Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. května 2022 Maxmilián, Maxim

Vitalij Ginzburg: Chudoba v Rusku strmě roste, stát ji nechce řešit

10. 05. 2022 17:56:48
Kreml podle ruského podnikatele žijícího v České republice chudobu neřeší. Naopak mu velký počet chudých vyhovuje, protože je může více a snadněji ovládat. O problému rostoucí chudoby v Rusku jsme hovořili s Vitalijem Ginzburgem.

Ten také hájí éru prezidenta Jelcina, za něhož se zhroutila neefektivní socialistická ekonomika. Tvrdí, že za něj měli lidé šanci, nyní za Putina ji nemají. K masivní chudobě v Ruské federaci přispívá podle něj i obrovská korupce, kdy je Putinovými lidmi rozkradena až třetina státního rozpočtu. Již tak dlouhodobá trvající recese se nyní mění v katastrofální recesi.

Je chudoba v Rusku vážným problémem, kolik lidí lze v Rusku považovat za chudé?
Chudoba v Rusku je velmi závažný problém. Odpověď na druhou otázku je však složitější. Skutečnost je taková, že ruský stát bojuje proti chudobě manipulací se statistikami. Podle oficiálních statistik jsou v Rusku za chudé považováni lidé s měsíčním příjmem nižším než 12 000 rublů. To je méně než 4 000 korun. Osoby s příjmy nad touto hranicí nejsou zahrnuty do statistik chudoby.

Jaká je nyní za Putina situace s chudobou, zhoršuje se?
Pod Putinem bylo podnikání v Rusku zničeno. Pracovní místa se ruší. Během pandemie stát výrazně omezil podnikání a nechal ho, aby se o sebe postaralo samo. Putinovo vedení rozpoutáním války na Ukrajině odsoudilo zemi k sankcím. Odchod západních firem jen z Moskvy vedl ke zrušení více než 200 tisíc pracovních míst. Kromě toho roste inflace. Za posledních osm let se průměrná mzda v Rusku v přepočtu na dolary nebo eura snížila na polovinu. Z 800 na 400. To má daleko k slušnému životu.

Jaké jsou příčiny růstu chudoby v Rusku?
Rusko není příliš bohatá země. Její HDP na obyvatele se v roce 2021 pohyboval v rozmezí 10-11 dolarů v nominální hodnotě nebo 29-30 tisíc dolarů v paritě kupní síly. V tomto ukazateli se tedy nachází v sedmé desítce. Například Česká republika je v tomto ukazateli o více než dvacet míst před Ruskem. Na tomto základě však nelze vyvozovat žádné závěry.
Například z hlediska průměrné mzdy je situace stejná nebo dokonce o něco horší než na Ukrajině, kde je HDP na obyvatele zhruba o dvě třetiny nižší.
Důvody jsou velmi jednoduché. Dlouhotrvající recese v ekonomice, která se nyní mění přímo v katastrofální recesi. Špatné podnikatelské prostředí, obrovské veřejné výdaje, kolosální a téměř otevřená korupce Putinova okolí. Nejdůležitější však je, že Putinův režim nemá zájem o zmírnění chudoby v praxi. Má zájem na tom, aby velký počet lidí byl chudý a tudíž na něm závislí. A příčiny chudoby přičítá vnějším hrozbám. Pokud je třetina státního rozpočtu rozkradena, jak lze mluvit o zmírnění chudoby?
Jaké jsou podle vás vyhlídky Ruska z hlediska chudoby?

Pokud jde o chudobu, vyhlídky Ruska jsou skvělé. Putin neustále vyhlašuje programy a plány na překonání chudoby. Poslední z nich byl přijat v roce 2018 na období do roku 2024, ale jeho realizace byla nyní odložena na rok 2030. Ve skutečnosti však Putinův režim nemá zájem na snižování chudoby v praxi. Má zájem na tom, aby měl velký počet lidí, kteří jsou chudí, a tudíž na něm závislí. A příčiny chudoby se svádějí na vnější hrozby.

Někteří lidé říkají, že zatímco za Jelcina byla chudoba v Rusku hrozná, za Putina se situace výrazně zlepšila, je to pravda?

To není tak docela pravda. Za Jelcina byla země v úplně jiné situaci. Zhroutil se neefektivní socialistický systém, který se objektivně nemohl dále vyvíjet. Mnoho lidí zůstalo bez práce a bez peněz. Ale vláda v tomto období dala lidem svobodu, kterou mnozí využili a dokázali si zajistit slušný život. Putinova vláda ničí tržní hospodářství, které by se mohlo úspěšně rozvíjet a nedává lidem žádné možnosti seberealizace. Za Jelcina měli lidé šanci, v současnosti ji nemají.

Podle oficiálních statistik činí průměrná mzda v Rusku asi 50 000 rublů, tedy asi 12 000 korun. Mnozí Rusové však sami tvrdí, že ve skutečnosti je to asi 25 000 rublů, tedy o polovinu méně - jak je to možné?

Ruské statistiky sice ukazují průměrnou mzdu, která se pohybuje kolem této úrovně, ale musíme vzít v úvahu obrovskou diferenciaci příjmů a strukturu ekonomiky. Manažeři ve státních podnicích vydělávají jen oficiálně desítky milionů dolarů ročně a kradou mnohonásobně více. Jsou tam pracovníci bezpečnostních složek s vyššími platy a výhodami než v podnikání. Je tam obrovský byznys s vazbami na úřady a malé a střední podniky, které jsou ponechány samy sobě. Zatímco v normální zemi si člověk v podnikání obvykle vydělá více peněz než ve státní správě, v Rusku je to i pomocí rozsáhlého úplatkářství často naopak. Navíc lékaři a učitelé v regionech mají velmi malé platy.

Český cestovatel Fero Krondák strávil v Rusku mnoho let a poznal ho velmi dobře. Tvrdí, že Češi ve vyloučených lokalitách jsou na tom stejně jako ruská střední třída? Má pravdu?

V Rusku v Moskvě a Petrohradě existuje střední třída, která se dá příjmově srovnávat s Čechy. Ale čím dále od hlavních měst a velkoměst, tím nižší životní úroveň. S Českem se to v žádném případě nedá srovnávat. Navíc jsou tam i jiné problémy, jako je nedostatečná občanská vybavenost, špatné silnice atd.

Jaké jsou ceny v Rusku ve srovnání s Českou republikou? Jsou v průměru stejné, vyšší nebo nižší?

Mohu s jistotou říci, že dosažení stejné životní úrovně, jako v České republice vychází v Rusku výrazně dráž. Moskva se neustále umisťuje na předních příčkách žebříčků, co se týče výše životních nákladů. Mám na mysli komfortní bydlení, kvalitní zboží a výrobky.
Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Ziegler | úterý 10.5.2022 17:56 | karma článku: 22.69 | přečteno: 627x

Další články blogera

Jan Ziegler

Pivem proti náckovi Putinovi

Originálně vyrazili do boje proti ruské agresi na Ukrajině polští pivovarníci. Ti vyrábějí lahvové pivo s nápisem na etiketě Achtung Putin, na níž je kremelský fýrer vyobrazen jako nacistický zločinec.

28.5.2022 v 11:22 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 278 | Diskuse

Jan Ziegler

Na plynovou krizi zadělali také Babiš a jeho vláda

Jejich hlavní vinou je, že se nedokázali domluvit s Poláky na výstavbě plynovodu STORK 2, kterým by k nám mohl proudit plyn z Norska. Skvělá zpráva! Stlačený plyn LNG z USA bude levnější než zemní plyn z Ruska!

19.5.2022 v 15:48 | Karma článku: 40.21 | Přečteno: 6776 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistická tyranie, odvaha i zbabělost, ve vynikající knize Kateřiny Tučkové

Na románu Bílá Voda pracovala Kateřina Tučková, autorka předchozích skvělých děl Vyhnání Gerty Schnirch a Žitkovské bohyně, deset let. Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek nezklamala a výsledkem je opět strhující kniha.

18.5.2022 v 15:53 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 433 | Diskuse

Jan Ziegler

Těžká Putinova porážka, NATO posílí ve Skandinávii

Tak to ruskému diktátorovi nevyšlo. Určitě netušil, že svoji agresivní politikou napomůže rozšíření Severoatlantické obranné aliance. Povedlo se, o členství požádaly Švédsko a Finsko.

16.5.2022 v 13:38 | Karma článku: 28.95 | Přečteno: 622 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

Kolik krizí způsobíš, tolikrát jsi fašistou ze Strany přímé demokracie

Při pokusu dát vše, co se kolem nás a u nás děje a co je předpokládáno, že se bude dít, do souvislostí, jsem si uvědomil, že se nejedná o náhodný souběh okolností, ale naopak o vyvrcholení a důsledky vývoje posledních 30 let

28.5.2022 v 18:15 | Karma článku: 18.42 | Přečteno: 269 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Nebezpečí akutní rusofobie

Válka mezi Ukrajinou a Ruskem není válkou mezi dvěma armádními celky, nýbrž válkou mezi dvěma vládnoucími ideologiemi – bestiální diktatura proti vyspělé světové demokracii.

28.5.2022 v 16:32 | Karma článku: 12.95 | Přečteno: 380 | Diskuse

Josef Zbořil

Kritika Zelenského, jím zakázanou, libertariánskou stranou blogera Anatolije Šarije

Anatolij Anatolijevič Šarij (*1978) je ukrajinský novinář, bloger a youtuber, který má na YouTube 2,98 milionů odběratelů a jeho videa mají celkový počet shlédnutí 3,8 miliard.

28.5.2022 v 16:00 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 578 | Diskuse

Vilém Barák

Jaký smysl by měl svět, naše životy, kdyby v něm vládlo Rusko?

Hodně lidí je přesvědčeno, že ani vítězství Ruska na Ukrajinou z hlediska bezpečnosti pro ně konkrétně nic nezmění. Nedokážou si představit bombardování svého domu nebo funění ruských znásilňovačů na zátylku svých žen a dcer.

28.5.2022 v 13:24 | Karma článku: 20.01 | Přečteno: 341 | Diskuse

Jan Bartoň

Zelenskyj hazarduje s ukrajinskou budoucností

Prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své politice tvrdé konfrontace s Ruskem a chce získat zpět všechna území Ruskem okupovaná. Situace na frontě se ale pro Ukrajinu nevyvíjí dobře.

28.5.2022 v 12:47 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 1019 | Diskuse
Počet článků 2842 Celková karma 25.90 Průměrná čtenost 1936

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz