Husův proces byl spravedlivý, Slánského nikoliv

13. 07. 2013 14:20:11
Opakuje se to dokola, výročí Husova upálení se ujímají lidé, kteří o tomto náboženském reformátorovi nic nevědí a jejich znalosti pochází nejvýše z příšerné Vávrovy filmové rudé agitky z padesátých let. Skutečný Mistr Jan Hus, který se vždy považoval za vzorného katolíka, jim nic neříká a ve skutečnosti by ho nenáviděli jako náboženského fanatika.

Kdo se chce vyjadřovat fundovaně o Husovi, tak by měl především znát zásadní literaturu, která přibližuje tuto postavu, takovou jaká byla, a ne tu, jež si vymyslel škůdce českého národa Zdeněk Nejedlý. Klíčové jsou především publikace profesora brněnského bohosloveckého semináře Jana Sedláka a vícesvazkové dílo profesorů Karlovy univerzity Václava Novotného a Vlastimila Kybala, obojí vyšly pod stejným názvem - Mistr Jan Hus. Solidní práce o Husovi napsal také nejvýznamnější český historik všech dob Josef Pekař. Kdo tyto knihy nezná, neví nic o Husovi!

Takže Hus nebyl žádným bojovníkem za sociální práva chudého lidu, ale středověkým náboženským reformátorem, který tepal zlořády v katolické církvi v upřímném přesvědčení, že ji pomáhá, protože měl svoji církev rád.

Rodák z jihočeského Husince nijak nezpochybňoval v souladu se svatými Augustinem a Tomášem Akvinským rozdělení středověké společnosti. Souhlasil s tím, že úlohou poddaných je sloužit svým Pánům, ty pouze napomínal, že s nimi v souladu s Božími přikázáními musí jednat slušně. Hus byl také přísným mravokárcem a proto zakazoval pití alkoholu a tance, jelikož jsou necudné a vedou k nemravnostem. Mám dojem, že kdyby si někdo přečetl Husovo pojednání na toto téma a neznal autora, tak si pomyslí, co je to za šílence. Hus mimochodem rovněž považoval trest smrti pro kacíře za správný.

Hus měl rovněž svůj podíl na vydání tzv. Dekretu kutnohorského v roce 1409 králem Václavem IV. Ten výrazně změnil poměry na Karlově univerzitě, kde Češi získali rozhodující moc. To ovšem přispělo o odchodu cizích profesorů z Prahy a vedlo k postupnému úpadku a proměně starodávného učení Karlova ze špičkové světové instituce na provinční učiliště.

Na kostnickém koncilu nešlo o Husovu kritiku poměrů v církvi, která byla jistě v mnoha případech oprávněná. Proces s ním ale nepochopí nikdo, kdo nezná křesťanskou nauku a neví nic o katolické teologii. Podle studie profesora evangelické bohoslovecké fakulty Karlovy univerzity Jiřího Kejře byl proces s Mistrem Janem Husem z hlediska tehdejšího práva spravedlivý. A to tvrdí evangelík, nikoliv katolík.

Hus nebyl žádným brilantním teologem, v tomto oboru patřil k podprůměrným studentům Karlovu univerzity a v Kostnici měl tu smůlu, že narazil na tehdejší světovou teologickou špičku, které argumentačně nestačil a dost dobře nepochopil, co se mu může stát. On byl přesvědčen, že si přijel s kardinály zabesedovat, ti ho ovšem rychle vyvedli z omylu. Je nutné také uvést na pravou míru pohádky ohledně ochranné listiny tehdejšího římského a uherského krále Zikmunda, která mu zaručovala bezpečnou cestu do Kostnice a zpět do Čech. Jenomže nikde nebylo psáno, že Hus se musí z Kostnice vrátit domů. Sám Zikmund proti jeho uvěznění protestoval a důrazně žádal jeho propuštění. Jenomže když mu zástupci koncilu řekli, že v takovém případě se rozejdou, protože do církevního procesu nemá právo zasahovat, tak ustoupil. Kostnický koncil měl totiž daleko důležitější úkoly než proces Husem a panovník ho obětoval vyšším cílům, mezi které patřilo hlavně skoncování s trojpapežím.

Hus byl nakonec prohlášen koncilem za kacíře, ovšem nebyli to kardinálové, kteří nad ním vynesli ortel smrti. K upálení na hranici ho odsoudila světská moc a to Rada města Kostnice, která také odborně řečeno vykonala rozsudek.

Je třeba si upřímně přiznat, že Hus měl na Koncilu své příznivce, mezi které patřil například florentský arcibiskup kardinál Francesco Zabarella. Ten dělal všechno, co mohl, aby Husa zachránil před smrtí a zmirňoval námitky vůči němu. Hus ovšem nabídky ke kompromisu odmítal.

Nabízí se také srovnání Husova procesu vedeného podle tehdejšího církevního práva se soudem se Slánským a spol. v komunistické režii. Hus nebyl mučen, bylo mu umožněno opakované slyšení před koncilem a mohl se slovně bránit, jak chtěl. Soudci se ho opakovaně snažili přimět k odvolání, čímž by si Hus zachránil život.

Monstrproces se Slánským a jeho kumpány z padesátých let byl výsměchem práva. Obžalovaní byli předtím komunistickými vyšetřovateli brutálně mučeni, násilím donuceni k naučeným výpovědím, při kterých ze sebe udělali totální zrůdy (i když těm byli většinou též ve skutečnosti), odvolali, co mohli, prosili o shovívavost, ale ani to většinu z nich nezachránilo před oprátkou.

Autor: Jan Ziegler | sobota 13.7.2013 14:20 | karma článku: 32.90 | přečteno: 2585x

Další články blogera

Jan Ziegler

Zemanova šílenost by nás zruinovala

Proto je třeba ji zastavit. Jedná se o stavbu průplavu Dunaj – Odra- Labe, kterou odborníci označují za zbytečnou a škodlivou. Měly by nás varovat smutné zkušenosti Německa s podobným megalomanským projektem.

19.8.2019 v 19:07 | Karma článku: 26.97 | Přečteno: 676 | Diskuse

Jan Ziegler

Těžké levičácké šílenství – zrušme první třídu ve vlacích

Bohužel to není aprílový žert. Šéf německé Strany levice, kamarádů naší KSČM, a člen Bundestagu Bernd Riexinger tento nesmysl prosazuje, prý to přispěje k rovnosti mezi lidmi. Zprávu přinesl web iDNES.cz.

16.8.2019 v 17:45 | Karma článku: 30.58 | Přečteno: 1055 | Diskuse

Jan Ziegler

O mizerné zdravotní péči pro obyčejné lidi za komunistů

Připomínky socialistické éry pokračují. Tentokrát se budu věnovat socialistickému zdravotnictví, údajně skvělému, ve skutečnosti však mizernému.

16.8.2019 v 11:00 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 960 | Diskuse

Jan Ziegler

Zaostávání Československa za komunistů je krutou pravdou

Někomu se to nemusí líbit, ale je to tak. Socialistické hospodaření způsobilo československé ekonomice škody za více než bilion korun. Proti tomu jsou "tuneláři "z privatizační éry devadesátých let pouzí břídilové.

15.8.2019 v 13:13 | Karma článku: 32.02 | Přečteno: 1403 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

K článku Ladislava Jakla „Ferdu Mravence za člena vlády?“

Politický komentář s titulkem uvedeným v nadpise publikoval Ladislav Jakl (LJ) na blogu iDNES v pondělí 19/8. Jde o jeho starší text, který byl na webu Institutu VK zveřejněn 30/7.

19.8.2019 v 18:00 | Karma článku: 18.79 | Přečteno: 525 | Diskuse

Karel Trčálek

Už ne Kalousek, ale Michal Šmarda je teď největším nebezpečím pro Česko

Každý občan České republiky, který ještě umí číst, a proto si může přečíst Ústavu, dobře ví, že největším nebezpečím pro demokracii v Česku už není Kalousek, nýbrž Šmarda

19.8.2019 v 16:36 | Karma článku: 18.30 | Přečteno: 365 | Diskuse

Dušan Póč

…a radnice mlčí…

Nedávno spatřila světlo světa informace o tom, kde se v Česku nejlépe žije. No, nedělal jsem si žádné přehnané iluze, ale že můj rodný Vsetín, položený do nejkrásnějšího koutu naší republiky, skončí v propadlišti poražených?!?

19.8.2019 v 15:29 | Karma článku: 15.31 | Přečteno: 351 |

Petr Máj

“Ci videt tocit kolecka!!!”

V půvabné Habbertonově knížce Helenčiny dětičky se malé dítě bolestným křikem domáhá otevření strýčkových kapesních hodinek během jízdy po velmi prašné venkovské cestě. (Připomnělo mi to Hamáčkovu urputnost.)

19.8.2019 v 14:48 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 327 | Diskuse

Jan Lněnička

Greta - mucholapka na čtenáře

Ani nemusím psát celé její jméno do vyhledávače a počítačový procesor ihned pozná, o jakou Gretu se jedná. Čtenář jakbysmet.

19.8.2019 v 14:29 | Karma článku: 15.31 | Přečteno: 485 | Diskuse
Počet článků 2234 Celková karma 30.90 Průměrná čtenost 2019

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz