Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Vitalij Ginzburg: Chudoba v Rusku strmě roste, stát ji nechce řešit

10. 05. 2022 17:56:48
Kreml podle ruského podnikatele žijícího v České republice chudobu neřeší. Naopak mu velký počet chudých vyhovuje, protože je může více a snadněji ovládat. O problému rostoucí chudoby v Rusku jsme hovořili s Vitalijem Ginzburgem.

Ten také hájí éru prezidenta Jelcina, za něhož se zhroutila neefektivní socialistická ekonomika. Tvrdí, že za něj měli lidé šanci, nyní za Putina ji nemají. K masivní chudobě v Ruské federaci přispívá podle něj i obrovská korupce, kdy je Putinovými lidmi rozkradena až třetina státního rozpočtu. Již tak dlouhodobá trvající recese se nyní mění v katastrofální recesi.

Je chudoba v Rusku vážným problémem, kolik lidí lze v Rusku považovat za chudé?
Chudoba v Rusku je velmi závažný problém. Odpověď na druhou otázku je však složitější. Skutečnost je taková, že ruský stát bojuje proti chudobě manipulací se statistikami. Podle oficiálních statistik jsou v Rusku za chudé považováni lidé s měsíčním příjmem nižším než 12 000 rublů. To je méně než 4 000 korun. Osoby s příjmy nad touto hranicí nejsou zahrnuty do statistik chudoby.

Jaká je nyní za Putina situace s chudobou, zhoršuje se?
Pod Putinem bylo podnikání v Rusku zničeno. Pracovní místa se ruší. Během pandemie stát výrazně omezil podnikání a nechal ho, aby se o sebe postaralo samo. Putinovo vedení rozpoutáním války na Ukrajině odsoudilo zemi k sankcím. Odchod západních firem jen z Moskvy vedl ke zrušení více než 200 tisíc pracovních míst. Kromě toho roste inflace. Za posledních osm let se průměrná mzda v Rusku v přepočtu na dolary nebo eura snížila na polovinu. Z 800 na 400. To má daleko k slušnému životu.

Jaké jsou příčiny růstu chudoby v Rusku?
Rusko není příliš bohatá země. Její HDP na obyvatele se v roce 2021 pohyboval v rozmezí 10-11 dolarů v nominální hodnotě nebo 29-30 tisíc dolarů v paritě kupní síly. V tomto ukazateli se tedy nachází v sedmé desítce. Například Česká republika je v tomto ukazateli o více než dvacet míst před Ruskem. Na tomto základě však nelze vyvozovat žádné závěry.
Například z hlediska průměrné mzdy je situace stejná nebo dokonce o něco horší než na Ukrajině, kde je HDP na obyvatele zhruba o dvě třetiny nižší.
Důvody jsou velmi jednoduché. Dlouhotrvající recese v ekonomice, která se nyní mění přímo v katastrofální recesi. Špatné podnikatelské prostředí, obrovské veřejné výdaje, kolosální a téměř otevřená korupce Putinova okolí. Nejdůležitější však je, že Putinův režim nemá zájem o zmírnění chudoby v praxi. Má zájem na tom, aby velký počet lidí byl chudý a tudíž na něm závislí. A příčiny chudoby přičítá vnějším hrozbám. Pokud je třetina státního rozpočtu rozkradena, jak lze mluvit o zmírnění chudoby?
Jaké jsou podle vás vyhlídky Ruska z hlediska chudoby?

Pokud jde o chudobu, vyhlídky Ruska jsou skvělé. Putin neustále vyhlašuje programy a plány na překonání chudoby. Poslední z nich byl přijat v roce 2018 na období do roku 2024, ale jeho realizace byla nyní odložena na rok 2030. Ve skutečnosti však Putinův režim nemá zájem na snižování chudoby v praxi. Má zájem na tom, aby měl velký počet lidí, kteří jsou chudí, a tudíž na něm závislí. A příčiny chudoby se svádějí na vnější hrozby.

Někteří lidé říkají, že zatímco za Jelcina byla chudoba v Rusku hrozná, za Putina se situace výrazně zlepšila, je to pravda?

To není tak docela pravda. Za Jelcina byla země v úplně jiné situaci. Zhroutil se neefektivní socialistický systém, který se objektivně nemohl dále vyvíjet. Mnoho lidí zůstalo bez práce a bez peněz. Ale vláda v tomto období dala lidem svobodu, kterou mnozí využili a dokázali si zajistit slušný život. Putinova vláda ničí tržní hospodářství, které by se mohlo úspěšně rozvíjet a nedává lidem žádné možnosti seberealizace. Za Jelcina měli lidé šanci, v současnosti ji nemají.

Podle oficiálních statistik činí průměrná mzda v Rusku asi 50 000 rublů, tedy asi 12 000 korun. Mnozí Rusové však sami tvrdí, že ve skutečnosti je to asi 25 000 rublů, tedy o polovinu méně - jak je to možné?

Ruské statistiky sice ukazují průměrnou mzdu, která se pohybuje kolem této úrovně, ale musíme vzít v úvahu obrovskou diferenciaci příjmů a strukturu ekonomiky. Manažeři ve státních podnicích vydělávají jen oficiálně desítky milionů dolarů ročně a kradou mnohonásobně více. Jsou tam pracovníci bezpečnostních složek s vyššími platy a výhodami než v podnikání. Je tam obrovský byznys s vazbami na úřady a malé a střední podniky, které jsou ponechány samy sobě. Zatímco v normální zemi si člověk v podnikání obvykle vydělá více peněz než ve státní správě, v Rusku je to i pomocí rozsáhlého úplatkářství často naopak. Navíc lékaři a učitelé v regionech mají velmi malé platy.

Český cestovatel Fero Krondák strávil v Rusku mnoho let a poznal ho velmi dobře. Tvrdí, že Češi ve vyloučených lokalitách jsou na tom stejně jako ruská střední třída? Má pravdu?

V Rusku v Moskvě a Petrohradě existuje střední třída, která se dá příjmově srovnávat s Čechy. Ale čím dále od hlavních měst a velkoměst, tím nižší životní úroveň. S Českem se to v žádném případě nedá srovnávat. Navíc jsou tam i jiné problémy, jako je nedostatečná občanská vybavenost, špatné silnice atd.

Jaké jsou ceny v Rusku ve srovnání s Českou republikou? Jsou v průměru stejné, vyšší nebo nižší?

Mohu s jistotou říci, že dosažení stejné životní úrovně, jako v České republice vychází v Rusku výrazně dráž. Moskva se neustále umisťuje na předních příčkách žebříčků, co se týče výše životních nákladů. Mám na mysli komfortní bydlení, kvalitní zboží a výrobky.
Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Ziegler | úterý 10.5.2022 17:56 | karma článku: 22.70 | přečteno: 643x

Další články blogera

Jan Ziegler

Odbory chtějí řešit krizi likvidací živnostníků

Platit krizi musí všichni ostatní, hlavně podnikatelé, ale nikoliv my. Tak by se daly zhodnotit odborářské návrhy k úsporám státního rozpočtu. Nejdřív tedy firmy řádně oškubeme a pak ještě chceme zvýšení minimální mzdy.

7.6.2023 v 13:38 | Karma článku: 22.31 | Přečteno: 452 | Diskuse

Jan Ziegler

Fotbal jako velká žumpa i s pletichářem Rajchlem

Bývalý fotbalový trenér Jozef Zadina promluvil, v českém fotbale je běžné dávat rozhodčím peníze, aby pískali rovinu. V tomto prakticky mafiánském prostředí byl jako ryba ve vodě i šéf PRO Jindřich Rajchl.

6.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 494 | Diskuse

Jan Ziegler

Kachovskou přehradu vyhodili do povětří Rusové

Je jasné, že z tohoto incidentu se budou vinit obě strany, pádnější důvody pro zničení vodní nádrže však měla Moskva. Nemyslím si, že by si Ukrajinci chtěli takto amatérsky znemožnit vlastní protiofenzívu.

6.6.2023 v 11:33 | Karma článku: 26.46 | Přečteno: 758 | Diskuse

Jan Ziegler

Klimatičtí aktivisté a proputinovští dezoláti jsou jedna banda

Štvou mne fanatici, kteří ve „svatém“ boji za klima blokují dopravu, přilepují se na vozovky a otravují život slušným lidem. Chtějí zakázat auta nebo prosadit třicítku ve městech. Dezoláti zase demolují soudní budovy.

5.6.2023 v 17:55 | Karma článku: 20.91 | Přečteno: 534 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Jirků

V Rusku povinně strhávají z mezd a platů dobrovolný příspěvek na válku

Státní zaměstnanci i v některých soukromých společnostech povinně přispívají do fondů na podporu války. Studenti zdarma šijí uniformy a pracují místo mobilizovaných.

8.6.2023 v 19:02 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 210 | Diskuse

Michal Vimmer

Práva trpaslíků

Trpaslík prý má právo vybrat si (d)obra, který ho ochrání před (zlo)brem. A když si vybrat neumí, obr poradí. V 90.letech, kdy se hrála trpasličí volenka a ještě nás nevzali do EU, ozývaly se nápady stát se evropským Portorikem.

8.6.2023 v 8:41 | Karma článku: 23.27 | Přečteno: 599 | Diskuse

Jan Pavelec

Vláda ČR státní výdaje škrtat nemusí, ale chce.

V ČR je tempo zadlužování nejrychlejší proto, že v ostatních zemích EU rostl HDP rychleji, nikoliv proto, že by se v ČR více rozhazovalo. Škrty nejsou pro vládu vedenou ODS nástrojem pro snížení zadlužení, ale je to cíl sám o sobě

7.6.2023 v 20:30 | Karma článku: 17.27 | Přečteno: 388 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Na Ukrajině již byl skutečně zničen minimálně jeden Leopard

Situace na bojišti je velmi nepřehledná a nejasná. Obě strany buď lžou nebo mlží. V každém případě je jisté, že sankce fungují, Kreml zpětně nakupuje vlastní náhradní díly z Myanmaru a Indie.

7.6.2023 v 14:31 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 658 | Diskuse

Jan Ziegler

Odbory chtějí řešit krizi likvidací živnostníků

Platit krizi musí všichni ostatní, hlavně podnikatelé, ale nikoliv my. Tak by se daly zhodnotit odborářské návrhy k úsporám státního rozpočtu. Nejdřív tedy firmy řádně oškubeme a pak ještě chceme zvýšení minimální mzdy.

7.6.2023 v 13:38 | Karma článku: 22.31 | Přečteno: 452 | Diskuse
Počet článků 3116 Celková karma 24.52 Průměrná čtenost 1852

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...