Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Rusko je mafiánský stát a Putin jeho kmotr

16. 09. 2022 15:52:35
To je přesný výsledek brilantní analýzy ve skvělé knize Zima přichází od šachového velmistra Garryho Kasparova, který v ní odhaluje zločineckou podstatu vládnoucího režimu v Kremlu.

Garry Kasparov patří k nejlepším šachistům všech dob a také byl patnáct let mistrem světa. K jeho přednostem proto patří skvělé analytické schopnosti, které prokázal při psaní vynikajícího díla Zima přichází s podtitulem Proč je nutné zastavit Vladimíra Putina. To precizním způsobem popisuje tristní stav Ruské federace, kterou lze za Putinovy vlády označit za jeden velký podvod. Kasparov patří k předním ruským opozičníkům, stav jeho rodné země jej upřímně bolí, a současnému vládci Kremlu dává co proto.

Kniha vyvrací některé zažité mýty, mezi něž patří fáma, že Putin dal Rusko po Jelcinovi rychle do pořádku. To je lež. Je správně připomenuto, že od nástupu bývalého kágébáka k moci vzrostly do roku 2008 ceny ropy o více než 700% , což samozřejmě ruskému vládci hodně pomohlo.

Hlavním důvodem, proč se Putin dokázal udržet o u moci, však bylo totální podrobení společnosti. Nynější Rusko je totalitním státem, protože jeho vládce býval komunistou a důstojníkem KGB, a jako takový uznává pouze moc a sílu. Svoboda je pro něj prázdným pojmem a demokracie slabostí.

Není také pravdou, že by se Putin vypořádal s oligarchy, to ani náhodou. Je fakt, že nechal uvěznit ropného magnáta Michaila Chodorkovského, ale ne kvůli nějakým privatizačním machinacím. Jenom proto, že dotyčný sponzoroval opozici. To byl jeho zločin.

Krást ve velkém se totiž v Rusku může, tedy v případě, když patříte k Pitěrskému gangu. Na vysvětlenou, Pitěr je zkrácené označení pro Sankt Petěrburg, odkud Putin pochází. Takže, pokud jste členové správné vládní bandy, tak můžete všechno. A to je také důvodem toho, proč je v Rusku šílená korupce, poněvadž se až na výjimky toleruje. Garry Kasparov doložil masivní krádeže a korupci v Rusku na příkladu zimní olympiády v Soči v roce 2014, kde miliardy dolarů z předražených zakázek končily na kontech Putinových gangsterů. Ano, Rusko nemá v čele vládu, jako jiné země, ale vládne mu mafiánský gang v čele s bossem Vladimírem Putinem.

Tak jako v jiných zemích i v Rusku soudci odcházejí před vynesením rozsudku z jednací síně do zákulisí. Jenomže ne proto, aby se poradili, ale aby z telefonu zavolali na správné číslo a vyslechli pokyny od mocných, jaký mají vynést rozsudek. Jak je známo, v Rusku neexistuje nezávislá justice a rovněž sám Kasparov potvrzuje tuto skutečnost.

Famózní šachista také popisuje těžký život opozice v Rusku. Třeba, když se blíží prezidentské volby, a někdo z jejich zástupců chce kandidovat, tak má smůlu. Takový uchazeč o nejvyšší post v Kremlu většinou nebývá ani zaregistrován a také jsou mu kladeny další nejrůznější překážky. V regionech bývá z malicherných důvodů zatýkán a uvězněn, pronájmy sálů pro předvolební shromáždění jsou těsně mu před akcemi rušeny, prý kvůli náhlým technickým závadám. A pokud by uspořádal mítink s příznivci na veřejném prostranství, tak je zmlátí a rozežene policie kvůli nepovolenému shromáždění.

Holt Putin to má pojištěné a postavit se mu není dobré. Opozičníci bývají vražděni, v lepším případě pak končí v trestaneckých koloniích jako třeba Alexej Navalnyj. Všechny volby v Rusku bývají zfalšované, nesvobodné a nedemokratické, a jejich výsledek je dopředu známý.

Autor knihy také poukázal na jednu skutečnost. Říká se, že Putin má přesto všechno mezi Rusy vysokou popularitu. Kasparov však správně namítá, že v nynějším totalitním Rusku to za prvé nelze objektivně zjistit a za druhé se logicky ptá, proč tedy to Putin to všechno dělá, proč ta brutalita, proč nechává likvidovat opozici, proč nepřipustí skutečně svobodné volby, když je údajně tak mezi obyčejnými Rusy tak oblíbený? Tak by z nich přece neměl mít strach. Tady něco nehraje.

Důvodů, proč zastavit Putina, je tedy víc než dost. Bohužel, k hlavním viníkům toho, proč se to nedaří, patří podle Kasparova i Západ a jeho politici, kteří by vůči Putinovi a jeho bandě měli být daleko ostřejší a neústupnější, protože mafie neuznává nic jiného než hrubou sílu.

Tato kniha je vynikající a měl by si ji přečíst každý, kdo chce poznat skutečnou podobu současného Ruska, a ne tu vylhanou, kterou se snaží vykreslovat putinovská propaganda.

Dílu nelze prakticky nic vytknout, možná jen mohl autor přiblížit více některé kauzy, jako např. právníka Sergeje Magnitského. Ale to je skutečně jen takový nepodstatný detail.

Obal knihy zveřejněn s výslovným souhlasem nakladatelství Jota pro účely tohoto blogu.

Zima přichází

Proč je nutné zastavit Vladimíra Putina

Garry Kasparov

Nakladatelství Jota

Brno 2022

Hodnocení: 95%

Autor: Jan Ziegler | pátek 16.9.2022 15:52 | karma článku: 26.23 | přečteno: 439x

Další články blogera

Jan Ziegler

Komunistické zdravotnictví? Bídné! Chyběly léky a přístroje

O zdravotní péči v éře rudé totality se často povídají báchorky, ve skutečnosti za moc nestálo. Dokonce se stalo i příčinnou odpudivého a zločinného vydírání státní bezpečností.

2.12.2022 v 14:46 | Karma článku: 20.74 | Přečteno: 423 | Diskuse

Jan Ziegler

Svobodní Rusové odsuzují barbarské raketové útoky na Ukrajině

Toto neformální sdružení ruských občanů v České republice se jasně postavilo proti terorismu a zločinům svých krajanů na Ukrajině. Tito Rusové opakovaně ve svých prohlášeních odsuzují agresivní akce Kremlu. To jsou dobré zprávy.

30.11.2022 v 17:42 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 312 | Diskuse

Jan Ziegler

Penalta? Íránec měl dostat žlutou za simulování

Ten výsledek mě včera hodně potěšil. USA porazily Írán 1:0 a postoupily ze základní skupiny fotbalového mistrovství světa v Kataru. Bylo to naprosto zasloužené vítězství Američanů.

30.11.2022 v 12:55 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 481 | Diskuse

Jan Ziegler

Vyvrácené lži o Donbasu a Majdanu, viníkem nepokojů byla a je Moskva

Tak prý Ukrajina si může za válku sama. Je to nesmysl, který přesvědčivě vyvrátil v několika článcích na webu deník.cz Jaroslav Krupka. Žádná genocida Rusů se na východě Ukrajiny nekonala.

28.11.2022 v 20:59 | Karma článku: 31.33 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Snopek

Paradoxy tankové války

20. století lze bezesporu označit jako století tanků. Poprvé byly bojově použity 15. září 1916 v bitvě na Sommě a za jejich konec se považovala operace Pouštní bouře, která byla zahájena 17. ledna 1991.

2.12.2022 v 22:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 55 | Diskuse

Dáša Stárková

Kam se poděla ohleduplnost aneb v roušce exotem

Kovidová epidemie zaplať Bůh zažehnána, restrikce pominuly, život se navrací do starých kolejí. Bohužel do těch starých. Tatam se poděla ohleduplnost, na to, co životy chránilo, je považováno za omezení, jejich nositelé za exoty.

2.12.2022 v 21:41 | Karma článku: 9.20 | Přečteno: 151 | Diskuse

Karel Trčálek

Otevře NATO na Kavkaze druhou frontu proti Rusku?

Už je nejvyšší čas, aby NATO otevřelo druhou frontu proti Rusku, protože to uspíší jeho porážku ve válce a mír, včetně levného plynu, bude nakonec i bez jednání

2.12.2022 v 19:16 | Karma článku: 10.43 | Přečteno: 147 | Diskuse

Jitka Štanclová

Malá černá kočička, přeběhla mi dnes přes cestu...

Možná někdo z vás pamatuje tuhle píseň v podání Yvetty Simonové. Přiznejme si, že mnozí z nás trpí na pověry. A pokud jsou kočky dvě, říká si, pánbůh s náma!

2.12.2022 v 17:57 | Karma článku: 14.63 | Přečteno: 149 | Diskuse

Milan Šupa

Pozor! Možná už hoří zápalná šňůra!

Tento text je odpovědí všem posměvačům, pochybovačům, ale také všem upřímně se ptajícím na otázku, proč není vidět žádné vnější znaky toho, že Světlo zvítězí?

2.12.2022 v 16:26 | Karma článku: 5.72 | Přečteno: 256 | Diskuse
Počet článků 2978 Celková karma 26.10 Průměrná čtenost 1902

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek večer ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...