Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Temno v podání docentky Čornejové bylo i světlem

7. 11. 2022 21:02:23
Ze známého díla Aloise Jiráska si převzala název své knihy docentka Ivana Čornejová, která patří k nejlepším znalcům pobělohorské éry a jezuitského řádu v Česku. Výsledek stojí za to.

V publikaci Temno vydanou nakladatelstvím Paseka se jedná o stručnou historii pobělohorské epochy tolik kontroverzní v českých dějinách. Ke cti autorky sluší kritický nadhled, který se rázně na faktech vypořádává se zažitým stereotypem, že období po bělohorské porážce v listopadu 1620 do vydání tolerančního patentu císařem Josefem II. v roce 1781 patří k nejtemnějším obdobím našich dějin. To ovšem vůbec není pravda. Velkou předností této stručné knihy určené hlavně pro laické čtenáře, kteří se zajímají o české dějiny, je nadhled a vyhýbání se překonaným klišé, typu období úpadku, strašně moc jsme trpěli, apod.

Docentka Čornejová nepomíjí ani negativa, které toto období přineslo. Ano, docházelo k útisku protestantů. Římský císař a především legitimní český král Ferdinand II. ve svém Obnoveném zřízením zemské vydaném pro Čechy v roce 1627 a o rok později pro Moravu uzákonil jako jediné povolené náboženství katolické. Obyvatelé českých zemí se s ním museli srovnat ve víře, poddaným nic jiného nezbylo, šlechtici a svobodní měšťané královských měst si mohli vybrat, buď přijmout katolictví nebo opustit zemi. To je ze současného hlediska samozřejmě špatně.

Jenomže 17. století neznalo náboženskou toleranci v nynější podobě. Je pravdou, že až do Bílé hory u nás žili společně katolíci a protestanti se zaručenou svobodou svědomí. To ovšem v té době byla v Evropě výjimečná situace a spíše snášenlivost z nutnosti. Ani jedna ze stran si totiž dlouhou dobu netroufala definitivně vyřídit tu druhou.

Naopak ve většině zemí platila tehdy zásada Cuis regio, eius religio (čí země, toho víra) Augšburského náboženského míru Svaté říše římské národa německého z roku 1555 prosazená protestanty, kdy panovníci jednotlivých zemí mohli svým poddaným vnucovat náboženskou víru podle své vůle. Využívali toho jak katoličtí, tak protestanští vládci. Ferdinand II. se tak rekatolizací nedopustil ničeho neobvyklého. Když si saský kurfiřt Jan Jiří I. tenkrát stěžoval na pronásledování luteránů v českých zemích, český král Ferdinand II. mu odpověděl, že ani on ve své zemi netrpí jediného katolíka.

Nutno dodat, a paní docentka Čornejová to správně připomíná, že rekatolizace neměla všude stejný průběh. Například jižní a jihozápadní Čechy byly již dříve z velké části katolické a tam byla mírnější. Nejosvědčenější metodou katolické reformace pak nebylo násilné nucení k vítězné víře, ale výchova mladé generace v katolickém duchu.

Docentka Čornejová strukturovala knihu přitažlivě a dobře. Nejdřív popsala jednotlivé události, například v kapitolách Bílá Hora, Barokní stavitelství a komponovaná barokní krajina, Barokní učenost a krásné písemnictví. K ním pak přidala životopisy klíčových protagonistů té doby. Mezi nimi jezuity Bohuslava Balbína, Zdeňka Kašpara Kaplíře ze Sulevic nebo z druhé strany Jana Ámose Komenského. Zajímavé je i poukazování na neobyčejné rodinné příběhy té doby. Mezi popravenými z června 1621 byl také Kašpar Kaplíř ze Sulevic, zatímco jeho vnuk již zmíněný Zdeněk Kašpar Kaplíř ze Sulevic konvertoval ke katolictví, podílel se na úspěšné obraně Vídně v roce 1683 a dotáhl to až na polního maršála. A takových rodinných příběhů, předkové bělohorští poražení, potomci na straně habsburských vítězů, bylo víc. Například i u Schlicků a Harantů z Polžic a Bezdružic.

Je rovněž důležité, že autorka zmiňuje obrovský rozkvět barokního stavitelství, umění a kultury. Naše města si nelze představit bez barokních skvostů, jakými jsou chrám sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně, břevnovský benediktýnský klášter, zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou a mnohé další. Rovněž česká a moravská krajina by byly bez barokních prvků výrazně ochuzeny.

Paní docentka rovněž vyvrátila tradované báchorky o úpadku školství v pobělohorské době. Není to pravdou, vznikaly kvalitní městské nebo klášterní školy, na které navazovala v roce 1654 obnovená plnohodnotná čtyřfakultní Karlo-Ferdinandova univerzita, jež předtím zanikla za husitských válek. Na ní působilo mnoho vynikajících odborníků, mezi nimi španělský filozof a teolog Rodrigo de Arriaga nebo lékař, filozof, matematik a fyzik Jan Marek Marci z Kronlandu.

Této výborné knize, která objektivně a bez ideologických nánosů hodnotí pobělohorskou epochu českých zemí nelze prakticky nic vytknout. Snad jen drobnosti, jako třeba na straně 18, kde je generál Buquoy označen jako velitel katolické ligy, přičemž přesnější by bylo velitel císařsko-katolické ligy, protože katolické vojsko tvořily dvě spojené armády, císařská a katolické ligy, coby spojenců Habsburků. To jsou však jen detaily, které kvalitu této přínosné publikace nijak nesnižují.

Reprint obálky knihy zveřejněn s výslovným souhlasem nakladatelství Paseka pro účely tohoto blogu.

Temno

Ivana Čornejová

nakladatelství Paseka,

Praha 2022

hodnocení: 90%

Autor: Jan Ziegler | pondělí 7.11.2022 21:02 | karma článku: 23.25 | přečteno: 575x

Další články blogera

Jan Ziegler

Komunistické zdravotnictví? Bídné! Chyběly léky a přístroje

O zdravotní péči v éře rudé totality se často povídají báchorky, ve skutečnosti za moc nestálo. Dokonce se stalo i příčinnou odpudivého a zločinného vydírání státní bezpečností.

2.12.2022 v 14:46 | Karma článku: 20.74 | Přečteno: 429 | Diskuse

Jan Ziegler

Svobodní Rusové odsuzují barbarské raketové útoky na Ukrajině

Toto neformální sdružení ruských občanů v České republice se jasně postavilo proti terorismu a zločinům svých krajanů na Ukrajině. Tito Rusové opakovaně ve svých prohlášeních odsuzují agresivní akce Kremlu. To jsou dobré zprávy.

30.11.2022 v 17:42 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 312 | Diskuse

Jan Ziegler

Penalta? Íránec měl dostat žlutou za simulování

Ten výsledek mě včera hodně potěšil. USA porazily Írán 1:0 a postoupily ze základní skupiny fotbalového mistrovství světa v Kataru. Bylo to naprosto zasloužené vítězství Američanů.

30.11.2022 v 12:55 | Karma článku: 13.14 | Přečteno: 481 | Diskuse

Jan Ziegler

Vyvrácené lži o Donbasu a Majdanu, viníkem nepokojů byla a je Moskva

Tak prý Ukrajina si může za válku sama. Je to nesmysl, který přesvědčivě vyvrátil v několika článcích na webu deník.cz Jaroslav Krupka. Žádná genocida Rusů se na východě Ukrajiny nekonala.

28.11.2022 v 20:59 | Karma článku: 31.33 | Přečteno: 1007 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Daniel Trojan

Recenze filmu Barbar - 60 %

Mladá žena si pronajala dům, přičemž rozhodně netušila, že tam bude trávit pobyt s neznámým mužem. Nicméně to nakonec nebude ten největší problém, jelikož dům samotný ukrývá něco mnohem horšího.

2.12.2022 v 19:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Jarka Jendrisková

Kdo se bojí klasiky - starší bratr "Formanova Amadea"

Já oslepím své koně, zradím cokoliv, Když jen kývneš, když se mihneš na schodech. Tak podívej se na mě, na jezdce o holi, už bych oslepil svý koně , zradil cokoliv ...

29.11.2022 v 23:54 | Karma článku: 7.27 | Přečteno: 245 | Diskuse

Dita Jarošová

První dáma Monika Hilšerová

Představte si, kdybychom měli takovou parádní první dámu: chytrou, decentní, obětavou, s rozhledem, krásnou maminku 2 dětí, vystudovanou ekonomku, lékařku,... To vše v jednom, někoho, kdo by jistě podporoval charitativní činnost.

29.11.2022 v 22:57 | Karma článku: 11.56 | Přečteno: 702 | Diskuse

Jarka Jendrisková

Vánoce u našich aneb věčné návraty

Věčné návraty nemusí mít jen důstojná klasika, tak se zkusme nezlobit na norský seriál Vánoce u našich, který vám může zpříjemnit adventní čas, že hlavní hrdinka Johanna vypadla z oka Bridget Johnson.

28.11.2022 v 10:52 | Karma článku: 5.54 | Přečteno: 211 | Diskuse

Pavel Král

Radosti a strasti věrného Božího služebníka.

Co to slyší prorok Ezechiel? Nejprve jsme četli: „Lidský synu, posílám tě k synům Izraele, k těm vzpurným pohanům ...“ To o synech Izraele Pán Bůh prohlašuje, že jsou pohané? Dovolím si použít jiné slovo: Neznabozi. A proč?

27.11.2022 v 13:00 | Karma článku: 4.44 | Přečteno: 85 | Diskuse
Počet článků 2978 Celková karma 26.10 Průměrná čtenost 1902

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek večer ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...