Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 9. srpna 2022 Roman

Premonstráti slaví narozeniny, dali lidstvu bleskosvod i lázně

24. 12. 2021 10:07:52
Muži, kteří výrazně obohatili svět v mnoha oborech lidské činnosti. I tak lze charakterizovat Řád premonstrátských řeholních kanovníků, jak zní oficiální název římskokatolického společenství běžně nazývaného premonstráti.

Je tomu právě 900 let, kdy na Boží hod vánoční v roce 1121složil zakladatel Řádu svatý Norbert z Xantenu se svými spolubratry ve francouzském klášteře v Prémontré (podle něj premonstráti) řeholní sliby. Jedná se o kanonický, nikoliv mnišský řád řídící se řeholí sv. Augustina, který letos slaví významné výročí. Sv Norbert se tak stal prvním opatem prvního premonstrátského kláštera na světě. O pět let později schválil premonstrátům řádová pravidla papež Honorius II.

Sv. Norbert se následně přemístil na post arcibiskupa v německém Magdeburku, kde také zemřel a byl původně pohřben. Ve dvacátých letech 17. století se však toto město přiklonilo k protestantství a tak byly Norbertovy ostatky v roce 1627 přemístěny do pražského premonstrátského kláštera na Strahově. kde spočívají dosud. Sv Norbert proto patří k českým zemským patronům.

Řeholníci rozvíjeli vzdělanost a starali se o chudé

Premonstráti, kterým se také někdy podle jejich zakladatele říká norbertini, začali rychle expandovat v Evropě a již v roce 1143 byl založen první premonstrátský klášter v Čechách, již zmíněný strahovský. Jeho zakladateli byli český kníže a později král Vladislav II. a olomoucký biskup Jindřich Zdík, kterému patří hlavní zásluha na rozšíření premonstrátů v českých zemích.

Heslem premonstrátského řádu je: „Být připraven ke každému dobrému dílu“. A to jej vystihuje velmi přesně. V jedné takové české rádoby vlastenecké písni se kromě jiného zpívá, „mnichů rota líná.“ Je to hloupý, urážející a lživý text, který bohužel v českých zemích napomáhá šíření nesmyslných předsudků o řeholních komunitách. Nic není vzdálenějšího pravdě. Kláštery byly centrem vzdělanosti a řeholníci nám ve středověku zprostředkovali na tehdejší dobu moderní způsoby hospodaření a nové technologie. Tak vodní mlýny jako první v českých zemích postavili benediktýni, kteří u nás na konci 10. století založili vůbec první mužský klášter na Břevnově.

Všestranná byla i činnost premonstrátů, kteří se kromě hlavní náplně, tedy teologie, kazatelství a duchovní činnosti, zabývali i mnoha dalšími obory. Především školstvím a charitou. Jejich kláštery patřily vyhlášeným centrům vzdělanosti a vědění, existovaly při nich, také špitály v nichž se bratři starali o staré, chudé a nemocné lidi. Premonstrátské konventy fungovaly i jako hospodářské jednotky, vlastnily pole, lesy a rybníky, provozovaly pily, mlýny, pivovary atd.

Premonstráti vynalezli zrcadlový teleskop a bleskosvod

Členové premonstrátského řádu se zasloužili i o vynálezy, které významně obohatili lidstvo. Probošt Johann Zahn z německého Unterzellu objevil na konci 17. století zrcadlový teleskop. Kanovník z Louky nedaleko Znojma Prokop Diviš pak v polovině 18. století vynalezl bleskosvod, který chránil domy před následky úderu blesků, jež často způsobily velké požáry a jejich následky bývaly velmi ničivé.

Mnozí premonstráti se samozřejmě prosadili i v humanitních vědách, nejen v teologii, ale i ve filozofii, historii, knihovnictví, archivnictví a dalších. Příslušníci řádu vynikali i v literatuře a básnictví.

Blahodárné působení premonstrátů dokazují i otcové a bratři z kláštera v západočeské Teplé založeném v roce 1193 blahoslaveným Hroznatou. I toto řeholní společenství se může pochlubit několika významnými osobnostmi, mezi něž patřil například profesor církevní historie opat Kryštof Pfrogner, který předtím stál v čele pražské Karlo-Ferdinandovy univerzity jako její rektor. Za jeho působení na počátku 19. století se v klášteře úspěšně rozvíjely různé vědní obory a zásluhou zdejších kvalitních pedagogů klášter převzal v roce 1804 gymnázium v Plzni.

Opat z Teplé založil Mariánské Lázně

Kryštof Pfrogner také zřídil první lázně u pramenů na území, kde se nyní nacházejí Mariánské Lázně a které po staletí patřilo tepelským premonstrátům. Nicméně za jejich zakladatele jako světového lázeňského centra je uznáván až jeho nástupce a další vynikající tepelská osobnost opat Karel Reitenberger. To on totiž dal za úkol klášternímu lékaři Janu Josefu Nehrovi prozkoumat tamní prameny a poté financoval výstavbu nového města. Statut lázeňského místa Mariánské Lázně získaly v roce 1818. Mezi jejich slavné hosty patřili císař František Josef I., britský král Eduard VII, hudební skladatel Antonín Dvořák, německý básník a filozof Johann Wolfgang Goethe, polský hudební skladatel Fryderyk Chopin a mnozí další. O své vztahu k tomu krásnému místu napsal Miroslav Horníček poutavou knihu Vyznání Mariánským Lázním v červnu a červnu v Mariánských Lázních. A na počátku toho všeho stál opat premonstrátského kláštera v Teplé.

Základní jednotkou premonstrátského řádu jsou kanonie, v jejichž čele stojí opat nebo jiný představený či představená. Ty jsou nezávislé a svoji činnost si řídí samy. Kláštery se většinou sdružují v jazykových skupinách zvaných cirkárie. Kláštery v českých zemích jsou součástí česko-slovenské cirkárie, do níž jsou začleněny 5 mužských klášterů, 1 ženský klášter a Kongregace sester premonstrátek. V současné době je na celém kolem 50 klášterů a a zhruba 1500 řeholníků a řeholnic. Jejich řeholní oděv je bílý a skládá se z bílé tuniky, škapulíře, biretu a cingula.

Otec národa evangelík František Palacký kdysi prohlásil, že katolická církev toho ve své minulosti víc dobrého než zlého udělala a též historie premonstrátů mu dává za pravdu.

Autor: Jan Ziegler | pátek 24.12.2021 10:07 | karma článku: 21.35 | přečteno: 392x

Další články blogera

Jan Ziegler

Proruští trollové si vymýšlejí ukrajinské zločiny

Je to typická strategie absolventů vysoké školy života rekrutující se převážně z voličů a členů SPD a KSČM. Ono rusácká propaganda připomíná tu nacistickou a Putin se chová jako Hitler.

8.8.2022 v 16:13 | Karma článku: 22.56 | Přečteno: 419 | Diskuse

Jan Ziegler

Hoří záporožská jaderná elektrárna, viníkem jsou jednoznačně rusáci

Tak to už je vážně šílenost. V Záporožské jaderné elektrárně vypukl požár. Naštěstí nedošlo k úniku radioaktivních látek. Jedná se o další rusácký válečný zločin.

5.8.2022 v 17:43 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 487 | Diskuse

Jan Ziegler

Brutální útisk Tatarů na rusáky okupovaném Krymu

S krymskotatarským aktivistou Erfanem Kudusovem jsem zveřejnil rozhovor na webu Forum24.cz. Podle něj jsou krymští Tataři obětí genocidy a referendum o připojení k Rusku bylo zfalšované.

5.8.2022 v 12:17 | Karma článku: 21.76 | Přečteno: 418 | Diskuse

Jan Ziegler

Francie má Loiru, Čechy zase Orlici

Společné mají to, že na relativně malém prostoru nabízí velkou koncentraci zámků. Na české Divoké Orlici to jsou Častolovice, Doudleby, Kostelec nad Orlicí a Potštejn. Jsou od sebe vzdáleny jen několik kilometrů.

4.8.2022 v 11:47 | Karma článku: 18.23 | Přečteno: 331 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Na okraj zprávy AI o Ukrajině

Amnesty International (AI) se snaží vytvářet dojem, že je objektivní a používá jeden metr. Dle svých slov „musí stát vždy na straně lidských práv, padni komu padni“. Působivá slova. Je tomu ale opravdu tak?

8.8.2022 v 22:22 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 117 | Diskuse

Václav Kunft

Práva, práva, povinnosti.

„Naučil jsem se od své negramotné ale moudré matky, že veškerá zasloužená a zachování hodná práva pochází z dobře vykonaných povinností.“ Napsal Gándhí ve svém dopisu Dr. Julianu Huxleymu.

8.8.2022 v 19:02 | Karma článku: 7.86 | Přečteno: 157 | Diskuse

Jan Ziegler

Proruští trollové si vymýšlejí ukrajinské zločiny

Je to typická strategie absolventů vysoké školy života rekrutující se převážně z voličů a členů SPD a KSČM. Ono rusácká propaganda připomíná tu nacistickou a Putin se chová jako Hitler.

8.8.2022 v 16:13 | Karma článku: 22.56 | Přečteno: 419 | Diskuse

Danka Štoflová

Jak otrávit na jeden zátah poslední indiány z kmene Čerokí

Vdala jsem se za Tammyho, přímého potomka indiánů z kmene Čerokí. A děsila jsem se dne, kdy mě a moje nové příbuzné, žijící po staletí v míru, pod vrcholky Great Smoky Mountains, oblaží návštěvou moji čeští rodiče. Stalo se.

8.8.2022 v 15:29 | Karma článku: 38.87 | Přečteno: 2691 | Diskuse

Marek Zeman

Vládní blamáž? Ano a to jsme na počátku!

Ze světa ani z domova nepřicházejí dobré zprávy, agentura Moody ́s snižila rating ČR, inflace je u nás takřka 17%, vybavení pro školáka první třídy pořídíte za 7.200,- Kč, máslo stojí v průměru 74,90 Kč, atd.

8.8.2022 v 12:45 | Karma článku: 33.44 | Přečteno: 820 | Diskuse
Počet článků 2889 Celková karma 25.50 Průměrná čtenost 1924

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz