Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Premonstráti slaví narozeniny, dali lidstvu bleskosvod i lázně

24. 12. 2021 10:07:52
Muži, kteří výrazně obohatili svět v mnoha oborech lidské činnosti. I tak lze charakterizovat Řád premonstrátských řeholních kanovníků, jak zní oficiální název římskokatolického společenství běžně nazývaného premonstráti.

Je tomu právě 900 let, kdy na Boží hod vánoční v roce 1121složil zakladatel Řádu svatý Norbert z Xantenu se svými spolubratry ve francouzském klášteře v Prémontré (podle něj premonstráti) řeholní sliby. Jedná se o kanonický, nikoliv mnišský řád řídící se řeholí sv. Augustina, který letos slaví významné výročí. Sv Norbert se tak stal prvním opatem prvního premonstrátského kláštera na světě. O pět let později schválil premonstrátům řádová pravidla papež Honorius II.

Sv. Norbert se následně přemístil na post arcibiskupa v německém Magdeburku, kde také zemřel a byl původně pohřben. Ve dvacátých letech 17. století se však toto město přiklonilo k protestantství a tak byly Norbertovy ostatky v roce 1627 přemístěny do pražského premonstrátského kláštera na Strahově. kde spočívají dosud. Sv Norbert proto patří k českým zemským patronům.

Řeholníci rozvíjeli vzdělanost a starali se o chudé

Premonstráti, kterým se také někdy podle jejich zakladatele říká norbertini, začali rychle expandovat v Evropě a již v roce 1143 byl založen první premonstrátský klášter v Čechách, již zmíněný strahovský. Jeho zakladateli byli český kníže a později král Vladislav II. a olomoucký biskup Jindřich Zdík, kterému patří hlavní zásluha na rozšíření premonstrátů v českých zemích.

Heslem premonstrátského řádu je: „Být připraven ke každému dobrému dílu“. A to jej vystihuje velmi přesně. V jedné takové české rádoby vlastenecké písni se kromě jiného zpívá, „mnichů rota líná.“ Je to hloupý, urážející a lživý text, který bohužel v českých zemích napomáhá šíření nesmyslných předsudků o řeholních komunitách. Nic není vzdálenějšího pravdě. Kláštery byly centrem vzdělanosti a řeholníci nám ve středověku zprostředkovali na tehdejší dobu moderní způsoby hospodaření a nové technologie. Tak vodní mlýny jako první v českých zemích postavili benediktýni, kteří u nás na konci 10. století založili vůbec první mužský klášter na Břevnově.

Všestranná byla i činnost premonstrátů, kteří se kromě hlavní náplně, tedy teologie, kazatelství a duchovní činnosti, zabývali i mnoha dalšími obory. Především školstvím a charitou. Jejich kláštery patřily vyhlášeným centrům vzdělanosti a vědění, existovaly při nich, také špitály v nichž se bratři starali o staré, chudé a nemocné lidi. Premonstrátské konventy fungovaly i jako hospodářské jednotky, vlastnily pole, lesy a rybníky, provozovaly pily, mlýny, pivovary atd.

Premonstráti vynalezli zrcadlový teleskop a bleskosvod

Členové premonstrátského řádu se zasloužili i o vynálezy, které významně obohatili lidstvo. Probošt Johann Zahn z německého Unterzellu objevil na konci 17. století zrcadlový teleskop. Kanovník z Louky nedaleko Znojma Prokop Diviš pak v polovině 18. století vynalezl bleskosvod, který chránil domy před následky úderu blesků, jež často způsobily velké požáry a jejich následky bývaly velmi ničivé.

Mnozí premonstráti se samozřejmě prosadili i v humanitních vědách, nejen v teologii, ale i ve filozofii, historii, knihovnictví, archivnictví a dalších. Příslušníci řádu vynikali i v literatuře a básnictví.

Blahodárné působení premonstrátů dokazují i otcové a bratři z kláštera v západočeské Teplé založeném v roce 1193 blahoslaveným Hroznatou. I toto řeholní společenství se může pochlubit několika významnými osobnostmi, mezi něž patřil například profesor církevní historie opat Kryštof Pfrogner, který předtím stál v čele pražské Karlo-Ferdinandovy univerzity jako její rektor. Za jeho působení na počátku 19. století se v klášteře úspěšně rozvíjely různé vědní obory a zásluhou zdejších kvalitních pedagogů klášter převzal v roce 1804 gymnázium v Plzni.

Opat z Teplé založil Mariánské Lázně

Kryštof Pfrogner také zřídil první lázně u pramenů na území, kde se nyní nacházejí Mariánské Lázně a které po staletí patřilo tepelským premonstrátům. Nicméně za jejich zakladatele jako světového lázeňského centra je uznáván až jeho nástupce a další vynikající tepelská osobnost opat Karel Reitenberger. To on totiž dal za úkol klášternímu lékaři Janu Josefu Nehrovi prozkoumat tamní prameny a poté financoval výstavbu nového města. Statut lázeňského místa Mariánské Lázně získaly v roce 1818. Mezi jejich slavné hosty patřili císař František Josef I., britský král Eduard VII, hudební skladatel Antonín Dvořák, německý básník a filozof Johann Wolfgang Goethe, polský hudební skladatel Fryderyk Chopin a mnozí další. O své vztahu k tomu krásnému místu napsal Miroslav Horníček poutavou knihu Vyznání Mariánským Lázním v červnu a červnu v Mariánských Lázních. A na počátku toho všeho stál opat premonstrátského kláštera v Teplé.

Základní jednotkou premonstrátského řádu jsou kanonie, v jejichž čele stojí opat nebo jiný představený či představená. Ty jsou nezávislé a svoji činnost si řídí samy. Kláštery se většinou sdružují v jazykových skupinách zvaných cirkárie. Kláštery v českých zemích jsou součástí česko-slovenské cirkárie, do níž jsou začleněny 5 mužských klášterů, 1 ženský klášter a Kongregace sester premonstrátek. V současné době je na celém kolem 50 klášterů a a zhruba 1500 řeholníků a řeholnic. Jejich řeholní oděv je bílý a skládá se z bílé tuniky, škapulíře, biretu a cingula.

Otec národa evangelík František Palacký kdysi prohlásil, že katolická církev toho ve své minulosti víc dobrého než zlého udělala a též historie premonstrátů mu dává za pravdu.

Autor: Jan Ziegler | pátek 24.12.2021 10:07 | karma článku: 21.34 | přečteno: 376x

Další články blogera

Jan Ziegler

Skutečné Rusko z osobních zkušeností, natvrdo a bez příkras

Rusko procestoval tak, jak snad žádný jiný z Čechů a též mnozí Rusové. Říká, „Rus se snadno změní z dobrosrdečného člověka ve žlučovitého rusáka.“ Jeho knihu Cesta na konec světa a zpět 1 stojí za to přečíst.

16.1.2022 v 16:13 | Karma článku: 24.83 | Přečteno: 778 | Diskuse

Jan Ziegler

Markéta Pekarová nejenže nepodepsala Chartu 77

Ale dokonce ani nezabránila upálení Mistra Janu Husa, jak správně podotkli evangeličtí faráři, kteří se ji právem zeptali, co pro tuto mimořádnou postavu českých dějin udělala.

14.1.2022 v 12:53 | Karma článku: 30.90 | Přečteno: 1331 | Diskuse

Jan Ziegler

Ústavní soud zarazil zneužití Benešových dekretů

Tedy v případě římskokatolického řádu cisterciáků z Vyššího Brodu rozhodl, že byly politicky motivované a umožnil tak zdejším řeholnímu společenství cisterciáků získat v restituci zhruba 2000 hektarů pozemků v okolí.

13.1.2022 v 11:52 | Karma článku: 23.69 | Přečteno: 744 | Diskuse

Jan Ziegler

S EU je to těžké, bez ní ještě horší

Pavel je úspěšným podnikatelem, vyrábí nábytek, zaměstnává asi stovku lidí a exportuje do Německa. Ten uznává, že Brusel někdy dělá pořádné hrubky, ale ví, že bez něj bychom měli vážné problémy.

12.1.2022 v 13:42 | Karma článku: 19.69 | Přečteno: 455 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Na okraj teroristického útoku v Texasu

Sobotní (15. 1.) teroristický vpád do židovské reformní synagogy Beth Israel ve městě Colleyville u Dallasu skončil pro rukojmí dobře. Měli štěstí v neštěstí. Sluší se říci: Haleluja! Nepřežil jediný člověk: terorista.

16.1.2022 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 | Diskuse

Jan Pražák

Ženskou se základním vzděláním bych si rozhodně nevzal

„Ženskou se základním vzděláním bych si teda rozhodně nevzal a dokonce ani středoškolačku,“ odpověděl jsem celkem rozhodně na Maruščinu otázku, co si myslím o sňatcích různě vzdělaných lidí a s kým bych se byl ochotný oženit.

16.1.2022 v 18:18 | Karma článku: 25.04 | Přečteno: 564 | Diskuse

Rostislav Szeruda

Rozhovor s ďáblem 3

V roce 1937 začal psát Napoleon Hill, autor bestselleru Myšlením k bohatství, knihu Jak přelstít ďábla. Tato kniha je velmi troufalá a nadčasová. Představuji si, na co by se zeptal pan Hill ďábla dnes a jakou by dostal odpověď.

16.1.2022 v 17:52 | Karma článku: 8.58 | Přečteno: 120 | Diskuse

Jan Ziegler

Skutečné Rusko z osobních zkušeností, natvrdo a bez příkras

Rusko procestoval tak, jak snad žádný jiný z Čechů a též mnozí Rusové. Říká, „Rus se snadno změní z dobrosrdečného člověka ve žlučovitého rusáka.“ Jeho knihu Cesta na konec světa a zpět 1 stojí za to přečíst.

16.1.2022 v 16:13 | Karma článku: 24.83 | Přečteno: 778 | Diskuse

František Řehounek

Vláda zvýšit daně nejen může, ale patrně i musí

Podle vox populi se zdá, že ministr Marián Jurečka potvrdil mnoha spoluobčanům, že vláda před volbami lhala o daňovém zatížení, které se zavázala nezvyšovat.

16.1.2022 v 16:10 | Karma článku: 24.37 | Přečteno: 1325 | Diskuse
Počet článků 2759 Celková karma 27.19 Průměrná čtenost 1952

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz