Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Pracoval pro renomované firmy, pak musel utéct z Ruska

19. 11. 2021 10:19:04
Vitalij Ginzburg je ruský podnikatel vlastníci i izraelský pas, který nyní žije v České republice. V Rusku úspěšně podnikal v oblasti IT a bezpečnostních technologií, mezi jeho klienty patřily i renomované firmy.

Tento byznysmen je zakladatelem společnosti Ecoprog, kterou vybudoval jak se říká, od nuly. Nikdy nic nezprivatizoval a tedy nemůže být považován za oligarchu. Jeho podnikání v Rusku bylo tamními státními mafiánskými strukturami zničeno poté, co se odmítl zúčastnit korupčního jednání jedné z tamních bank. Mnoho indícií svědčí o tom, že činů, z nichž je ve své původní vlasti obviňován, se nedopustil. To potvrzuje i fakt, že Interpol vymazal ze své databáze mezinárodní zatykač vydaný na něj Ruskou federací.

V rozhovoru o svém podnikání Vitalij Ginzburg rovněž upozorňuje na špatné podnikatelské prostředí v Rusku včetně neexistující nezávislé justice a právní ochrany soukromého majetku.

V jakém oboru jste podnikal v Rusku?

V Rusku jsem se svými partnery založil inženýrskou společnost Ecoprog, která je již téměř čtvrt století uznávaným lídrem v oblasti IT a inženýrství. Společnost se prosadila nejen rozsahem svého podnikání, ale především v oblasti rozvoje moderních technologií. V prvním hodnocení IT společností v Rusku obsadila první místo v kategorii Systémový integrátor. Já a moji specialisté jsme vyvinuli nové technologie chráněné ruskými a zahraničními patenty. Projekty společnosti byly dvakrát oceněny cenou „Nejlepší projekt v Evropě“ (2003 a 2010 ). Dva roky po sobě (2012 a 2013) se společnost stala laureátem prestižní mezinárodní soutěže „Best Innovator“, ve které porota složená z respektovaných mezinárodních odborníků vybrala 13 nejlepších inovativních společností v Rusku z více než 800. Několik let po sobě jsem byl vítězem v kategorii „Nejvlivnější osobnost roku“ na realitním trhu v kategorii „Inženýrství“ podle americké odborné publikace. Na konci roku 2014 jsem byl vyhlášen jako vítěz ruské části prestižní mezinárodní soutěže „Podnikatel roku“ v kategorii „Smart City“, pořádané světově uznávanými společnostmi jako jsou Ernst & Jang, Credit Swisse, Forbes atd.

Jaké byly největší úspěchy vašeho podnikání v Rusku? Které významné společnosti byly vašimi klienty?

Kromě toho, jak jsem uvedl výše, společnost realizovala více než 500 velkých projektů v Rusku, Turecku a Uzbekistánu, které v těchto zemích patřily mezi velmi významné projekty. Mezi nimi bych vyzdvihl instalaci bezpečnostních technologií na jednom z největších evropských letišť v moskevském Vnukovu. Jednalo se o největší technologický projekt Internet of Thinks v Evropě, jeden z největších na světě z hlediska videodohledu a videoanalýzy a také jedinečný z hlediska úspory energií. Jsem velmi hrdý na úspěchy mých technologií v infrastruktuře největšího a nejsložitějšího letištního terminálu v Moskvě. Mohu říci, že když jsem musel opustit Rusko kvůli perzekuci ruských korupčníků z VTB Bank a dalších struktur, našel jsem nové partnery v Evropě, kteří při návštěvě Moskvy a prohlídce výše zmíněných dvou mých zařízení projevili zájem o investování do mé společnosti a mých technologií. Kromě těchto projektů mohu zmínit projekty na vytvoření IT infrastruktury v Centrální bance Ruska v 90. letech, projekty společností Lukoil, kterým se věnujeme již 17 let, projekt ve VTB Bank, který získal mezinárodní ocenění, projekty na ministerstvu dopravy a na ruských železnicích, Aeroflotu, AFI, KPC, Sberbank of Russia, MTS, ICN Pfarma, Siemensu, Yukosu, Roskosmosu, SUEK, RAO EU a v mnoha dalších společnostech.
Samotný seznam klientů mé společnosti nemůže způsobit nic jiného než pýchu. A co je nejdůležitější, v roce 2014 byl z iniciativy VEB Bank, VEB-Engineering a RDIF proveden audit a posouzení mé společnosti za účelem vytvoření Ruské strojírenské společnosti (RIC). Tyto plány se však nepodařilo uskutečnit kvůli korupci mezi šéfy VTB Bank, kteří se mě při realizaci projektu rekonstrukce stadionu moskevského Dynama pokusili zatáhnout do svých korupčních sítí a praní velkého množství špinavých peněz. Oni také ukradli hodně peněz z úvěru zahraničních bank. Já se však tohoto mafiánského spiknutí odmítl zúčastnit. Na to jsem pak doplatil, protože moje firma byla odstřižena od financování a zničena. Já a moji spolupracovníci jsme utrpěli velké škody. V současné době je toto zločinné spiknutí proti mé společnosti Ecoprog předmětem soudního sporu v USA a kontroly ze strany amerických úřadů podle protikorupčních zákonů USA. Já a moji partneři jsme přesvědčeni, že pravda je na naší straně, zvláště poté, co Komise pro bankovnictví a burzy USA (SEC) postavila několik ruských bank před soudy, včetně VTB, pro podobné případy podvodů a korupce.

Nuceně jste opustit Rusko a žijete v České republice. Jak to bude dál s Vašim podnikáním?

Po mém vynuceném odjezdu z Ruska jsem se sešel a dohodl s partnery, kteří zastupují v Evropě velmi známé firmy, na založení inženýrské společnosti pro rozvoj letecké infrastruktury a především technologií. Partneři utráceli čas a peníze, studovali projekty a technologie společnosti, včetně těch v Moskvě, vypracovali jsme podnikatelský plán a do společnosti se přitáhlo mnoho finančních prostředků. Jedna z kanceláří firmy se měla nacházet v Praze. Dokonce jsme již chystali provozovnu v centru města v ulici Na Příkopě. Vinou ruské strany, která proti mě vykonstruovala trestní stíhání, a také jednotlivých zaměstnanců českých orgánů činných v trestním řízení, kteří nejednali podle zákona, ale podle svých představ, byl bohužel tento projekt zmařen. Nyní se k tomuto projektu vracíme, očekávám, že se rozhodne příštích třech až čtyřech měsících.

Budete nyní podnikat ve stejném oboru nebo i v jiných?

Zajímám se o podnikání, ve kterém jsem úspěšný, mám zkušenosti a dobrou pověst. Zajímám se o podnikání, ve kterém mohu realizovat své ambice. Zajímám se o podnikání, ve kterém mohu nejen vydělávat peníze, ale dosáhnout něčeho, na co mohu být hrdý. Zajímám se o podnikání, kde jsem nejvíce konkurenceschopný. A to je především strojírenství. Vidím velké příležitosti pro integraci moderních IT a inženýrských technologií za účelem zlepšení energetické účinnosti, rozvoje zelených technologií a umělé inteligence, a to i v České republice.

Kde jsou nejlepší podmínky pro podnikání, v Rusku nebo v ČR?

V České republice jsme nepodnikal, v Rusku ano. Přesto však mohu porovnávat podle klíčových ukazatelů. V Rusku neexistují nezávislé soudnictví a ani právně zaručena ochrana soukromého majetku. Rusko nerespektuje rozhodnutí mezinárodních soudů, zejména Evropského soudu pro lidská práva. V Rusku nyní dochází ke znárodňování ekonomiky, z Ruska uniká kapitál, mozky odcházejí do zahraničí, malé a střední podniky jsou systematicky ničeny a velké jsou stejně systematicky zestátňovány nebo korumpovány. V Rusku nedochází k ekonomickému růstu a naopak dochází k poklesu reálných příjmů obyvatel. V Rusku není nic stabilního a jasného z hlediska legislativy. Člověk, pro kterého jsou volby jen zbytečnou formalitou, a v podstatě je jeho působení nelegitimní, může učinit jakékoli rozhodnutí dotýkající se zájmů obchodu, např. zvýšit či zavést nové daně nebo prohlásit četné dny za nepracovní svátky. Mám samozřejmě na mysli prezidenta Putina. Podniky jsou přitom povinny i v takových případech proplácet pracovníkům mzdy, jinak jim hrozí trestním stíhání, a stát jim nijak nepomůže. Taková rozhodnutí přitom nejdou napadnout u žádného ruského soudu, přestože jsou nezákonná. Ve vládních zakázkách vládnou korupce a svévole bez ohledu na pravidla. Můžete dodržet všechny smluvní podmínky státní zakázky, ale nikdo vám to nezaplatí. I to je realita podnikání v Rusku. Rusko není ve skutečnosti státem s tržní ekonomikou, na což už začala poukazovat i americká vláda, a není ani právním státem, neboť stát, jednotlivec či byznys si nejsou ve vztazích rovni. Veškeré pokusy ruských úřadů prezentovat příznivé podnikatelské klima v Rusku jsou podvodnou manipulací s některými ukazateli, což v poslední době dokonce vyvolalo skandál s řadou mezinárodních ratingů. To je můj názor vycházející nejen z mých osobních zkušeností, ale také z různých dokumentů a statistik. Každý si to může porovnat s českou realitou a vyvodit z toho závěry.

Autor: Jan Ziegler | pátek 19.11.2021 10:19 | karma článku: 14.26 | přečteno: 261x

Další články blogera

Jan Ziegler

Jak v Masných Krámech zvítězila absolutní svoboda

Správně tvrdí antivaxeři, že covid se zneužívá proti svobodě a očkování proti němu je nesmysl. Jenomže oni si počínají v boji za lidskou volnost polovičatě, to my šli dál.

2.12.2021 v 12:47 | Karma článku: 20.60 | Přečteno: 590 | Diskuse

Jan Ziegler

Městskou dopravou jen elektronicky? Omezuje to svobodu

Českobudějovický dopravní podnik se brzy přidá k těm, u kterých se dá ve vozech platit za dopravu platební kartou. Někde, například v Ostravě, jdou ještě dále a prosazují plnou elektronizaci.

1.12.2021 v 17:00 | Karma článku: 26.03 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jan Ziegler

Vánoce v čokoládě, aneb nevšední vánoční výstava

Bývá to každoroční těžký oříšek pro pracovníky muzeí, vymyslet originální vánoční výstavu. V Českých Budějovicích se to letos povedlo.

30.11.2021 v 15:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Jan Ziegler

Zopakujme ruskou pomocnou akci, pozveme slušné Rusy

Československo v roce 1919 odsouhlasilo pomoc ruským uprchlíkům, kteří ze své vlasti uprchli před bolševickým terorem. Tuto nabídku využily desítky tisíc lidí. Nyní nastal čas, ji zopakovat.

29.11.2021 v 11:21 | Karma článku: 19.27 | Přečteno: 438 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Nadežda Serafínová

Komentár autora: Zdravotníci, sme s vami

Pamätáte si ešte obdobie, keď sa zdravotníkom tlieskalo za ich prácu na balkónoch? Tak presne týmto istým ľudom sa dnes vyhrážajú smrťou.

2.12.2021 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 105 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když zabloudíš, tak ... počítej se vším

Těm dvěma mladým mužům se stalo to, co se může přihodit komukoliv. Jeli autem a zabloudili. V cizím městě je čekal šok. Napadl je dav, jejich vůz zapálil. Oni sami vyvázli pouze díky zásahu místních bezpečnostních sil.

2.12.2021 v 21:30 | Karma článku: 11.76 | Přečteno: 157 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Kdo že to leží v nemocnicích?

Stačí se podívat na covid - data ÚZISu: v mnoha nemocnicích vč. psychiatrických léčeben nebo LDN převažují ti s dokončenou vakcinací, někdy i více osob s doplňující dávkou.

2.12.2021 v 20:01 | Karma článku: 26.91 | Přečteno: 748 | Diskuse

Radka Johnová

Žijeme v kafkovském světě?

Připadám si jako v zámku; ne tak luxusně jako na zámku, poslední dva roky spíše jako pod zámkem, ale především jako v Kafkově Zámku.

2.12.2021 v 19:46 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 110 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Pandemie covidu-19 z pohledu chronického pacienta

Jsem chronický pacient. Pokud bych onemocněla covidem-19, skončila bych na oddělení JIP v nemocnici a bojovala o život. Maximálně dodržuji vše, co mohu, ale nekončící sobectví, bezohlednost a ignorance lidí kolem mě ubíjí...

2.12.2021 v 19:43 | Karma článku: 13.74 | Přečteno: 386 | Diskuse
Počet článků 2730 Celková karma 24.62 Průměrná čtenost 1958

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz