Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. prosince 2023 Mikuláš

Francie má Loiru, Čechy zase Orlici

4. 08. 2022 11:47:04
Společné mají to, že na relativně malém prostoru nabízí velkou koncentraci zámků. Na české Divoké Orlici to jsou Častolovice, Doudleby, Kostelec nad Orlicí a Potštejn. Jsou od sebe vzdáleny jen několik kilometrů.

Všechny mají soukromé majitele. Mezi nimi též potomky starých českých šlechtických rodů. Častolovický zámek patří hraběnce Dianě Phipps Sternbergové. Sousední nový zámek v Kostelci nad Orlicí hraběti Františku Kinskému. Pokud tedy ještě někdo neví, kde strávit prázdninovou dovolenou, tato možnost se nabízí. Neznám jiné místo v Česku, kde by na tak malé prostoru byla taková koncentrace památek. Kromě již zmíněných zámků jsou tady také hrady Potštejn a Litice.

Řekne se zámek, Co to je, pouhá neživá hmota? Nikoliv, každý takový zámek toho skrývá hodně a dost si pamatuje, především osudy jejich majitelů. Zámek Častolovice patří jednomu z nejstarších českých rodu Šternberků. Jeho současnou majitelkou je již zmíněná Diana Phipps Sternberg. Její otec Leopold Sternberg patřil mezi dvanáct aristokratů, kteří v roce 1938 podepsali prohlášení české šlechty, jež její zástupci 17. září toho roku předali prezidentu Benešovi. V něm nesouhlasili s odstoupením českého pohraničí Německu a požadovali zachovaní jednoty českých zemí. To nezůstalo bez následků a v roce 1941 Němci uvalili na majetek Sternbergů nucenou správu. Po roce 1948 rodinu vyhnali ze zámku pro změnu komunisté. O osudech rodiny současné majitelky zámku napsala její matka Cecilie knihu Cesta, Paměti české aristokratky.

Paní Diana se v zahraničí provdala za člena jedné z nejbohatších amerických rodin Henryho Ogdena Phippse, který bohužel předčasně zemřel. Ona sama se stala úspěšnou designérkou a mimo jiné pracovala i pro prezidenta Václava Havla. Její úspěšná profesní kariéra tak vyvrací pověry o neschopných a zdegenerovaných šlechticích.

Zámek Častolovice nabízí k prohlídce zajímavé expozice včetně obrazů proslulého českého barokního mistra Karla Škréty. O prázdninách je proti jiným památkám otevřený i v pondělí a na prohlídky mohou i návštěvníci se psy, které musí mít samozřejmě na vodítku. V překrásném zámeckém parku je obora s bílými daňky a jeleny dybovského a mini ZOO.

V sousedství se nachází nový empírový zámek Kostelec nad Orlicí, který patří rodu Kinských. Jeho osud se dostal i do filmu Zapomenuté Světlo, kde si hlavní roli faráře zahrál Bolek Polívka. V tomto snímku se ze zámku tamní šlechtičny stal výzkumný ústav prasat. Pikantní také je, že v tom filmu hrál potomka šlechtického rodu bratr současného majitele zámku Antonín Kinský. A v kosteleckém zámku byl za rudé totality rovněž výzkumný ústav vepřů. To už je naštěstí minulostí, zámek je zpřístupněný veřejnosti a představuje kromě rodu Kinských empírové interiéry.

Jinak děda současného majitele Františka Kinského také František rovněž v září 1938 podepsal již zmíněné prohlášení české šlechty. A důsledkem byla rovněž nacisty nařízená nucená správa. A po únoru 1948 ukradení zámku komunisty.

Zámek Doudleby nad Orlicí je krásnou ukázkou renesančního stylu z konce 16. století a po staletí patřil k rodovým sídlům Bubnů z Litic. A do třetice i jeho tehdejší majitel Mikuláš z Bubna – Litic se připojil k onomu inkriminovanému prohlášení české šlechty z osmatřicátého roku. V současné době patří zámek jeho vnukovi Petru Dujkovi. Kromě zámeckých interiérů je možné v bývalé sýpce shlédnout expozici nově zřízeného Muzea přírodovědy a venkova, v němž jsou k vidění například staré zemědělské náčiní nebo diorámy s lesní zvěří apod. Zajímavý je také tzv. Babiččin dvoreček s domácími zvířaty, jako jsou ovce, kachny, králíky a další. Ta přitahují hlavně malé návštěvníky.

Zámek Potštejn byl postaven v barokním stylu v půlce 18. století hrabětem Janem Ludvíkem Chamaré. Později přešel do vlastnictví rodu Dobřenských, kterým byl zabaven v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Zajímavostí je, že později až do roku 1949 byl pronajímán ambasádě Velké Británie a letní dovolené v něm trávil britský velvyslanec. V současné době jsou jeho majiteli manželé Nováčkovi. Kromě klasického prohlídkového okruhu nabízí také hrané prohlídky na historická témata jako barokní ples apod. V zámeckém sklepení je instalována přehlídka strašidel Bubákov. A nejmenším dětem je určena expozice Pohádkov.

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 4.8.2022 11:47 | karma článku: 18.69 | přečteno: 361x

Další články blogera

Jan Ziegler

Putin vyhrožováním Lotyšsku dokázal, že je druhý Hitler

Jeden zneužíval Němce v Československu, druhý zneužívá Rusy v Lotyšsku. Vrchní nacista a nynější ruský vůdce byli a jsou pohromou pro Evropu. Svět nemůže nečinně přihlížet nehoráznému ruskému vydírání.

5.12.2023 v 15:42 | Karma článku: 21.99 | Přečteno: 314 | Diskuse

Jan Ziegler

Rusko a Hamás jako dvojčata, vraždy dětí a masivní korupce

Perfektně to vystihl Rus Vitalij Ginzburg, který ve svém skvělém komentáři, přesvědčivě doložil. že putinovské Rusko a fanatičtí islamističtí zabijáci z Hamásu mají hodně sdílených podobenství a zločinů.

4.12.2023 v 12:24 | Karma článku: 24.70 | Přečteno: 491 | Diskuse

Jan Ziegler

Udatný Tomio: Na Ukrajinu se jezdí normálně na dovolenou

Od šéfa strany přímé demence, pardon demokracie, jsme se dozvěděli, že na Ukrajině se válčí jen na malém kousku území a prý se tam normálně jezdí na dovolenou. Tak doufám, že tam brzy sám vyrazí.

1.12.2023 v 15:40 | Karma článku: 29.22 | Přečteno: 732 | Diskuse

Jan Ziegler

Stalinův Sovětský svaz, příšerná bída, horší jak za cara

Vřele doporučuji každému, kdo se chce seznámit se skutečnou realitou komunistického Ruska. Jedná se o vynikající knihu historičky Sheily Fitzpatrickové Každodenní stalinismus.

30.11.2023 v 19:40 | Karma článku: 27.01 | Přečteno: 602 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Miloslav Antropius

Koňské stopy

Koňské stopy Nikdo nečekal, že začátkem prosince napadne tolik sněhu. V našem pětitisícovém městečku v podhůří Českého lesa je ho víc než dost, už to jde i na běžky.

4.12.2023 v 19:57 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 184 | Diskuse

Martin Faltýn

10 dní v Indii (2) - kudy kam?

Takže jsem v Indii. Na deset dní. Je polovina listopadu. Právě jsem přiletěl, prošel kolem celníků a skrz pasové a vstupuji prvně v životě na indickou půdu. Jak se říká: "Welcome to India!"

4.12.2023 v 9:49 | Karma článku: 19.20 | Přečteno: 401 | Diskuse

Alena Matějáková

Bali, cesta pokračuje...7

Mám důvodné podezření, že ty Filipíny jsem vymyslela, aby jsme se mohli déle těšit. I cesta bývá cíl.

1.12.2023 v 16:20 | Karma článku: 8.14 | Přečteno: 145 | Diskuse

Jan Vaverka

Kolumbie - 1. díl: Cesta do Jižní Ameriky

Rozhodli jsme se vydat na 3 týdny do Jižní Ameriky. Kolumbie, Chile, Bolívie. Jsme na startu. Jak se dostat přes Atlantik do Bogoty? A jak se na místě zorientovat?

1.12.2023 v 8:20 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 206 | Diskuse

Veronika Hamernikova

Nezapomenutelná cesta - závěrečná rekapitulace našeho putování

Kdybych si měla znovu vybrat, neváhala bych a vyrazila bych na cestu. Byl to jeden z nejkrásnějších zážitků mého života. Rodinné pojetí pouti přineslo nové výzvy i nové radosti, rozhodně to byl nejdokonalejší teambuilding.

30.11.2023 v 23:18 | Karma článku: 13.87 | Přečteno: 229 | Diskuse
Počet článků 3233 Celková karma 26.03 Průměrná čtenost 1827

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...