Všechny mají soukromé majitele. Mezi nimi též potomky starých českých šlechtických rodů. Častolovický zámek patří hraběnce Dianě Phipps Sternbergové. Sousední nový zámek v Kostelci nad Orlicí hraběti Františku Kinskému. Pokud tedy ještě někdo neví, kde strávit prázdninovou dovolenou, tato možnost se nabízí. Neznám jiné místo v Česku, kde by na tak malé prostoru byla taková koncentrace památek. Kromě již zmíněných zámků jsou tady také hrady Potštejn a Litice.
Řekne se zámek, Co to je, pouhá neživá hmota? Nikoliv, každý takový zámek toho skrývá hodně a dost si pamatuje, především osudy jejich majitelů. Zámek Častolovice patří jednomu z nejstarších českých rodu Šternberků. Jeho současnou majitelkou je již zmíněná Diana Phipps Sternberg. Její otec Leopold Sternberg patřil mezi dvanáct aristokratů, kteří v roce 1938 podepsali prohlášení české šlechty, jež její zástupci 17. září toho roku předali prezidentu Benešovi. V něm nesouhlasili s odstoupením českého pohraničí Německu a požadovali zachovaní jednoty českých zemí. To nezůstalo bez následků a v roce 1941 Němci uvalili na majetek Sternbergů nucenou správu. Po roce 1948 rodinu vyhnali ze zámku pro změnu komunisté. O osudech rodiny současné majitelky zámku napsala její matka Cecilie knihu Cesta, Paměti české aristokratky.
Paní Diana se v zahraničí provdala za člena jedné z nejbohatších amerických rodin Henryho Ogdena Phippse, který bohužel předčasně zemřel. Ona sama se stala úspěšnou designérkou a mimo jiné pracovala i pro prezidenta Václava Havla. Její úspěšná profesní kariéra tak vyvrací pověry o neschopných a zdegenerovaných šlechticích.
Zámek Častolovice nabízí k prohlídce zajímavé expozice včetně obrazů proslulého českého barokního mistra Karla Škréty. O prázdninách je proti jiným památkám otevřený i v pondělí a na prohlídky mohou i návštěvníci se psy, které musí mít samozřejmě na vodítku. V překrásném zámeckém parku je obora s bílými daňky a jeleny dybovského a mini ZOO.
V sousedství se nachází nový empírový zámek Kostelec nad Orlicí, který patří rodu Kinských. Jeho osud se dostal i do filmu Zapomenuté Světlo, kde si hlavní roli faráře zahrál Bolek Polívka. V tomto snímku se ze zámku tamní šlechtičny stal výzkumný ústav prasat. Pikantní také je, že v tom filmu hrál potomka šlechtického rodu bratr současného majitele zámku Antonín Kinský. A v kosteleckém zámku byl za rudé totality rovněž výzkumný ústav vepřů. To už je naštěstí minulostí, zámek je zpřístupněný veřejnosti a představuje kromě rodu Kinských empírové interiéry.
Jinak děda současného majitele Františka Kinského také František rovněž v září 1938 podepsal již zmíněné prohlášení české šlechty. A důsledkem byla rovněž nacisty nařízená nucená správa. A po únoru 1948 ukradení zámku komunisty.
Zámek Doudleby nad Orlicí je krásnou ukázkou renesančního stylu z konce 16. století a po staletí patřil k rodovým sídlům Bubnů z Litic. A do třetice i jeho tehdejší majitel Mikuláš z Bubna – Litic se připojil k onomu inkriminovanému prohlášení české šlechty z osmatřicátého roku. V současné době patří zámek jeho vnukovi Petru Dujkovi. Kromě zámeckých interiérů je možné v bývalé sýpce shlédnout expozici nově zřízeného Muzea přírodovědy a venkova, v němž jsou k vidění například staré zemědělské náčiní nebo diorámy s lesní zvěří apod. Zajímavý je také tzv. Babiččin dvoreček s domácími zvířaty, jako jsou ovce, kachny, králíky a další. Ta přitahují hlavně malé návštěvníky.
Zámek Potštejn byl postaven v barokním stylu v půlce 18. století hrabětem Janem Ludvíkem Chamaré. Později přešel do vlastnictví rodu Dobřenských, kterým byl zabaven v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Zajímavostí je, že později až do roku 1949 byl pronajímán ambasádě Velké Británie a letní dovolené v něm trávil britský velvyslanec. V současné době jsou jeho majiteli manželé Nováčkovi. Kromě klasického prohlídkového okruhu nabízí také hrané prohlídky na historická témata jako barokní ples apod. V zámeckém sklepení je instalována přehlídka strašidel Bubákov. A nejmenším dětem je určena expozice Pohádkov.