Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. března 2023 Světlana

Vraždila FSB, nikoliv čečenští teroristé

15. 03. 2023 18:59:16
Ruská tajná služba FSB se rozhodla zlikvidovat ve své zemi demokracii. Nezastavila se ani před vraždami 307 vlastních obyvatel včetně dětí, kteří zemřeli po bombových útocích v ruských městech v roce 1999.

Výborná a velmi výbušná kniha Rusko v plamenech potvrzuje úděsnou zločineckou podstatu kremelské říše a přesvědčivě dokazuje fakt, že teroristické akce v ruských městech tehdy zorganizovala FSB, aby pomohla dosadit do vedení země prezidenta Vladimíra Putina. Měla by to být povinná četba pro ty, kteří si z nepochopitelných důvodů idealizují současné Rusko. Autory této knihy jsou bývalý agent FSB Alexandr Litviněnko později zavražděný ve Velké Británii a americký historik ruského původu Jurij Feštinskij. Vydalo ji nakladatelství Euromedia Group v edici Universum a do češtiny přeložil slovenský novinář Tomáš Lemešani.

Plán FSB byl jednoduchý, zařídit teroristické útoky v obytných domech ruských měst a nařknout z nich čečenské islamistické teroristy. Uprchlý agent Alexandr Litviněnko toho věděl o špinavých praktikách svého bývalého zaměstnavatele opravdu hodně a tak není divu, že jej Kreml nechal odstranit. Nicméně ještě před svou smrtí sdělil Juriji Feštinskému důležitá fakta, která jasně prokazují, že za bombovými útoky v ruských městech na konci devadesátých let nestáli islamističtí fanatici z Čečny, ale právě členové FSB.

Tato tajná služba neprošla na počátku devadesátých let po rozpadu SSSR hlubší reorganizací, de facto změnila pouze název z KGB na FSB. Jinak v ní zůstaly sovětské komunistické kádry, které si úspěch demokratizace v Rusku nepřály, a tak dělaly všechno proto, aby ji znemožnily. Zařídily tedy, aby se ruským prezidentem stal po Borisu Jelcinovi Vladimír Putin, plukovník KGB z komunistické éry, tedy jejich dřívější kolega a oni skrze něj mohli vládnout zemi.

FSB samozřejmě neprováděla špinavou práci sama. Najímala si na ni soukromou bezpečnostní agenturu Stealth včetně lidí napojených na organizovaný zločin. FSB je zapletena do mnoha nájemných vražd nepohodlných ruských podnikatelů, politiků, novinářů a dalších. V jejím zájmu bylo vyprovokování druhé čečenské války a to mu podřídila vše. Bylo potřeba dokázat, že demokracie není pro Rusko tím správným zřízením, ale jsou nutné diktatura a vláda pevné ruky. Proto FSB zorganizovala teroristické útoky proti vlastním občanům, které zabíjely bomby nastražené v režii této tajné služby. Předložené důkazy jsou více než přesvědčivé včetně nepovedeného výbuchu v Rjazani, kde místní policie zadržela agenty FSB, kteří zde uložili výbušnou směs do sklepa jednoho z obytných domů. Ti se z toho nakonec vyvlékli s výmluvou, že se jednalo cvičení, které mělo odhalit bdělost a připravenost místních obyvatel. V publikaci je ovšem jasně dokázáno, že to byly nesmysl a trapná výmluva. Jedno je nyní jisté, čečenští islamističtí radikálové tyto odporné brutální útoky neprovedli.

FSB je za Vladimíra Putina nedotknutelnou a nekontrolovanou institucí, státem ve státě s propojením na mafiánské struktury a zločinecké gangy. Inu každý stát má svoji mafii, ale v Rusku má mafie svůj stát. Důstojníci FSB také diktují rozsudky ruským soudům, jejichž nezávislost je jen předstíraná.

Je pouze škoda, že tuto jinak výbornou publikaci kazí některé faktické chyby, i když se domnívám, že se spíše jedná o překlepy. Například na straně 50 se uvádí, že „18. prosince 2009 v devět hodin ráno začaly ruské síly blokádu Grozného.“ Ve skutečnosti se tak stalo o deset let dřív.

Nicméně ani tato chyba nesnižuje jinak výborné dílo, které lze doporučit každému zájemci o dění v putinovském Rusku. Obálka knihy je zveřejněna se souhlasem nakladatelství Euromedia Group pro účely tohoto blogu.

Alexandr Litviněnko, Jurij Felštinskij a Tomáš Lemešani

Rusko v plamenech

Jak vznikl režim v Kremlu a jak funguje

nakladatelství Euromedia Group, edice Universum

Praha 2022

Hodnocení: 90%

Autor: Jan Ziegler | středa 15.3.2023 18:59 | karma článku: 18.94 | přečteno: 296x

Další články blogera

Jan Ziegler

Potřebujeme tvůrčí osobnosti, nikoliv ničící lůzu

Na trhu prakticky neexistuje český křen a Jiří Šafář z Mělnicka se rozhodl to změnit, začal jej sám pěstovat. Ten článek v iDNES.cz mě udělal velkou radost. Lidí, kteří umí tvořit, si vážím. Bořitelů nikoliv.

20.3.2023 v 12:21 | Karma článku: 22.29 | Přečteno: 458 | Diskuse

Jan Ziegler

Proputinovští dezoláti jako nejhorší nacistická spodina

Sobotní napadení ukrajinského auta připomíná Německo v roce 1933, kdy nacistické bojůvky začaly s pogromy na Židy. Jakási pochybná existence z „demonstrace proti bídě“ zaútočila na člověka jenom proto, že je Ukrajinec.

16.3.2023 v 16:14 | Karma článku: 29.51 | Přečteno: 769 | Diskuse

Jan Ziegler

Palestinští teroristé válčí v ruských barvách proti Ukrajině

Jak uvedl Milan Vodička v článku na iDNES.cz, nyní podle izraelských novin The Jerusalem Post bojuje za Rusko zatím asi 300 Palestinců a další se připravují. Je vidět, že Rusové na tom nejsou úplně nejlíp.

16.3.2023 v 11:09 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 365 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Šnajdrová

Můj seznam životních jistot

Tento pomyslný seznam začal vznikat už někdy před patnácti lety, kdy jsem trávila večery na bytě jen se starým rádiem, hloupým mobilem a bez internetu.

20.3.2023 v 18:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Skončí povinný celibát? Ale proboha kdeže! Je dočasně věčný!

„Celibát může být zrušen, naznačil papež“ hlásaly titulky (nejen) českých sekulárních, ale i některých katolických médií poté, co papež František poskytl předminulý pátek rozhovor argentinskému portálu Infobae.

20.3.2023 v 18:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Karel Trčálek

Polsko zahájilo závody ve zbrojení

Polsko posílí dělostřelectvo o 600 houfnic K9, 18 vícenásobných raketometů HIMARS a 288 systémů MRL K239 Chunmoo z Jižní Koreje

20.3.2023 v 17:08 | Karma článku: 10.77 | Přečteno: 113 | Diskuse

Tomáš Flaška

Polsko zahájilo významnou posilu své armády

A byť se z toho místní Kremrole mohou pokakat, tak dělá dobře. Opravdu nezahájilo závody ve zbrojení. Pokud závody, tak s kým? To jako že si podle místních rusomilců brousí zuby na Těšínsko a proto budeme muset zbrojit

20.3.2023 v 17:06 | Karma článku: 14.67 | Přečteno: 150 | Diskuse

Emrich Sonnek

Transgender sportovci - začátek konce ženského vrcholového sportu?

Pověstnou kapkou, kterou definitivně přetekla číše trpělivosti misogynních konzervativců, se zřejmě stalo zavedení stejných finančních odměn pro muže i ženy na všech významných tenisových turnajích.

20.3.2023 v 14:16 | Karma článku: 23.60 | Přečteno: 413 | Diskuse
Počet článků 3056 Celková karma 25.20 Průměrná čtenost 1872

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Bez milionu pro mercedes nelez. V testu autodealerů jsme skončili na rohožce

Exkluzivně Kvůli ekonomické nejistotě se Češi do nákupu nového vozu nehrnou. Mnohým autosalonům jako by na tom pramálo záleželo,...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...