Jak Češi dobyli Slovensko

1. 11. 2018 9:44:28
Nový stát vznikl pomocí několika podrazů. Slovákům nebylo dovoleno referendum o tom, v jakém státě chtějí žít. Je velmi pravděpodobné, že by vyznělo v neprospěch Československa.

Důvodem k uvědomění si vlastních chyb, zamyšlení se nad nepříjemnou pravdou, i to by mělo být letošní sté výročí od vyhlášení Republiky československé, jak zněl oficiální název společného státu Čechů a Slováků. Jenomže už tohle tvrzení, přesněji do nekonečna omílané klišé, je nepravdivé. V tehdejším Československu byli Němci po Češích druhou nejpočetnější národností a těžko by se vysvětlovalo zahraničí, že hlavní národnosti jsou první a třetí, které mají právo na sebeurčení, ale ta druhá nikoliv. Proto se uměle vytvořila národnost československá, kterou velká většina Slováků odmítala.

Významný český historik profesor Josef Pekař tehdy před přičleněním Slovenska respektive tehdejších horních Uher k českým zemím důrazně varoval, považoval jej za nelegitimní, protože by tím byla porušena historická práva Uherského království, kterého bylo Slovensko po tisíc let součástí.

Argument, že pro Československo se vyjádřila Slovenská národní rada v Turčianském sv. Martině 30. října 1918, neobstojí. Ze 101 účastníků zasedání bylo 96 evangelíků, přičemž Slovensko bylo z více čtyř pětin katolické. Také 31 delegátů pocházelo z místa, kde se jednání konalo. V žádném případě se nejednalo o kompetentní orgán, který by měl právo mluvit za všechny Slováky.

O poměrech na Slovensku vypovídá i příjezd ministra pro Správu Slovenska Vavro Šrobára a jeho úředníků do Žiliny v prosinci osmnáctého roku. Z jeho pamětí cituje Ferdinand Peroutka ve svém vynikajícím díle Budování státu. Na nádraží je nikdo nevítal, kufry si museli nést sami, neměli zajištěné ubytování ani místnosti pro úřadování. Ještě horší to bylo, když se tato „slovenská vláda“ rozhodla v únoru 1919 přesídlit do Bratislavy. Velitel tamější vojenské posádky Šrobára varoval, že nebude schopen zajistit jeho bezpečnost. Také po příjezdu prakticky neomezeného vládce Slovenska vypukly ve městě stávky, výrobu zastavily plynárna a elektrárna, demonstrovali číšníci a živnostníci. Otevřenou vzpouru nakonec potlačilo vojsko. Ještě dříve odmítli vypravit Šrobárův vlak ze Žiliny železničáři, kteří museli být nahrazeni Čechy. Čili obsazení. České vojáky na Slovensku nikdo nevítal, jeho připojení k českým zemím připomínalo dobytí nikoliv osvobození.

Nový stát se stal hlavně českou záležitostí a Slovákům nebyla dána možnost se vyjádřit, jestli v něm chtějí žít nebo ne. A je třeba si poctivě přiznat, že většina z nich po tom v té době s velkou pravděpodobností netoužila. Příčinou bylo, že národně uvědomělých Slováků bylo skutečně málo. Toho si byl vědom i maďarský žurnalista, který T. G. Masarykovi položil v rozhovoru otázku, jste-li přesvědčeni, že Slováci chtějí patřit k republice, proč tedy Češi o tom nevyhlásí na Slovensku plebiscit? Ten naopak Maďaři logicky podporovali. Československý prezident pak v odpovědi otevřeně uvedl, že Slováci nejsou politicky dostatečně zkušení a mohli by se v něm nesprávně rozhodnout. Pravděpodobnost, že by Slováci dali v referendu přednost setrvání v Uhrách, připustil i historik profesor Jan Rychlík v knize s publicistou Vladimírem Kučerou Historie, mýty, jízdní řády. A to z důvodu, že na Maďary byli zvyklí, nevěděli však co čekat od Čechů, a změn se báli. Já dodám, že důležité byly i ekonomické důvody, Uhry byly hospodářsky pevně spojeny, tyto vazby byly nyní přerušeny a důsledkem byl hladomor na Slovensku v roce 1919. Mnozí Slováci také dávali najevo, že je jim jedno v jakém státě budou žít. Jistý český úředník vzpomínal, jak mu jeden rolník na východě Slovenska řekl, že když přišli Češi, bude tedy s Čechy, ale kdyby se vrátili Maďaři, tak zase bude s Maďary.

Dalším příčinnou nedůvěry Slováků vůči Československu byl hloupý český antikatolický fanatismus, který se projevil barbarským stržením Mariánského sloupu v Praze, ničením soch svatých, odstraňováním křížů atd. To se bolestně dotýkalo drtivé většiny katolického slovenského obyvatelstva, a je jasné, že také toho využívala maďarská propaganda, která Slováky varovala před soužitím s bezbožnými Čechy.

Ano, rozumím lidem, kterým bylo a je Československo drahé. Ale to to nemůže bránit v poznání pravdy, že jeho vznik nebyl docela v pořádku.

Článek byl původně zveřejněn na

https://www.reflex.cz/clanek/historie/90525/jak-cesi-dobyli-slovensko-novy-stat-vznikl-pomoci-nekolika-podrazu.html?fbclid=IwAR2N6ANft-0PIedZzIaSFDuf-yCP1da7uwInKwTrBbtxdmzOTcQ7_euD8xI

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 1.11.2018 9:44 | karma článku: 23.39 | přečteno: 1012x

Další články blogera

Jan Ziegler

Izrael se pouze brání teroristům z Hamásu

Židovský stát není tím, kdo provokuje násilí v pásmu Gazy. Tím jsou fanatičtí muslimové, kteří tam zapalují pneumatiky, využívají dětí jako živých štítů při útocích na vojáky IDF a odstřelují izraelské území.

14.11.2018 v 18:36 | Karma článku: 27.03 | Přečteno: 532 | Diskuse

Jan Ziegler

Rusko nezvládá epidemii AIDS, peníze na léky chybí

Počet nakažených virem HIV v Rusku stále strmě roste, a zatímco v západním světě a dokonce i v některých afrických státech se tuto nemoc daří dostávat pod kontrolu, v Rusku nikoliv.

13.11.2018 v 18:10 | Karma článku: 19.19 | Přečteno: 729 | Diskuse

Jan Ziegler

Parkovací zóny zajistí místa pro auta domácích

Míst pro auta je v centru našich měst málo a situace se stává kritickou. Jedním z řešení jsou tzv. parkovací zóny, které umožní parkovaní aut místních obyvatel poblíž míst, kde bydlí.

13.11.2018 v 13:39 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 522 | Diskuse

Jan Ziegler

Izrael je svobodný, Palestina nikoliv

Když jsem v Židovském státu trávil volné chvíle na břehu Mrtvého moře, všiml jsem si muslimek, které se koupaly oblečené. I palestinské školačky chodí ve velkých vedrech zahalené.

12.11.2018 v 18:43 | Karma článku: 31.00 | Přečteno: 943 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Jeřábek

„Objasněte prosím, proč neplatíte televizní poplatky,“

vybaflo na mě před pár týdny z jakéhosi cáru papíru. Žádné „dobrý den“, žádné „laskavě Vás žádáme o informaci“, nic.

15.11.2018 v 11:19 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 269 | Diskuse

Karel Stryczek

Buran nebo inteligent?

Jsem Karviňák, jsem Pražák, jsem Američan. Na školách jsem strávil dvacet let života. Nejlíp se cítím mezi svými v kdysi zakouřené čtyřce, po jejíž návštěvě hrozně smrdělo oblečení a kde nedávno štamgastům u pivka kouřit zakázali.

15.11.2018 v 11:14 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 94 | Diskuse

Oto Kaděrka

Hurá Kubera

Ve vysvětlování a zapírání okolností Babišovic rodiny tak nějak zcela zapadla informace o volbě fakticky druhé osoby české politické scény – předsedy Senátu. Byl nám zvolen Kubera.

15.11.2018 v 10:18 | Karma článku: 27.04 | Přečteno: 530 | Diskuse

Jan Bartoň

Únos reality Sabiny Slonkové

Česká investigativní novinařina trpí bohužel stejnými problémy, které si bere na paškál u českých politiků. Vzbuzuje silné emoce a je stejně nedůvěryhodná jako politika.

15.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 34.79 | Přečteno: 1139 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Shrňme si to

Když se vrátíte v podvečer domů z práce, pustíte si počítač nebo prolistujete noviny a začnete okem rejdit po názvech článků, taky dostanete takový hlad?

15.11.2018 v 9:19 | Karma článku: 11.43 | Přečteno: 263 | Diskuse
Počet článků 2073 Celková karma 27.91 Průměrná čtenost 2052

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz