Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Thermopyly a Alamo, příběhy fantastického hrdinství a statečnosti

21. 02. 2023 20:26:09
Děkuji ČT, že o víkendu uvedla dva skvělé filmy – Bitva u Thermopyl a Alamo, které zobrazují odvahu hrstky proti značné přesile. Jaký to kontrast s ustrašenými zbabělci, kteří nabádají ukrajinské vlastence de facto ke kapitulaci.

Patří mezi nadprůměrné americké filmy. Bitva u Thermopyl z roku 1962 natočena režisérem Rudolphem Maté získala na filmovém webu csfd.cz solidních 69% . Alamo, natočené mým oblíbencem Johnem Waynem, který si v něm zahrál i jednu z hlavních rolí plukovníka Davida Crocketta, pak o dva roky dříve obdrželo na zmíněném webu dokonce 71%, Obojí hodnocení jsou velmi slušná.

Filmy jsou natočené podle skutečných historických událostí, které jsou sice od sebe vzdálené přes dva tisíce let, mají však jedno společné, hrdinský boj hrstky statečných proti obrovské přesile. A také fakt, že z obránců nikdo nepřežil. Alamu se proto také právem říká americké Thermopyly.

Bitva u Thermopyl se konala v srpnu nebo září roku 490 před Kristem. Tehdy vojska řeckých městských států čelila obrovské přesile perské armády pod vedením perského krále Xerxese, která čítala sto až tři sta tisíc mužů. Tradující se vyprávění o pouhých tři sta Sparťanech bránících se proti nepřátelské přesile je zřejmě jenom mýtus, řeckých bojovníků mohlo být až sedm tisíc, přesto se jednalo o nevšední ukázku statečnosti. Pravdou je, že obrana thermopylské soutěsky ležela na oněch třech stech sparťanských pěších těžkooděncích zvaných hoplité vedených krále Leonidasem, Ti se udatně bránili a způsobili Peršanům velké ztráty. Podle řeckého historika Herodota vyřadili z boje až dvacet tisíc nepřátel, skutečnost však byla nejspíš nižší. Sparťané v boji za svoji vlast nakonec padli do jednoho včetně krále Leonidase. Obětovali své životy, aby Řecko mohlo žít. Jejich oběti však nebyly marné, zdrželi perské jednotky, když umožnili svým druhům zorganizovat účinný odpor. Řekové pak později zvítězili v námořní bitvě u Salaminy a nakonec Peršany vyhnali.

Hrdinství Sparťanů připomíná přímo v místě střetu proslulý epitaf od řeckého básníka Simónida z Keu: Jdi, poutníče, a zvěstuj Lakedaimonským, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám.

O pevnost Alamo, původně misijní stanici, která se nacházela nedaleko města San Antonio v Texasu, se bojovalo třináct dnů na pomezí února a března 1836. Jednalo se o bitvu v rámci tzv. texaské revoluce, kdy se Texasané vzbouřili proti mexické nadvládě. V Alamu se shromáždila posádka kolem dvou set mužů, převážně dobrovolníků z Texasu a Tennessee, kterým veleli plukovníci William Travis jako hlavní velitel, James Bowie a David Crockett. Oblehlo je vojsko mexického diktátora a generála Antonia Lópeze de Santa Anny. Mexičanů byla velká přesila, zdroje uvádějí jejich počet od 1800 do 7000 mužů.

Obránci Alama se byli statečně, odrazili mnoho útoků a způsobili nepříteli značné ztráty. Údaje jsou opět různé, Mexičané podle nich ztratili 400 – 1500 mužů. Texasané doufali v pomoc zvenčí, ta však nepřišla. Věděli dobře co je čeká, protože Mexičané před útoky troubili na trumpety signál značící nebrat zajatce, žádná milost. Nakonec v Alamu všichni obránci zahynuli hrdinskou smrtí. Jejich odpor však na zhruba dva týdny zastavil postup Mexičanů, umožnil texaskému generálovi Samu Houstonovi zformovat vojenské jednotky, s nimiž pak porazil Santa Annu v v dubnu téhož roku v bitvě u San Jacinta. Sám mexický vládce byl zajat a přinucen souhlasit s nezávislostí Texasu, který se později stal součástí USA.

Jsou to úžasné příběhy lidské odvahy a statečnosti. Sparťané a Texasané věděli, že je čeká smrt, že podlehnou silnějšímu protivníkovi, přesto však vydrželi a zemřeli se ctí jako hrdinové. Mají můj velký obdiv. To je něco jiného, než někteří slabí ustrašení jedinci, kteří vyzývají Ukrajince, aby se vzdali násilníkovi. Když si vzpomenu na tyto udatné reky, tak je mi hanba za tyto slabochy, kteří kolem sebe akorát šíří poraženectví a zbabělost. Takovým nesmíme naslouchat.

Na závěr ještě dobrá zpráva. Našly by se takové příklady nezměrné statečnosti i v českých dějinách? Ano, i když ne s tak tragickým koncem, ale našly. Avšak o nich až někdy příště.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Ziegler | úterý 21.2.2023 20:26 | karma článku: 21.04 | přečteno: 395x

Další články blogera

Jan Ziegler

Odbory chtějí řešit krizi likvidací živnostníků

Platit krizi musí všichni ostatní, hlavně podnikatelé, ale nikoliv my. Tak by se daly zhodnotit odborářské návrhy k úsporám státního rozpočtu. Nejdřív tedy firmy řádně oškubeme a pak ještě chceme zvýšení minimální mzdy.

7.6.2023 v 13:38 | Karma článku: 22.14 | Přečteno: 450 | Diskuse

Jan Ziegler

Fotbal jako velká žumpa i s pletichářem Rajchlem

Bývalý fotbalový trenér Jozef Zadina promluvil, v českém fotbale je běžné dávat rozhodčím peníze, aby pískali rovinu. V tomto prakticky mafiánském prostředí byl jako ryba ve vodě i šéf PRO Jindřich Rajchl.

6.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 491 | Diskuse

Jan Ziegler

Kachovskou přehradu vyhodili do povětří Rusové

Je jasné, že z tohoto incidentu se budou vinit obě strany, pádnější důvody pro zničení vodní nádrže však měla Moskva. Nemyslím si, že by si Ukrajinci chtěli takto amatérsky znemožnit vlastní protiofenzívu.

6.6.2023 v 11:33 | Karma článku: 26.46 | Přečteno: 758 | Diskuse

Jan Ziegler

Klimatičtí aktivisté a proputinovští dezoláti jsou jedna banda

Štvou mne fanatici, kteří ve „svatém“ boji za klima blokují dopravu, přilepují se na vozovky a otravují život slušným lidem. Chtějí zakázat auta nebo prosadit třicítku ve městech. Dezoláti zase demolují soudní budovy.

5.6.2023 v 17:55 | Karma článku: 20.91 | Přečteno: 534 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ondra Kňava

Operace předního křížového vazu LCA a menisku (plastika vazu)

Fotbal, prosinec, umělá tráva, stará garda. Mám pokračovat? Prostě to ruplo. Klička, slalom mezi 5 hráči soupeře, housle golmanovi, prázdná brána a tvrdý skluz protihráče přes koleno, červená karta.... Ale prd.

8.6.2023 v 14:30 | Karma článku: 7.29 | Přečteno: 132 | Diskuse

Vladimír T. Gottwald

Úsměvy a úšklebky XL. (o projevech, křeslech a heslech)

Politická křesla už toho dost snesla. – Prý zjistili vědci, že čím horší zmetci, tím vzletnější hesla.

8.6.2023 v 9:00 | Karma článku: 23.88 | Přečteno: 414 | Diskuse

Michael Laitman

Co udělal Einstein tak skvělého, že to pomohlo lidstvu?

Einstein pro náš prospěch neudělal nic. Mimo jiné pomohl sestrojit atomovou bombu a také nám oznámil, že v našem světě existují věci, kterým nedokážeme porozumět.

8.6.2023 v 8:30 | Karma článku: 11.87 | Přečteno: 437 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Nastává čas skřetů?

Asi každý zná Pána prstenů. V posledním díle jeden z armády skřetů podobný bramboře říká větu: "Čas lidí skončil, čas skřetů nastal". Nejspíše silně nadčasové sdělení.

8.6.2023 v 6:59 | Karma článku: 39.64 | Přečteno: 2627 | Diskuse

Iva Votočková

Sražen na kolena

Směr životní cesty máme předem daný a my si můžeme jen vybrat, jak velký odpor na té cestě budeme klást. Klademe-li odpor, pak prožíváme bolest a utrpení, necháme-li se životem vést, pak je to o přijetí, lásce, vděčnosti a pokoře.

7.6.2023 v 23:41 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 234 |
Počet článků 3116 Celková karma 24.52 Průměrná čtenost 1852

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...