Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Pracoval pro renomované firmy, pak musel utéct z Ruska

19. 11. 2021 10:19:04
Vitalij Ginzburg je ruský podnikatel vlastníci i izraelský pas, který nyní žije v České republice. V Rusku úspěšně podnikal v oblasti IT a bezpečnostních technologií, mezi jeho klienty patřily i renomované firmy.

Tento byznysmen je zakladatelem společnosti Ecoprog, kterou vybudoval jak se říká, od nuly. Nikdy nic nezprivatizoval a tedy nemůže být považován za oligarchu. Jeho podnikání v Rusku bylo tamními státními mafiánskými strukturami zničeno poté, co se odmítl zúčastnit korupčního jednání jedné z tamních bank. Mnoho indícií svědčí o tom, že činů, z nichž je ve své původní vlasti obviňován, se nedopustil. To potvrzuje i fakt, že Interpol vymazal ze své databáze mezinárodní zatykač vydaný na něj Ruskou federací.

V rozhovoru o svém podnikání Vitalij Ginzburg rovněž upozorňuje na špatné podnikatelské prostředí v Rusku včetně neexistující nezávislé justice a právní ochrany soukromého majetku.

V jakém oboru jste podnikal v Rusku?

V Rusku jsem se svými partnery založil inženýrskou společnost Ecoprog, která je již téměř čtvrt století uznávaným lídrem v oblasti IT a inženýrství. Společnost se prosadila nejen rozsahem svého podnikání, ale především v oblasti rozvoje moderních technologií. V prvním hodnocení IT společností v Rusku obsadila první místo v kategorii Systémový integrátor. Já a moji specialisté jsme vyvinuli nové technologie chráněné ruskými a zahraničními patenty. Projekty společnosti byly dvakrát oceněny cenou „Nejlepší projekt v Evropě“ (2003 a 2010 ). Dva roky po sobě (2012 a 2013) se společnost stala laureátem prestižní mezinárodní soutěže „Best Innovator“, ve které porota složená z respektovaných mezinárodních odborníků vybrala 13 nejlepších inovativních společností v Rusku z více než 800. Několik let po sobě jsem byl vítězem v kategorii „Nejvlivnější osobnost roku“ na realitním trhu v kategorii „Inženýrství“ podle americké odborné publikace. Na konci roku 2014 jsem byl vyhlášen jako vítěz ruské části prestižní mezinárodní soutěže „Podnikatel roku“ v kategorii „Smart City“, pořádané světově uznávanými společnostmi jako jsou Ernst & Jang, Credit Swisse, Forbes atd.

Jaké byly největší úspěchy vašeho podnikání v Rusku? Které významné společnosti byly vašimi klienty?

Kromě toho, jak jsem uvedl výše, společnost realizovala více než 500 velkých projektů v Rusku, Turecku a Uzbekistánu, které v těchto zemích patřily mezi velmi významné projekty. Mezi nimi bych vyzdvihl instalaci bezpečnostních technologií na jednom z největších evropských letišť v moskevském Vnukovu. Jednalo se o největší technologický projekt Internet of Thinks v Evropě, jeden z největších na světě z hlediska videodohledu a videoanalýzy a také jedinečný z hlediska úspory energií. Jsem velmi hrdý na úspěchy mých technologií v infrastruktuře největšího a nejsložitějšího letištního terminálu v Moskvě. Mohu říci, že když jsem musel opustit Rusko kvůli perzekuci ruských korupčníků z VTB Bank a dalších struktur, našel jsem nové partnery v Evropě, kteří při návštěvě Moskvy a prohlídce výše zmíněných dvou mých zařízení projevili zájem o investování do mé společnosti a mých technologií. Kromě těchto projektů mohu zmínit projekty na vytvoření IT infrastruktury v Centrální bance Ruska v 90. letech, projekty společností Lukoil, kterým se věnujeme již 17 let, projekt ve VTB Bank, který získal mezinárodní ocenění, projekty na ministerstvu dopravy a na ruských železnicích, Aeroflotu, AFI, KPC, Sberbank of Russia, MTS, ICN Pfarma, Siemensu, Yukosu, Roskosmosu, SUEK, RAO EU a v mnoha dalších společnostech.
Samotný seznam klientů mé společnosti nemůže způsobit nic jiného než pýchu. A co je nejdůležitější, v roce 2014 byl z iniciativy VEB Bank, VEB-Engineering a RDIF proveden audit a posouzení mé společnosti za účelem vytvoření Ruské strojírenské společnosti (RIC). Tyto plány se však nepodařilo uskutečnit kvůli korupci mezi šéfy VTB Bank, kteří se mě při realizaci projektu rekonstrukce stadionu moskevského Dynama pokusili zatáhnout do svých korupčních sítí a praní velkého množství špinavých peněz. Oni také ukradli hodně peněz z úvěru zahraničních bank. Já se však tohoto mafiánského spiknutí odmítl zúčastnit. Na to jsem pak doplatil, protože moje firma byla odstřižena od financování a zničena. Já a moji spolupracovníci jsme utrpěli velké škody. V současné době je toto zločinné spiknutí proti mé společnosti Ecoprog předmětem soudního sporu v USA a kontroly ze strany amerických úřadů podle protikorupčních zákonů USA. Já a moji partneři jsme přesvědčeni, že pravda je na naší straně, zvláště poté, co Komise pro bankovnictví a burzy USA (SEC) postavila několik ruských bank před soudy, včetně VTB, pro podobné případy podvodů a korupce.

Nuceně jste opustit Rusko a žijete v České republice. Jak to bude dál s Vašim podnikáním?

Po mém vynuceném odjezdu z Ruska jsem se sešel a dohodl s partnery, kteří zastupují v Evropě velmi známé firmy, na založení inženýrské společnosti pro rozvoj letecké infrastruktury a především technologií. Partneři utráceli čas a peníze, studovali projekty a technologie společnosti, včetně těch v Moskvě, vypracovali jsme podnikatelský plán a do společnosti se přitáhlo mnoho finančních prostředků. Jedna z kanceláří firmy se měla nacházet v Praze. Dokonce jsme již chystali provozovnu v centru města v ulici Na Příkopě. Vinou ruské strany, která proti mě vykonstruovala trestní stíhání, a také jednotlivých zaměstnanců českých orgánů činných v trestním řízení, kteří nejednali podle zákona, ale podle svých představ, byl bohužel tento projekt zmařen. Nyní se k tomuto projektu vracíme, očekávám, že se rozhodne příštích třech až čtyřech měsících.

Budete nyní podnikat ve stejném oboru nebo i v jiných?

Zajímám se o podnikání, ve kterém jsem úspěšný, mám zkušenosti a dobrou pověst. Zajímám se o podnikání, ve kterém mohu realizovat své ambice. Zajímám se o podnikání, ve kterém mohu nejen vydělávat peníze, ale dosáhnout něčeho, na co mohu být hrdý. Zajímám se o podnikání, kde jsem nejvíce konkurenceschopný. A to je především strojírenství. Vidím velké příležitosti pro integraci moderních IT a inženýrských technologií za účelem zlepšení energetické účinnosti, rozvoje zelených technologií a umělé inteligence, a to i v České republice.

Kde jsou nejlepší podmínky pro podnikání, v Rusku nebo v ČR?

V České republice jsme nepodnikal, v Rusku ano. Přesto však mohu porovnávat podle klíčových ukazatelů. V Rusku neexistují nezávislé soudnictví a ani právně zaručena ochrana soukromého majetku. Rusko nerespektuje rozhodnutí mezinárodních soudů, zejména Evropského soudu pro lidská práva. V Rusku nyní dochází ke znárodňování ekonomiky, z Ruska uniká kapitál, mozky odcházejí do zahraničí, malé a střední podniky jsou systematicky ničeny a velké jsou stejně systematicky zestátňovány nebo korumpovány. V Rusku nedochází k ekonomickému růstu a naopak dochází k poklesu reálných příjmů obyvatel. V Rusku není nic stabilního a jasného z hlediska legislativy. Člověk, pro kterého jsou volby jen zbytečnou formalitou, a v podstatě je jeho působení nelegitimní, může učinit jakékoli rozhodnutí dotýkající se zájmů obchodu, např. zvýšit či zavést nové daně nebo prohlásit četné dny za nepracovní svátky. Mám samozřejmě na mysli prezidenta Putina. Podniky jsou přitom povinny i v takových případech proplácet pracovníkům mzdy, jinak jim hrozí trestním stíhání, a stát jim nijak nepomůže. Taková rozhodnutí přitom nejdou napadnout u žádného ruského soudu, přestože jsou nezákonná. Ve vládních zakázkách vládnou korupce a svévole bez ohledu na pravidla. Můžete dodržet všechny smluvní podmínky státní zakázky, ale nikdo vám to nezaplatí. I to je realita podnikání v Rusku. Rusko není ve skutečnosti státem s tržní ekonomikou, na což už začala poukazovat i americká vláda, a není ani právním státem, neboť stát, jednotlivec či byznys si nejsou ve vztazích rovni. Veškeré pokusy ruských úřadů prezentovat příznivé podnikatelské klima v Rusku jsou podvodnou manipulací s některými ukazateli, což v poslední době dokonce vyvolalo skandál s řadou mezinárodních ratingů. To je můj názor vycházející nejen z mých osobních zkušeností, ale také z různých dokumentů a statistik. Každý si to může porovnat s českou realitou a vyvodit z toho závěry.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Ziegler | pátek 19.11.2021 10:19 | karma článku: 14.57 | přečteno: 276x

Další články blogera

Jan Ziegler

Pivem proti náckovi Putinovi

Originálně vyrazili do boje proti ruské agresi na Ukrajině polští pivovarníci. Ti vyrábějí lahvové pivo s nápisem na etiketě Achtung Putin, na níž je kremelský fýrer vyobrazen jako nacistický zločinec.

28.5.2022 v 11:22 | Karma článku: 16.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jan Ziegler

Na plynovou krizi zadělali také Babiš a jeho vláda

Jejich hlavní vinou je, že se nedokázali domluvit s Poláky na výstavbě plynovodu STORK 2, kterým by k nám mohl proudit plyn z Norska. Skvělá zpráva! Stlačený plyn LNG z USA bude levnější než zemní plyn z Ruska!

19.5.2022 v 15:48 | Karma článku: 40.21 | Přečteno: 6776 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistická tyranie, odvaha i zbabělost, ve vynikající knize Kateřiny Tučkové

Na románu Bílá Voda pracovala Kateřina Tučková, autorka předchozích skvělých děl Vyhnání Gerty Schnirch a Žitkovské bohyně, deset let. Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek nezklamala a výsledkem je opět strhující kniha.

18.5.2022 v 15:53 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 433 | Diskuse

Jan Ziegler

Těžká Putinova porážka, NATO posílí ve Skandinávii

Tak to ruskému diktátorovi nevyšlo. Určitě netušil, že svoji agresivní politikou napomůže rozšíření Severoatlantické obranné aliance. Povedlo se, o členství požádaly Švédsko a Finsko.

16.5.2022 v 13:38 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 622 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Restrukturalizace lidstva aneb jak donutit lidi, aby byli šťastní

Dlouhotrvající válka v Evropě má svůj konec v nedohlednu, mutující virus, který snadno přelstí vědce, zdánlivě nezastavitelná inflace, nenapravitelně narušené zásobovací řetězce... Tyto a další celosvětové krize doléhají na lidstvo.

29.5.2022 v 0:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K Vlajkovému pochodu v Jeruzalémě

Den Jeruzaléma je izraelským národním svátkem. Připomínkou osvobození východní části města a jejího sjednocení s částí západní během vítězné šestidenní války 1967. Jeruzalém přestal být rozdělenou metropolí.

28.5.2022 v 21:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Filip Vracovský

Trochu hodně romantiky na sobotní večer....

Sobotní večer bez písničky ? To by bylo smutné kino. Račte vstoupit a pokud někdo play list doplníte v diskuzi, budu jen rád :)

28.5.2022 v 20:58 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 151 | Diskuse

Jan Ziegler

Pivem proti náckovi Putinovi

Originálně vyrazili do boje proti ruské agresi na Ukrajině polští pivovarníci. Ti vyrábějí lahvové pivo s nápisem na etiketě Achtung Putin, na níž je kremelský fýrer vyobrazen jako nacistický zločinec.

28.5.2022 v 11:22 | Karma článku: 16.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Vladimír Havránek

Jsem překvapený, kolik blogerů (a nejen jich) by chtělo s Ruskem vyjednávat...o čem?

U některých mě to ani nepřekvapuje. Mezi nimi vyčnívá bývalý premiér, či ten největší a nejčtenější mezi námi. Pokud vezmeme fakta z letošního roku, je každá snaha o vyjednávání dle mého názoru znakem slabosti a nechápu ji.

28.5.2022 v 10:04 | Karma článku: 27.42 | Přečteno: 584 | Diskuse
Počet článků 2842 Celková karma 25.90 Průměrná čtenost 1936

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz