Komunistický udavač poslal moje prarodiče do Osvětimi

10. 02. 2019 13:13:08
Tak včera odpoledne jsem potkal u nás v Budějcích Na Sadech Viktora, mého dobrého židovského kamaráda, a on hned, Honzo pojď se mnou na panáka, dneska musíš. Nechtělo se mně, ale nakonec se dal přemluvit.

Tak jsme si sedli do jedné příjemné hospůdky, nebyly to Masné krámy, páč Viktor má raději plzeňské než Budvar. A pak jsem se dozvěděl, tu smutnou věc. Včera 9. února 1944 zahynula jeho babička v Osvětimi, takže to od té nešťastné události uplynulo 75 let. Ovšem Viktor to stále těžce nese. „Moji mámu stačili ještě děda a babi poslat do Anglie, to bylo v rámci akce Sira Nicholase Wintona, a pak se přestěhovali z Plzně do Brna. Oni totiž nebyli nějak náboženský aktivní, ve svých papírech měli uvedeno, že jsou bez vyznání, svatbu měli jenom na radnici a také se hlásili k české národnosti. Slavili také Vánoce. A tak si mysleli, že se v Brně schovají. Děda tam nastoupil jako úředník ve Zbrojovce a zpočátku to vypadalo slibně. Jenomže pak je udal na gestapu jeden člověk. A oni šli přes Terezín do Osvětimi, a ani jeden nepřežil.

Na toho udavače jsme přišli asi jedenáct let po válce. V květnu pětačtyřicátého utekl někam na Mostecko, změnil si jméno a stal se z něho okresní bolševický papaláš. Jenomže v té době už byl mrtvý, zemřel několik měsíců před tím. Mám však obavy, že bychom stejně nic nezmohli, a protože on byl soudruh a my měli cejch buržoazních živlů,“ přiblížil svůj smutný rodinný příběh. „To je mně moc líto, a mohu říci, že ten gauner nebyl jediný, takových vlastizrádců a udavačů se dalo po válce ke komunistům hodně, byla to cesta, jak se vyhnout trestu za kolaboraci,“ říkám.

Je vidět, že Viktor i po tak dlouhé době z té události otřesený. Kdysi jsem četl o jednom výzkumu psychologů mezi pozůstalými po holocaustu a poznamenány tímto nejhorším zločinem v dějinách lidstva jsou podle něj další tři generace potomků. „To bylo něco šíleného, když nacisté vraždili lidi jenom proto, že byli Židé. Upřímně řečeno, Češi, pokud nešli odboje a normálně pracovali, tak válku v drtivé většině přežili bez problémů. Kolik se jich zapojilo do odboje, tak deset tisíc? Víc určitě ne. Uvádí se, že okupace zahynulo podle nejnovějších historických výzkumů 343 tisíc Čechoslováků, z toho ovšem bylo 270 tisíc Židů. A když se moji prarodiče z otcovy strany (také Židé), vrátili po válce z lágrů domů, tak na přivítanou zaslechli od českých sousedů: „Panebože, ti zas...í židáci jsou zpátky. Nechci říc, že by se k nám Židům chovala za války většina Čechů hnusně, oni nám neškodili, ale ani nepomáhali. Byli k nám lhostejní, nezajímali jsme je. A když někdo šel po ulici se žlutou židovskou hvězdou, tak jeho známí často přecházeli na druhou stranu, aby se s ním nemuseli potkat, To byli zbabělí Češi,“ míní Viktor.

„Myslím si Viki, že si vůči Čechům nespravedlivý, Mám za to, že v odboji jich bylo víc než deset tisíc, a museli bychom to porovnat s odbojem a kolaborací v jiných zemích, abychom byli objektivní,“ oponuji a dodávám. „Je pravdou, že Němci u nás používali taktiku cukru a biče, na jednu stranu tvrdé represe a zvláště po atentátu na Heydricha, ale na straně druhé posílali dělníky na rekreaci, například do Luhačovic. Ano, nebylo to z nějakého altruismu vůči Čechům, ale čistě z pragmatismu, oni potřebovali, aby zbrojovky jely naplno. Také je pravdou, že vůči jiným národům Polákům, Ukrajincům nebo Rusům se chovali daleko hůř.“

„Dobře Honzo, tak se podívejme třeba na počet držitelů titulu Spravedlivý mezi národy. Nadává se na Poláky, jací to byli udavači a antisemité. Také je to pravda, Jenomže mezi nimi je 6683 lidí, kteří dostali toto ocenění za pomoc Židům, mezi Ukrajinci 2619 a mezi Čechy pouhých 118. To rovněž o něčem vypovídá, A také polský odboj vytvořil speciální organizaci na záchranu Židů. Češi nic takového neměli.“ Na to já odpovídám. „Ano to je pravda, jmenovala se Žegota, a zachránila minimálně dvě stě tisíc Židů. A proč Češi nic takového neměli? To se přiznám, jsem nějak podrobněji nezkoumal. K tomu teď nic neřeknu.“

„Ale abych byl objektivní, onen udavač udal dědečka a babičku také protektorátní policii a tam to založili do spisů a nechali být.“ Na to já. „No tak vidíš, to musel udělat konkrétní člověk, nějaký slušný policejní důstojník, a o jeho činnosti se po válce možná ani nevědělo, protože si to nechal pro sebe. Stejně tak mnozí pošťáci, kteří ničili udavačské dopisy, byli hrdinové. A takových neznámých hrdinů jistě nebylo málo. S udavačskými dopisy to také nebylo tak jednoznačné, mnohé z nich posílal gestapu odboj a byly v nich falešné informace typu, například ve Zlíně jsem viděl Frantu Nováka, který ovšem už byl ve skutečnosti půl roku v Anglii u naší zahraniční armády. Cílem bylo jimi zahltit gestapo a odvést jeho pozornost od skutečných problémů.“

Pak mu ještě říkám „a jak to máš s Němci?“ „Teď už je to lepší, beru to tak, že ne všichni Němci mohou za nacismus, koneckonců měli také své české pomahače, ne všichni Rusové mohou za komunismus a tak dále. Dřív, když jsem někde slyšel němčinu, tak mně bylo hrozně zle, a jednou jsem musel odejít z hospody, kde seděla nějaká německá skupina, ale to už je pryč. A ještě ti povím jednu takovou perličku. Život není černobílý a není to o tom, zlí nacisté a hodní ti ostatní. Jeden můj vzdálený strejda, samozřejmě tako Žid, emigroval v roce 1940 do Sovětského svazu a on čekal, že ho Rusové přivítají s otevřenou náručí. Oni ho však místo toho zavřeli do gulagu za nelegální přechod hranic. Gulagy byly prakticky stejné jako německé koncentráky, akorát neměly plynové komory, Říkal, že z jeho transportu zemřela většina lidí během několika měsíců kvůli drsnému prostředí na Sibiři, hladu a nelidským pracovním podmínkám. On měl štěstí, že pak se mohl přihlásit ke Svobodově armádě do Buzuluku. Jinak by také zemřel. Při příjezdu vážil necelých čtyřicet kilo, takže ho museli dát v nemocnici nejdřív dohromady, Ale také měl štěstí, protože Rusové v některých případech vydávali uprchlé Židy Němcům. Holt platil pakt Molotov – Ribbentrop.“

Panáků prokládaných dobře ošetřenými plzničkami jsme urazili opravdu dost, on důvod jaksi byl, babičku bylo potřeba pořádně zapít, ona si to zasloužila. Můj židovský kamarád čte mé i jiné blogy, diskusí pod články se sice neúčastní, ale také je sleduje, a o některých diskutujících prohlásil, že jsou to výstavní antisemité. „Myslím si ale Honzo, že jsi to přehnal, když si chtěl mazat všechny příspěvky, kde by se psalo Židé s malým ž, ale na druhé straně Tě chápu, protože jistý člověk píše pokaždé Židé s malým ž, i když se zmiňuje o národnostní skupině, a to jenom proto aby nás ponížil a urazil.“

Ano pžiřznám se a nemám stím problém. Včera k večeru jsem dorazil ve velmi bojovné náladě a také jsem to dal najevo. Antisemity jsme nikdy rád neměl, nemám a mít nebudu. Howgh.

Autor: Jan Ziegler | neděle 10.2.2019 13:13 | karma článku: 42.61 | přečteno: 6627x

Další články blogera

Jan Ziegler

Zemanova šílenost by nás zruinovala

Proto je třeba ji zastavit. Jedná se o stavbu průplavu Dunaj – Odra- Labe, kterou odborníci označují za zbytečnou a škodlivou. Měly by nás varovat smutné zkušenosti Německa s podobným megalomanským projektem.

19.8.2019 v 19:07 | Karma článku: 26.97 | Přečteno: 676 | Diskuse

Jan Ziegler

Těžké levičácké šílenství – zrušme první třídu ve vlacích

Bohužel to není aprílový žert. Šéf německé Strany levice, kamarádů naší KSČM, a člen Bundestagu Bernd Riexinger tento nesmysl prosazuje, prý to přispěje k rovnosti mezi lidmi. Zprávu přinesl web iDNES.cz.

16.8.2019 v 17:45 | Karma článku: 30.58 | Přečteno: 1055 | Diskuse

Jan Ziegler

O mizerné zdravotní péči pro obyčejné lidi za komunistů

Připomínky socialistické éry pokračují. Tentokrát se budu věnovat socialistickému zdravotnictví, údajně skvělému, ve skutečnosti však mizernému.

16.8.2019 v 11:00 | Karma článku: 25.20 | Přečteno: 960 | Diskuse

Jan Ziegler

Zaostávání Československa za komunistů je krutou pravdou

Někomu se to nemusí líbit, ale je to tak. Socialistické hospodaření způsobilo československé ekonomice škody za více než bilion korun. Proti tomu jsou "tuneláři "z privatizační éry devadesátých let pouzí břídilové.

15.8.2019 v 13:13 | Karma článku: 32.02 | Přečteno: 1403 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

Černobyl 2.0 a jiné Putinovy úspěchy.

Nevím, jestli kremloboti dostávají paušál nebo jsou placeni ve výkonu a tím pádem smutní nebo jsou vysmátí, že na Babišově Idnesu mají málo práce. Ale faktem zůstává, že za poslední týdny Rusko dalo Eko Evropě záhul.

19.8.2019 v 23:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Vladimír Havránek

Pane Šmardo konečně, aneb není čas změnit text na prezidentské vlajce?

Po třech měsících naprosto zbytečné kauzy okolo kultůůůry se zdá, že vše se vrátí do původních kolejí. Jen osoby a obsazení mají trochu jiné kostýmy. Ten prezidentský se nemění, podobně jako v Commedia de la arte. Bureš přinesl

19.8.2019 v 23:15 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 97 | Diskuse

Nikola Borovičková

Boje za lepší svět - díky nechci

Představte si svět, ve kterém by se LGBT aktivisté, obránci tradiční rodiny, antifašisté, ekoalarmisté a další bojovníci za lepší svět chytli za ruce a společně skočili z útesu.

19.8.2019 v 21:09 | Karma článku: 22.12 | Přečteno: 437 | Diskuse

Jan Ziegler

Zemanova šílenost by nás zruinovala

Proto je třeba ji zastavit. Jedná se o stavbu průplavu Dunaj – Odra- Labe, kterou odborníci označují za zbytečnou a škodlivou. Měly by nás varovat smutné zkušenosti Německa s podobným megalomanským projektem.

19.8.2019 v 19:07 | Karma článku: 26.97 | Přečteno: 676 | Diskuse

Marek Trizuljak

Všichni dobří rodáci a sedlák Josef

Slovo "kolektivizace" je eufemizmus pro vražednou gangsterskou loupež v masovém rozměru a pro genocidu selského stavu

19.8.2019 v 17:53 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 291 | Diskuse
Počet článků 2234 Celková karma 30.90 Průměrná čtenost 2019

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz