozhodla zlikvidovat ve své zemi demokracii. Nezastavila se ani před vraždami 307 vlastních obyvatel včetně dětí, kteří zemřeli po bombových útocích v ruských městech v roce 1999.

15.3.2023 v 18:59 | Karma článku: 18.94 | Přečteno: 296 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Máme mít obavy z voleb 2025?

Lidé tohoto typu nikdy nemají dost, nesnášejí porážky a až do posledního dechu je jejich porucha žene dál, výš a rychleji, směrem k majetku a moci.

20.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 10.37 | Přečteno: 339 | Diskuse

Aleš Merta

EU opět zapráskala bičem

Direktivní metody EU k prosazení zelených cílů začínají čím dál více připomínat metody bolševiků při kolektivizaci vesnice.

19.3.2023 v 17:43 | Karma článku: 44.32 | Přečteno: 4105 | Diskuse

Karel Trčálek

Kam se hrabe Rudé právo se ztroskotanci a samozvanci na nenávistnou žumpu Forum 24!

Provládní média, včetně jejich hlásné trouby Forum 24, bez přestání chrlí nenávistné odsudky bdělých občanů, kteří svou účastí na demonstracích proti bídě a za mír jasně deklarují, že nejsou majitelé jediné, té správné pravdy

19.3.2023 v 16:09 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 574 | Diskuse

Jan Lněnička

Pravidelné chvilky nenávisti vůči svým spoluobčanům

Jak jsem předpokládal, v médiích se nepíše o demonstraci, ale o událostech, které se staly po ní. Politici naprosto přehlížejí Václavák plný nespokojených lidí, pluralita názorů není na pořadu dne, nenávist na obou stranách roste.

19.3.2023 v 14:23 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 908 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Boj! Rychlovarná revoluce! Den defenestrace ukrajinských vlajek!

Pokud bojujete proti vládě a nechcete jen spolu s SPD slabošsky vypínat a zapínat rychlovarné konvice mám pro Vás jinou možnost. Přímo od revolucionáře Slávka Popelky. Postavte se spolu s ním vládě jako muži. V přímém střetu. Boj!

18.3.2023 v 8:18 | Karma článku: 27.04 | Přečteno: 775 | Diskuse
Počet článků 3056 Celková karma 25.20 Průměrná čtenost 1872

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...