Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Správný a rozumný krok: Biskupství koupilo obchodní centrum

22. 02. 2021 15:20:06
Je to příklad zodpovědného hospodáře. Brněnská diecéze investuje, aby v budoucnu, až stát přestane církvím vyplácet státní příspěvek na provoz, měla z čeho hradit svoji činnost. A tou jsou i charitní projekty pro potřebné.

Nákupní galerie Velký Špalíček v centru Brna nyní patří římskokatolickému brněnskému biskupství. Podle deníku E15 činila kupní cena asi 750 milionů korun, oficiálně však zveřejněna nebyla. S novým majitelem se její činnost nebude měnit.

Je třeba zdůraznit, že majitelem církevního vlastnictví není římskokatolická církev, ta nikdy nic nevlastnila. Majiteli nemovitostí jsou její jednotlivé subjekty- diecéze, farnosti, řády, kongregace atd.

Chápu, že někomu se zdá divné, proč církevní instituce kupuje takový majetek? K čemu jí to bude? Mnozí z lidí jsou bohužel stále pod vlivem antikatolické propagandy komunistického režimu, glorifikace husitství a jednoho z jeho artikulů, „aby skončilo světské panování kněžstva“. size="12pt"Jinými slovy řečeno, aby církev nevlastnila majetky kromě těch, které slouží bohoslužbám. To je však v současnosti nereálné. Ano, církev respektive její představitelé by neměli pohoršovat svým okázalým životem, to je fakt. Jenomže každé společenství z něčeho musí žít a mít svůj zdroj příjmů.

Církve tady nejsou jen pro sebe a pro věřící, ale nabízejí své služby celé společnosti. Například Diecézní charita Brno provozuje denní stacionář Effeta, ve kterém dává prostor lidem s mentálním postižením a autismem. Ti tady mohou rozvíjet své dovednosti a znalosti. A kdo se zajímá o autismus, ví, že péče o lidi s touto nemocí je velmi náročná. Brněnská charita je také zřizovatelem domácího hospice sv. Lucie, jehož klienti jsou nevyléčitelně nemocní pacienti a jejich rodiny. Jeho pracovníci pomáhají lidem zůstat až do posledních okamžiků bez bolesti, v domácím prostředí a v přítomnosti rodiny a blízkých. Pro pacienty i jejich blízké je personál nepřetržitě k dispozici, pomoc jim poskytuje tým složený z lékařů, zdravotních sester, sociální pracovnice, psychologa a duchovního. V rámci brněnského biskupství nabízí diecézní charita desítky sociálních služeb, od domovů pro seniory, přes terénní služby, nízkoprahová centra, linky důvěry, azylové domy a další.

Brněnská diecéze je také zřizovatelem gymnázií, středních, základních a mateřských škol. Mnohé z nich mají vysokou úroveň a patří k nejlepším v České republice.

Tyto činnosti jsou velmi nákladné a církve v budoucnu přijdou o peníze od státu v rámci majetkového vypořádání se státem. V roce 2020 bylo podle statistiky Ministerstva kultury ČR vyplaceno ze státního rozpočtu římskokatolické církvi 713 599 500 Kč jako příspěvek na provoz (platy duchovních apod.). Tato částka se každoročně snižuje o pět procent a v roce 2029 ji stát přestane vyplácet.

Na základě zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů z roku 2012 začal stát církevním vlastníkům, především tedy římskokatolickým, vracet pole, lesy, rybníky a nemovitosti, které jim ukradli komunisté po únorovém puči v roce 1948.

Stát však z nejrůznějších příčin vrátil církvím jen něco málo přes polovinu jejich nárokovaného majetku. Zbytek není možné předat z rozličných důvodů, zastavěné pozemky, zbořené objekty, převod ze státního do jiného vlastnictví atd. Za tento majetek pak Česká republika vyplácí a bude vyplácet náhrady do roku 2042. Jedná se o sumu 59 miliard korun navyšovanou o inflaci a ta by z tohoto důvodu mohla narůst až na 96 miliard korun. V minulém roce činila finanční náhrada za nevydaný majetek 1 748 931 276 Kč. Zdůrazňuji, že se jedná o odškodnění za majetek, který byl církvím socialistickým režimem uloupen. Z těchto údajů je jasné, že církevní subjekty si musí zabezpečit zdroje pro svoji činnost v budoucnu, kdy přestanou pobírat státní peníze, a proto musí také rozumně investovat.

Katolická církev v ČR je podle informací České biskupské konference velkým zaměstnavatelem a dává přímo i nepřímo práci více než 19 tisícům lidí. Biskupství římskokatolické církve zaměstnávala před dvěma lety napřímo 3 500 lidí. V regionech pak zajišťuje zakázky pro více než 3 000 dodavatelů, jímž obživu zabezpečují lesy církevních vlastníků. Přes 8 600 pracovníků zaměstnávají Charity a 4 000 osob církevní školství. V církevních nemocnicích pracuje téměř 600 zdravotníků. Na území ČR působí přes 1 700 duchovních, přes tisíc řeholnic a asi šest stovek řeholníků. Průměrná hrubá mzda kněží činila v roce 2019 20 800 Kč.

https://www.idnes.cz/brno/zpravy/brnenske-biskupstvi-nakup-obchodni-dum-velky-spalicek.A210212_121609_brno-zpravy_krut#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=domaci&utm_content=main

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/velky-spalicek-je-podle-pamatkaru-nevratna-ztrata-brna.A111123_1689353_brno-zpravy_kol

Autor: Jan Ziegler | pondělí 22.2.2021 15:20 | karma článku: 22.44 | přečteno: 1014x

Další články blogera

Jan Ziegler

Rus Igor: Putinovská mafie vraždí a lže

„Za výbuchem ve Vrběticích je putinovské Rusko. Putin je bývalý kágébák, a to je jeho typický styl,“ uvedl můj známý Igor, který pochází z Nižného Novgorodu. V Česku nyní podniká a neměnil by.

20.4.2021 v 12:57 | Karma článku: 28.47 | Přečteno: 733 | Diskuse

Jan Ziegler

Rusko vyhlásilo Česku válku

Agenti ruských tajných služeb způsobili výbuch muničního skladu ve Vrběticích. Tento teroristický útok a vražda dvou nevinných lidí jsou de facto válečným útokem Ruska na Českou republiku v době míru.

18.4.2021 v 12:37 | Karma článku: 28.04 | Přečteno: 1437 | Diskuse

Jan Ziegler

Rus Sorokin: Trest pro Kúdelu je správný

Tak vida, ne někdo ze Západu, ale ruský fotbalový funkcionář Alexej Sorokin, souhlasí s trestem pro slávistického hráče za neprokázaný rasismus.Napadá mě také příměr s dřívějším vypískáním ruské hymny

16.4.2021 v 17:47 | Karma článku: 26.78 | Přečteno: 1210 | Diskuse

Jan Ziegler

Okamurovská SPD je podvodným totalitním projektem

V tzv. Straně přímé demokracie jsou lidé zastrašováni a vyhazování na dlažbu, její šéf Tomio Okamura šíří nenávist a vládne diktátorsky. Uvedl to bývalý místopředseda pražské SPD Robert Vašíček.

14.4.2021 v 15:50 | Karma článku: 27.44 | Přečteno: 1685 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Herda

Občan České republiky v petrohradské cele předběžného zadržení.

Právní kvalifikace skutkové podstaty údajně spáchaného trestného činu není dosud upřesněna. Zatím se podařilo zjistit, že oběti byly natřeny novikovem vyrobeným v lékárně vojenské nemocnice,

21.4.2021 v 1:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Město žen“ od Davida R. Gillhama

Román „Město žen“ nám přiblíží život v německé říši v roce 1943. Jak vypadal rozbořený Berlín po náletech RAF? Jak se osamělé ženy potýkaly s každodenní realitou? Jak se lidé vyrovnávali s nacistickou politikou a vinou?

21.4.2021 v 0:03 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Otto Kamm

Třeba ano, ale asi určitě ne

Jsou názory, které je zapotřebí vůbec nebrat v úvahu. Vycházejí z neznalosti věci, dalo by se říct, že pocházejí z nějakého zapadlého myšlenkového dvorku domu na výspě současné civilizace.

20.4.2021 v 23:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Miroslav Vlasák

Bez bývalých členů KSČ se neobejdeme?

Dnes se v Reflexu opět vynořil pan generál Petr Pavel s připomínkou, že on by tedy toho presidenta vzal.

20.4.2021 v 21:46 | Karma článku: 16.09 | Přečteno: 229 | Diskuse

Pavel Opl

Odpálíme Temelín, ať všichni vidí, že nejsme žádní Švejci

Zastaví naše bojové Fabie ruské tanky stejně účinně, jako západní obrněnce ? Je lepší na to zcela nespoléhat. Ukažme se vší rozhodností našim potenciálním nepřátelům, že si naši krásnou zem ubránit dokážeme !

20.4.2021 v 21:00 | Karma článku: 20.71 | Přečteno: 276 | Diskuse
Počet článků 2577 Celková karma 28.70 Průměrná čtenost 2003

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz