Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. března 2023 Světlana

Masaryk nechal střílet do dělníků? Dávno vyvrácený stupidní nesmysl

11. 11. 2022 12:38:11
Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem si přečetl blog pana Komárka o první republice. Budiž! Avšak některá jeho tvrzení jsou dost nepřesná. Komunisté v Radotíně zneužili děti jako živé štíty.

Uznávám, že pan Komárek to tak přímo nenapsal, tedy to, že Masaryk nechal střílet do dělníků, ale ve svém blogu uvedl tato slova: „A považoval je také za běžné tolik obdivovaný Masaryk? Aspoň jsem nikde nenarazil na zmínku, že by je odsoudil.“ Míněny zákroky proti demonstrujícím. To ovšem není pravda, mohu odkázat na dokument České televize Já Masaryk od Zdeňka Mahlera.

V něm pan Mahler zmiňuje situaci, kdy si prezident Masaryk ve třicátých letech předvolal ministra vnitra Juraje Slávika a vyjádřil mu nespokojenost se zákroky četníků proti demonstrujícím, při nichž umírali lidé. Jenomže! Ministr Slávik tehdy hlavě státu oponoval tím, že četníci stříleli v sebeobraně, protože jim šlo o život a hrozilo, že je zlynčuje rozlícený dav.

Tady jsme u jádru věci. Jeden z předních českých spisovatelů té doby, tuším, že to byl dokonce sám Karel Čapek, odmítl petici proti střelbě do protestujících, kterou sepsal komunista Zdeněk Nejedlý, se slovy: „Chybí mi tam odsouzení těch, kteří tyto nešťastné události provokují.“ Zlatá slova.

Jak už tady zmínil kolega bloger Jan Marek, ve většině těchto případů ani nešlo o dělníky, ale o najaté komunistické provokatéry, kteří se snažili schválně vyvolat střety s četnickou asistencí. Tak tomu bylo ve Frývaldově (nynější Jeseník), v Duchcově a na dalších místech. V Radotíně dokonce komunisté, mezi nimiž byl i tehdejší poslanec Národního shromáždění a pozdější ministr informací Václav Kopecký, kryti vpředu dětmi, házeli zezadu na četníky kameny, cihly a další nebezpečné předměty. Vzhledem k tomu, že tehdejší četníci neměli k dispozici ochranné štíty, kryty na obličej atd., bylo to pro ně velmi nebezpečné. Dá se také říci, že komunisté zneužili děti jako živé štíty.

Prezident Masaryk nemohl v žádném případě nechat střílet do dělníků, protože k tomu neměl žádné pravomoci. Takový rozkaz mohl vydat jen příslušný velitel zásahu. V knize Dějiny policie a četnictva, díl II., od autorů Pavla Macka a Lubomíra Uhlíře, je uvedeno, jakých prostředků používali četníci při svých zákrocích. Byly to

a) napomenutí

b) udání

c) předvedení

d) zatčení

e) přiložení svěracích řetízků

f) použití zbraně

Použití zbraně bylo až krajním nevyhnutelným prostředkem. Nejdříve měly být použity mírnější způsoby, jako napomenutí, zatčení, použití obušku ( při něm se měl měl zakročující četník vystřihat ran do obličeje), dále před samotným použitím střelné zbraně měly následovat bodákový útok nebo údery pažbou.

Semknutý četnický oddíl měl právo použít zbraně jen v nutné obraně nebo ve stavu nouze za těchto podmínek

- když zakročoval pod jednotným velením

- v případech shluknutí a srocení lidu

Pak bylo použití zbraně dále upřesněno

- podnikly-li srotivší se osoby bezprávný útok na život, tělo, svobodu nebo majetek kohokoliv

- jestliže bylo na přítomného politického úředníka (zástupce státní správy, který na shromáždění dohlížel, pozn. autora blogu) stříleno nebo byl li napaden jednou nebo více osobami

Veškerá použití zbraní byla hlášena prostřednictvím příslušných zemských velitelství četnictva (české, moravskoslezské, slovenské, podkarpatskoruské) přímo ministerstvu vnitra.

Hlášení obsahovalo tyto údaje:

1. jméno četníka, který zbraň užil.

2. způsob užití zbraně (výstřel z karabiny nebo pistole, bodnutí bodákem, rána šavlí, obuškem, pažbou)

3. jméno dotyčného, proti němuž bylo použito zbraně

4. důvod použití zbraně (opírající se o samostatné ustanovení §13 zákona o četnictvu)

5. výsledek užití zbraně (bezvýsledné, zranění lehké, těžké, životu nebezpečné, smrtelné)

6. kde se nachází osoba zraněná nebo usmrcená

Služební řády ukládaly v maximální míře šetřit životy osob, proti nimž četnictvo zasahovalo.

Takže, opravdu hlavním úkolem četnictva nebylo střílet do dělníků, ale zajišťovat bezpečnost obyvatel tehdejší Republiky československé. Například četnické pátrací stanice, známé z televizního seriálu Četnické humoresky, pátraly po nebezpečných zločincích, vrazích, lupičích a dalších. Dbát na pořádek, to byly úkoly četnictva a také státní nebo obecní policie.

Životní styl první republiky – další programová břečka z produkce ČTV. - Blog iDNES.cz

Pan Josef Komárek v útoku na branku první republiky - Blog iDNES.cz

Autor: Jan Ziegler | pátek 11.11.2022 12:38 | karma článku: 28.25 | přečteno: 861x

Další články blogera

Jan Ziegler

Potřebujeme tvůrčí osobnosti, nikoliv ničící lůzu

Na trhu prakticky neexistuje český křen a Jiří Šafář z Mělnicka se rozhodl to změnit, začal jej sám pěstovat. Ten článek v iDNES.cz mě udělal velkou radost. Lidí, kteří umí tvořit, si vážím. Bořitelů nikoliv.

20.3.2023 v 12:21 | Karma článku: 23.13 | Přečteno: 483 | Diskuse

Jan Ziegler

Proputinovští dezoláti jako nejhorší nacistická spodina

Sobotní napadení ukrajinského auta připomíná Německo v roce 1933, kdy nacistické bojůvky začaly s pogromy na Židy. Jakási pochybná existence z „demonstrace proti bídě“ zaútočila na člověka jenom proto, že je Ukrajinec.

16.3.2023 v 16:14 | Karma článku: 29.51 | Přečteno: 770 | Diskuse

Jan Ziegler

Palestinští teroristé válčí v ruských barvách proti Ukrajině

Jak uvedl Milan Vodička v článku na iDNES.cz, nyní podle izraelských novin The Jerusalem Post bojuje za Rusko zatím asi 300 Palestinců a další se připravují. Je vidět, že Rusové na tom nejsou úplně nejlíp.

16.3.2023 v 11:09 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 365 | Diskuse

Jan Ziegler

Vraždila FSB, nikoliv čečenští teroristé

Ruská tajná služba FSB se rozhodla zlikvidovat ve své zemi demokracii. Nezastavila se ani před vraždami 307 vlastních obyvatel včetně dětí, kteří zemřeli po bombových útocích v ruských městech v roce 1999.

15.3.2023 v 18:59 | Karma článku: 18.94 | Přečteno: 296 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Šnajdrová

Můj seznam životních jistot

Tento pomyslný seznam začal vznikat už někdy před patnácti lety, kdy jsem trávila večery na bytě jen se starým rádiem, hloupým mobilem a bez internetu.

20.3.2023 v 18:50 | Karma článku: 6.14 | Přečteno: 103 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Skončí povinný celibát? Ale proboha kdeže! Je dočasně věčný!

„Celibát může být zrušen, naznačil papež“ hlásaly titulky (nejen) českých sekulárních, ale i některých katolických médií poté, co papež František poskytl předminulý pátek rozhovor argentinskému portálu Infobae.

20.3.2023 v 18:22 | Karma článku: 4.37 | Přečteno: 89 | Diskuse

Karel Trčálek

Polsko zahájilo závody ve zbrojení

Polsko posílí dělostřelectvo o 600 houfnic K9, 18 vícenásobných raketometů HIMARS a 288 systémů MRL K239 Chunmoo z Jižní Koreje

20.3.2023 v 17:08 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 156 | Diskuse

Tomáš Flaška

Polsko zahájilo významnou posilu své armády

A byť se z toho místní Kremrole mohou pokakat, tak dělá dobře. Opravdu nezahájilo závody ve zbrojení. Pokud závody, tak s kým? To jako že si podle místních rusomilců brousí zuby na Těšínsko a proto budeme muset zbrojit

20.3.2023 v 17:06 | Karma článku: 16.57 | Přečteno: 192 | Diskuse

Emrich Sonnek

Transgender sportovci - začátek konce ženského vrcholového sportu?

Pověstnou kapkou, kterou definitivně přetekla číše trpělivosti misogynních konzervativců, se zřejmě stalo zavedení stejných finančních odměn pro muže i ženy na všech významných tenisových turnajích.

20.3.2023 v 14:16 | Karma článku: 25.04 | Přečteno: 475 | Diskuse
Počet článků 3056 Celková karma 25.21 Průměrná čtenost 1872

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...