Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Školství za Habsburků dosáhlo slušné úrovně, studovali i chudí

2. 03. 2023 9:20:34
Z kvalitního rakouského školství těžila i první československá republika, protože jí vychovalo desítky tisíc potřebných odborníků, učitele, profesory, lékaře, soudce, právníky, úředníky, vynálezce, techniky a další.

Akademické gymnázium v Praze absolvoval v éře habsburského mocnářství v roce 1909 i pozdější nositel Nobelovy ceny za chemii a zakladatel polarografie profesor Jaroslav Heyrovský.

Kniha amerického historika Garyho B. Cohena Vzdělání a střední třída v císařském Rakousku je sice podle parametrů odbornou literaturou, ale napsaná čtivým jazykem a lze ji doporučit každému, kdo má zájem dozvědět se pravdu o habsburské monarchii. Publikace vydaná letos nakladatelstvím Academia pojednává o školství v rakouské části Rakousko-Uherska v letech 1848 – 1918. Na základě faktů autor přesvědčivě dokazuje, že v druhé polovině 19. století rakouské školství dosáhlo solidní úrovně.

Vyvrací přitom některé často šířené mýty, například ten, že kvalitní vzdělání si tenkrát mohli dovolit jen bohatí. Není to tak docela pravda! Ano, mezi studenty zvláště na univerzitách a vysokých školách převažovali mladí lidé z lépe situovaných poměrů, uplatnit se však dokázali i potomci z chudých rodin. Jejich symbolem byl především pozdější československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, syn panského kočího a kuchařky, který vystudoval filozofickou fakultu Vídeňské univerzity. Daleko to dotáhl rovněž syn kočího a dveřníka v divadle Ignaz Seipel, narozený roku 1876 v Jihlavě, který se stal katolickým knězem a později dokonce kancléřem rakouské republiky. Ze skromných poměrů pocházel i proslulý hudební skladatel Gustav Mahler, který později studoval na vídeňské univerzitě. Koneckonců i jeden z nejlepších českých historiků všech dob profesor Josef Pekař byl synem drobného zemědělce, kterému patřil malý statek s dvanácti hektary polí.

Pro mladé lidi ze sociálně slabého prostředí bylo studium finančně náročné, nicméně existovala pomoc, například formou odpouštění školného nebo příspěvků z různých nadací. V Čechách to byla třeba známá Hlávkova nadace založena architektem Josefem Hlávkou v roce 1904. Studenti si také přivydělávali kondicemi, čili doučováním hlavně středoškoláků z bohatších rodin.

Chudí také studovali obory, které nebyly tak drahé. Proto jich bylo více na filozofických a teologických fakultách, méně už na právech a zvláště na lékařských fakultách, protože studium medicíny stálo hodně peněz.

Zajímavostí bylo rovněž národnostní nebo náboženské složení studentů rakouských středních a vysokých škol. Obecně se dá říci, že více toužili po vzdělání Češi než Němci, a Židé s protestanty v poměru k celkovému počtu převažovali nad katolíky. Autor to zdůvodňuje tím, že Češi, Židé a protestanti pocházeli z nižších sociálních vrstev, vzděláním se toužili vyšvihnout mezi honoraci, a žít si lépe než jejich rodiče. To je zřejmě nejpravděpodobnější vysvětlení.

Předlitavsko, čili rakouská část habsburské monarchie, bylo mnohonárodnostní, ale jen Němci, Češi a Poláci v něm mohli od obecné (základní) školy až po univerzitu studovat v rodném jazyce. Například Češi měli k dispozici českou část Karlo-Ferdinandovy univerzity a dvě české vysoké technické školy v Praze a v Brně. Italové, Slovinci nebo Rusíni už takové štěstí neměli.

Autorovi se dá vytknout jen málo, ale bohužel opomněl jednu důležitou věc, tolik typickou pro mnoho historiků. Je dobře, že uvedl i platy pedagogů a tak na straně 210 píše, že začínající řádní profesoři gymnázií a reálných škol vydělávali během prvních pěti let praxe zhruba 2800 korun ročně, kdežto dělníci ve vídeňské strojírenské továrně brali v průměru 1374 korun ročně, tedy ani ne polovinu. Jenomže tyto údaje samy o sobě nestačí. Bylo by dobré uvést, jaké tehdy byly ceny, kolik stálo bydlení, jídlo oblečení, doprava, atd. Tohle však v knize chybí.

I přes tyto nedostatky se ale jedná o kvalitní publikaci, kterou stojí za to si přečíst. Obálka knihy je k volnému stažení.

Vzdělání a střední třída v císařském Rakousku

Gary B. Cohen

nakladatelství Academia

Praha 2022

Hodnocení: 90%

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 2.3.2023 9:20 | karma článku: 19.18 | přečteno: 391x

Další články blogera

Jan Ziegler

Odbory chtějí řešit krizi likvidací živnostníků

Platit krizi musí všichni ostatní, hlavně podnikatelé, ale nikoliv my. Tak by se daly zhodnotit odborářské návrhy k úsporám státního rozpočtu. Nejdřív tedy firmy řádně oškubeme a pak ještě chceme zvýšení minimální mzdy.

7.6.2023 v 13:38 | Karma článku: 22.31 | Přečteno: 452 | Diskuse

Jan Ziegler

Fotbal jako velká žumpa i s pletichářem Rajchlem

Bývalý fotbalový trenér Jozef Zadina promluvil, v českém fotbale je běžné dávat rozhodčím peníze, aby pískali rovinu. V tomto prakticky mafiánském prostředí byl jako ryba ve vodě i šéf PRO Jindřich Rajchl.

6.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 491 | Diskuse

Jan Ziegler

Kachovskou přehradu vyhodili do povětří Rusové

Je jasné, že z tohoto incidentu se budou vinit obě strany, pádnější důvody pro zničení vodní nádrže však měla Moskva. Nemyslím si, že by si Ukrajinci chtěli takto amatérsky znemožnit vlastní protiofenzívu.

6.6.2023 v 11:33 | Karma článku: 26.46 | Přečteno: 758 | Diskuse

Jan Ziegler

Klimatičtí aktivisté a proputinovští dezoláti jsou jedna banda

Štvou mne fanatici, kteří ve „svatém“ boji za klima blokují dopravu, přilepují se na vozovky a otravují život slušným lidem. Chtějí zakázat auta nebo prosadit třicítku ve městech. Dezoláti zase demolují soudní budovy.

5.6.2023 v 17:55 | Karma článku: 20.91 | Přečteno: 534 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Dita Jarošová

Kult Lennonismu?

Naší dobou zmítají happeningy, které mají zřejmě za cíl nejen oslabení samosprávy. Vycházejí zřejmě z amerického hnutí Suverénních občanů, SCM. Jsou pověstné hysterií, popíráním hranic a úřadů, rovněž hodnot finančních měn.

9.6.2023 v 0:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Pobělohorské zbohatnutí hraběte Trauttmannsdorffa a životy hrabat Castropola v Deštném?

Bílá hora přinesla jedny z největších sociálních a politických otřesů tehdejšího státu. Docházelo k doslova obřímu přesunu majetků. Příkladem bylo zbohatnutí hraběte Trauttmannsdorffa.

7.6.2023 v 23:01 | Karma článku: 15.60 | Přečteno: 370 | Diskuse

Peter Krivda Soliwarski

Potulky CCIII - Lentini, alebo Tam za múrom je Etna.

...tak sme si na chvíľočku sadli na kávu pred malou kaviarničkou, na Piazza Duomo. Na námestí, ktoré je akýmsi centrom stretávania sa a hlavne odtiaľ sme mali ako na dlani monumentalitu barokovej pompéznosti Chiesa madre...

7.6.2023 v 13:42 | Karma článku: 5.89 | Přečteno: 77 | Diskuse

Filip Vajdík

Odmítám se smát vtipům.

Většina vtipů jsou o tom, že na začátku to vypadá, že to není o sexu, ale pak se ukáže, že je to o sexu a já se mám začít smát. Ale já nejsem robot, který se bude chechtat na povel.

5.6.2023 v 19:07 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 490 | Diskuse

Peter Zamfir

Města které jsou mi blízké.

Jako malý kluk jsem každý Srpen lítal do Bulharska do Burgasu. Otec tam měl sestřenici ( Otec byl Bulhar) naposledy jsem tam byl když mi bylo asi tak 8 let. Trávili jsme většinu času na pláži. Potom jsme k večeru vždy šli pěšky.

4.6.2023 v 17:31 | Karma článku: 12.41 | Přečteno: 286 | Diskuse
Počet článků 3116 Celková karma 24.52 Průměrná čtenost 1852

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...