Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

První bitvu celoevropského konfliktu vyhráli čeští stavové

5. 10. 2022 13:14:20
Je to zajímavé jihočeské prvenství. Letos tomu bude 404 let, kdy 9. listopadu 1618 svedli stavové a císařští první regulérní bitvu nejen stavovského povstání, ale celé Třicetileté války.

Stalo se tak u Lomnice nad Lužnicí, a proto tato bitva bývá nejčastěji nazývána podle tohoto jihočeského městečka, někdy však také nese jméno nedalekého většího Veselí nad Lužnicí.

Stavovské povstání začalo 23. května 1618 třetí pražskou defenestrací, při které byli z okna Pražského Hradu vyhozeni královští místodržící Jaroslava Bořita z Martinic a Vilém Slavata z Chlumu a na Košumberku spolu s písařem Fabriciem. Paradoxem však bylo, že vzbouření čeští šlechtici i nadále uznávali císaře Matyáše Habsburského za legitimního českého krále, proti němuž se de facto pozdvihli.

Pravdou je, že k prvnímu střetu mezi povstalými českými stavy a Matyášovým vojskem došlo už v září 1618 u Čáslavi, ale tam se z hlediska vojenské teorie jednalo o dílčí střetnutí a nikoliv o bitvu. I dobový kronikář protestant Pavel Skála ze Zhoře ve svém stěžejním díle Historie církevní píše o čáslavském bojišti, ale nikoliv o bitvě. Naproti tomu bitvu u Lomnice nad Lužnicí zmiňuje přímo v samostatné kapitole.

Zpočátku to byla taková skoro komická hra na honěnou a schovávanou. Císařský generál Karel Bonaventura Buquoy, který patřil vůbec k nejschopnějším habsburským vojevůdcům, ustupoval s vojskem z Pelhřimova přes Jindřichův Hradec do Českých Budějovic. Pronásledovaly jej stavovské jednotky vedené generálem Jindřichem Matyášem Thurnem. Jenomže! Ty byly zpočátku dezorientované a domnělého nepřítele hledaly na druhé straně u Jihlavy, kde samozřejmě nebyl. Nicméně stavovští brzy poznali svůj omyl, a vydali se protivníkem tentokrát správným směrem. Dostihly jej právě u Lomnice nad Lužnicí. Zde císařští přenocovali z 8. na 9. listopadu. Jak uvádí ve svém článku Bitva u Lomnice nad Lužnicí 9. listopadu 1618 na webu severniceskobudejovicko.cz Vladimír Kos, bylo špatné počasí, chladno a padal sníh s deštěm.

Buquoy si byl vědom toho, že nepřítel má přesilu a do boje se mu moc nechtělo. Stavovské vojsko čítalo více než 14 tisíc mužů, císařské pak necelých 10 tisíc. Velitel habsburského vojska proto zvolil geniální taktiku. Úzký pruh mezi rybníky Koclířovem a Dvořištěm obsadil dvěma pluky pěchoty, které měly zadržet nepřítele. Stavovští přitáhli k místu zpočátku bez dělostřelectva, které se vinou blátivých cest opožďovalo. Když dělostřelci konečně dorazili, zahájili palbu na postavení císařských. Jenomže zpočátku se jim nedařilo a tak byli nuceni změnit způsob střelby. Vladimír Kos ve svém článku dále píše, že stavovská artilerie pálila na nepřítele přes rybník Koclířov nízko nad hladinou rybníka, od které se prý koule opakovaně odrážely a nakonec doskákaly k císařským pozicím, v nichž prý působily velké ztráty. Alespoň se to tak traduje. Z trochou humorné nadsázky se dá mluvit o prvním použití střel s plochou dráhou letu v historii. Obránci navíc kvůli malému manévrovacímu prostoru nemohli této zničující palbě účinně čelit. Po dělostřelecké přípravě nakonec zaútočila stavovská jízda, která nepřítele definitivně rozdrtila.

Podle Pavla Skály ze Zhoře pak císařští ztratili v bojích 1500 – 1800 mužů (mrtví, zranění, zajatí), kdežto stavovští asi jenom dvě stě. Ten také přiblížil osud císařských vojáků hlavně zraněných, kteří se schovávali v okolních lesích. „..rozschované sedláci potom dne ode dne vyslídili a beze vší milosti mordovali, přirození jim vyřezávajíce pro jejich předešlou chlípnost, kterouž s ženským pohlavím nezřízeně páchali.“ Byl to krutý trest od místních za předchozí znásilňování jejich žen surovými žoldnéři.

Nicméně generálu Buquoyovi, který tuto bitvu prohrál, se podařilo zachránit jádro svých vojsk. Jak píše ve své knize Boj o České Budějovice 1618 – 1619 historik Tomáš Sterneck v noci z 9. na 10. listopadu 1618 se do Budějovic stáhl Karel Bonaventura Buquoy s asi pěti tisící ozbrojenci. Pravda, ve městě bylo poněkud těsno, ale císařský vojevůdce je oceňován odborníky za to, že v těžké neztratil hlavu.

V Praze se však oslavovalo a na počest tohoto vítězství nařídili direktoři čili vůdcové stavovského povstání sloužit v místních kostelích slavné Te Deum laudamus. Jenomže, jak se říká, první vyhrání z kapsy vyhání. A všichni víme, jak celé toto vzbouření o dva roky později po bitvě na Bílé Hoře skončilo.

Thurnovi také bývá vytýkáno, že měl na svého soka zaútočit s daleko větší rozhodností a ještě více zničit císařskou armádu. Pravdou je, že u Budějovic k tomu šanci měl a on to neudělal. Vítězství stavů tak mohlo být velkolepější. V dlouhodobém horizontu by to však průběh stavovského povstání nezměnilo. Na straně vzbouřenců by se v každém případě projevil nedostatek financí, který byl hlavní příčinou jejich porážky.

Ještě drobné upozornění, rád bych odpovídal v diskusích, ale nyní nemohu.

http://severniceskobudejovicko.cz/2015/08/12/bitva-u-lomnice-nad-luznici-9-listopadu-1618/

Autor: Jan Ziegler | středa 5.10.2022 13:14 | karma článku: 15.99 | přečteno: 445x

Další články blogera

Jan Ziegler

Komunistické zdravotnictví? Bídné! Chyběly léky a přístroje

O zdravotní péči v éře rudé totality se často povídají báchorky, ve skutečnosti za moc nestálo. Dokonce se stalo i příčinnou odpudivého a zločinného vydírání státní bezpečností.

2.12.2022 v 14:46 | Karma článku: 20.74 | Přečteno: 426 | Diskuse

Jan Ziegler

Svobodní Rusové odsuzují barbarské raketové útoky na Ukrajině

Toto neformální sdružení ruských občanů v České republice se jasně postavilo proti terorismu a zločinům svých krajanů na Ukrajině. Tito Rusové opakovaně ve svých prohlášeních odsuzují agresivní akce Kremlu. To jsou dobré zprávy.

30.11.2022 v 17:42 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 312 | Diskuse

Jan Ziegler

Penalta? Íránec měl dostat žlutou za simulování

Ten výsledek mě včera hodně potěšil. USA porazily Írán 1:0 a postoupily ze základní skupiny fotbalového mistrovství světa v Kataru. Bylo to naprosto zasloužené vítězství Američanů.

30.11.2022 v 12:55 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 481 | Diskuse

Jan Ziegler

Vyvrácené lži o Donbasu a Majdanu, viníkem nepokojů byla a je Moskva

Tak prý Ukrajina si může za válku sama. Je to nesmysl, který přesvědčivě vyvrátil v několika článcích na webu deník.cz Jaroslav Krupka. Žádná genocida Rusů se na východě Ukrajiny nekonala.

28.11.2022 v 20:59 | Karma článku: 31.33 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Snopek

Paradoxy tankové války

20. století lze bezesporu označit jako století tanků. Poprvé byly bojově použity 15. září 1916 v bitvě na Sommě a za jejich konec se považovala operace Pouštní bouře, která byla zahájena 17. ledna 1991.

2.12.2022 v 22:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Dáša Stárková

Kam se poděla ohleduplnost aneb v roušce exotem

Kovidová epidemie zaplať Bůh zažehnána, restrikce pominuly, život se navrací do starých kolejí. Bohužel do těch starých. Tatam se poděla ohleduplnost, na to, co životy chránilo, je považováno za omezení, jejich nositelé za exoty.

2.12.2022 v 21:41 | Karma článku: 9.57 | Přečteno: 155 | Diskuse

Karel Trčálek

Otevře NATO na Kavkaze druhou frontu proti Rusku?

Už je nejvyšší čas, aby NATO otevřelo druhou frontu proti Rusku, protože to uspíší jeho porážku ve válce a mír, včetně levného plynu, bude nakonec i bez jednání

2.12.2022 v 19:16 | Karma článku: 10.44 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jitka Štanclová

Malá černá kočička, přeběhla mi dnes přes cestu...

Možná někdo z vás pamatuje tuhle píseň v podání Yvetty Simonové. Přiznejme si, že mnozí z nás trpí na pověry. A pokud jsou kočky dvě, říká si, pánbůh s náma!

2.12.2022 v 17:57 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 150 | Diskuse

Milan Šupa

Pozor! Možná už hoří zápalná šňůra!

Tento text je odpovědí všem posměvačům, pochybovačům, ale také všem upřímně se ptajícím na otázku, proč není vidět žádné vnější znaky toho, že Světlo zvítězí?

2.12.2022 v 16:26 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 260 | Diskuse
Počet článků 2978 Celková karma 26.10 Průměrná čtenost 1902

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek večer ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...