Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Bývalý Wagnerovec rozsekal kremelskou propagandu na kusy

12. 09. 2023 14:39:24
Marat Gabidullin se dal k Wagnerovým bojovníkům, nechápe proč Rusko okupuje „bratrskou“ Ukrajinu, bojoval v Sýrii. Dokazuje, že syrská armáda je totálně neschopná a režim v Damašku drží u moci ruští žoldnéři.

Jako zpověď a pokus o očistu se dá hodnotit skvělá kniha Bojoval jsem v řadách Wagnerovců, kterou vydalo nakladatelství Alpress. Je to další solidní příspěvek k pochopení současné ruské reality. Jedná se osobní vzpomínky bývalého důstojníka ruské armády Marata Gabidullina, který z ní začátkem devadesátých let odešel, čehož později litoval. Živil se pak všelijak, jako bodyguard, zapletl se s mafií, propadl alkoholu. Nakonec skončil v řadách Wagnerovy soukromé armády pod velením Sergeje Prigožina. Gabidullin opustil řady žoldáků před několika lety a nyní žije ve Francii, která mu poskytla azyl. V knize rovněž uvádí výmysly putinovské kremelské propagandy na pravou míru.

To, že Rusko lže, pochopil už na své první misi v okupovaném Luhansku v létě 2015. Tamní separatisté rozkradli, co mohli, jejich ztráty či zranění nepocházely v drtivé většině z bojů s ukrajinskými vládními jednotkami, ale z rvaček a bitek mezi opilými vojáky armády tzv. Luhanské lidové republiky, při nichž často docházelo i na střelné zbraně. Tito zranění zaplnili ve velkém počtu tamní nemocnice. Jejich nejvytíženější oddělení byly traumatologie s čelistní a obličejovou chirurgií. Pacienti se však nerekrutovali ze zraněných vojáků, ale z především z manželek a družek separatistických bojovníků. Ti, když přijdou domů ve špatné náladě a opilí, tak si na nich vybíjejí zlost a surově je zmlátí.

Podle Gabidullina to byli hlavně separatisté a ruští žoldneři, kteří provokovali ukrajinskou armádu výpady a ostřelování dělostřelectvem, takže si právem položil otázku, kdo tady vlastně brání uzavření příměří. Lidovou republiku Luhansk tvořila ve skutečnosti malá skupina lidí v područí bandy nevzdělaných barbarů, kteří se dostali ke zbraním. Z Luhanska proto odjížděl zklamaný, poněvadž vina za konflikt není zdaleka jen na straně Ukrajiny. Svým vyprávěním potvrdil fakt, že válku na východě Ukrajiny vyprovokovalo zvenčí putinovské Rusko, která tam posílalo nájemné bojovníky i jednotky pravidelné armády.

Zatímco svoje působení na Ukrajině nechápal, na syrskou misi je pyšný, protože pomáhal porazit velké zlo, kterým byl islámský stát. Jenomže i tady byla realita o hodně jiná, než to líčily ruská a syrská vládní propaganda. Jednotky pravidelné syrské armády prezidenta Bašára Asada jsou totálně neschopné a ani regulérní ruské oddíly se v bojích příliš nevyznamenaly. Úspěšní byli pouze žoldnéři z privátních ruských vojsk a ruské letectvo. Ani Hizballáh nebo vojáci íránských revolučních gard by nebyli schopni protivládní povstalce sami porazit.

Jako velmi schopné naopak označil bojovníky Islámského státu, kteří byli pro něj a pro jeho druhy těžkým soupeřem. Naopak pro syrské vládní vojáky má jenom slova pohrdání. Podle něj, kdyby svoji zem bránili jen oni, tak už byla dávno dobyta povstalci. Syrská armáda ve velké početní převaze nedokázala po několik měsíců dobýt Palmyru. To zvládli až ruští žoldnéři, kteří se pak stáhli a předali toto starobylé město Syřanům. Ani nepřekvapuje, že islámský stát poté nad ním rychle opět získal kontrolu. Stačí, když jeho voják zařve Aláhu akbar, vystřelí z kulometu a Syřané utíkají jako zajíci. O to víc jsou však tito „hrdinové“ aktivní s trofejemi na území, které za ně obsadili jiní. Jenomže ruské velení musí vládní syrské vojáky respektovat. Gabidullin k tomu trefně poznamenal, že se vůbec nediví tomu, že Izraelci dokázal v roce 1967 vyřídit syrskou armádu za šest dnů.

V díle je uveden také zajímavý moment. Ruská oficiální místa se ke svým žoldnéřům dlouho nehlásila a jejich existenci popíral i samotný Putin. Jednou tito ruští žoldáci obsadili nějaké území, kde stali terčem amerického náletu a mnoho jich bylo zabito. Přitom velící americký důstojník se předtím zeptal svého ruského kolegy, jestli jsou v dotyčné oblasti ruští vojáci, že Američané se to tam chystají bombardovat. Ten to popřel, ačkoliv o nich věděl.

Knize autobiografických vzpomínek nelze mnoho vytknout. Možná se měl autor také zmínit o válečných zločinech, kterých se Wagnerovci dopustili. On tvrdil, že o žádných neví, ale spíše se mu o nich nechtělo mluvit. Docela jej chápu. V každém případě se jedná zajímavou a poučnou knihu, kterou lze každému zájemci o tuto problematiku vřele doporučit.

Reprint obálky knihy zveřejněn se souhlasem nakladatelství Alpress pro účely této recenze.

Bojoval jsem v řadách Wagnerovců

Marat Gabidullin

nakladatelství Alpress

Frýdek-Místek 2023

Hodnocení: 90%

Autor: Jan Ziegler | úterý 12.9.2023 14:39 | karma článku: 25.05 | přečteno: 693x

Další články blogera

Jan Ziegler

Santini patří k hvězdám české architektury všech dob

Byl to génius, jaký se narodí jednou za mnoho set let. Jan Blažej Santini Aichel uměl mistrně propojit baroko s gotikou. Dokázal, že i přes zdravotní handicap se talentem a pracovitostí dá dosáhnout úspěchu.

7.12.2023 v 13:00 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 182 | Diskuse

Jan Ziegler

Putin vyhrožováním Lotyšsku dokázal, že je druhý Hitler

Jeden zneužíval Němce v Československu, druhý zneužívá Rusy v Lotyšsku. Vrchní nacista a nynější ruský vůdce byli a jsou pohromou pro Evropu. Svět nemůže nečinně přihlížet nehoráznému ruskému vydírání.

5.12.2023 v 15:42 | Karma článku: 28.30 | Přečteno: 549 | Diskuse

Jan Ziegler

Rusko a Hamás jako dvojčata, vraždy dětí a masivní korupce

Perfektně to vystihl Rus Vitalij Ginzburg, který ve svém skvělém komentáři, přesvědčivě doložil. že putinovské Rusko a fanatičtí islamističtí zabijáci z Hamásu mají hodně sdílených podobenství a zločinů.

4.12.2023 v 12:24 | Karma článku: 25.87 | Přečteno: 513 | Diskuse

Jan Ziegler

Udatný Tomio: Na Ukrajinu se jezdí normálně na dovolenou

Od šéfa strany přímé demence, pardon demokracie, jsme se dozvěděli, že na Ukrajině se válčí jen na malém kousku území a prý se tam normálně jezdí na dovolenou. Tak doufám, že tam brzy sám vyrazí.

1.12.2023 v 15:40 | Karma článku: 29.31 | Přečteno: 736 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Trapná hysterie kolem Jurečkova večírku za 400 000. Ministr zastupuje tisíce zaměstnanců

Ministerstvo práce a sociálních věcí, které vede Marian Jurečka, si dovolí uspořádat vánoční večírek pro své zaměstnance. A dezoláti se mohou jako obvykle pominout.

7.12.2023 v 23:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Aleš Merta

Chceme výsluhový příspěvek!

Prezident České lékařské komory Milan Kubek asi upadl na hlavičku, má totiž za to, že lékaři by měli dostávat tzv. výsluhový příspěvek. Ovšem, když ho dostanou lékaři, tak my workoholici ho chceme taky.

7.12.2023 v 18:44 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 307 | Diskuse

Marek Trizuljak

Antimonopolní úřad se klidně může zrušit

Mohlo by se to zavřít hned, soudě podle slov šéfstva úřadu. V Česku je prý vše v pořádku, neexistuje žádné důvodné podezření o čemkoliv nekalém, údajně nepřišla ani žádná podání od občanů! :-D Není tedy sebemenší důvod konat.

7.12.2023 v 17:31 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 300 | Diskuse

Helena Herynková

Dobrodruh přezdívaný Náčelník

Muž, jehož zná snad každý příslušník skautského, trampského a toulavého lidu naší republiky, se představuje v novém světle. Náčelník, knižní rozhovor, díky němuž zjistíte, že zvídavost a touha po objevování jsou nehynoucí.

7.12.2023 v 14:20 | Karma článku: 6.64 | Přečteno: 109 | Diskuse

Lucie Sulovska

Jak si povídám s Rusy o válce I.

Co si o válce myslí Rusové, kteří ji sledují z kanálů ruských vojenských blogerů na aplikaci Telegram?

7.12.2023 v 13:02 | Karma článku: 32.03 | Přečteno: 2743 | Diskuse
Počet článků 3234 Celková karma 25.86 Průměrná čtenost 1827

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...