Státní zaměstnanci, práce mizerná, ale první na barikádách

29. 11. 2023 12:06:11
Mnozí lidé se ohánějí svými údajnými právy, ale zapomínají na své povinnosti. Kvůli šlendriánu pracovníků ve veřejném sektoru vznikají miliardové škody a někdy jsou ohroženy i lidské životy.

Vinou učitelů se málem utopil Filip Němec z Cizkrajova na Jindřichohradecku. Jak uvedl web tn.nova.cz, v roce 2003 zůstal na školním výletě s třídou cizkrajovské základní školy v Jemnici na Třebíčsku tenkrát osmiletý chlapec na koupališti pod vodou deset minut a následkem toho měl nenávratně postižený mozek. Pedagogové si vůbec nevšimli, že jim jedno dítě chybí, později vyvázli u soudu s podmínkou. Rodině chlapce se údajně neomluvili a ještě se cítili ukřivděni. Soud přiřknul Filipově rodině náhradu 15 milionů korun, kterou nakonec uhradil z velké části Jihočeský kraj, Hoch však měl nenávratně poškozený mozek a předčasně zemřel.

Další dva příklady mizerné práce státních zaměstnanců jsou z jihočeské části dálnice D3. Kdysi na sklonku devadesátých let táborský stavební úřad povolil motocentrum jako trvalou stavbu místo dočasné a nastaly velké problémy. Ten největší byl, že motocentrum leží v trase dálnice D3 a kdo tudy jezdí, tak ví, že u Tábora je v úseku dlouhém asi 460 metrů ve směru na České Budějovice doprava svedena do dvou jízdních pruhů. Kvůli prokazatelné chybě státních byrokratů nastaly komplikace a soudní pře. Naštěstí, jak uvedl web zdopravy.cz, po nálezu Ústavního soudu se zdá, že už brzy bude tento nedokončený úsek dostavěn.

Nejnovější problém s dé trojkou se objevil před několika dny. Web ČTK ceskenoviny.cz zveřejnil zprávu, že z důvodu stavby železničního tunelu u Ševětína se bude bourat zdejší úsek dálnice dostavěný v roce 2019. Správa železnic začne už brzy modernizovat hlavní železniční trať České Budějovice – Praha v úseku Nemanice – Ševětín, kde mimo jiné vznikne i Chotýčanský tunel, který bude s necelými pěti kilometry nejdelší v České republice. Jenomže tento tunel povede pod dálnici D3 a na ní bude po dobu výstavby omezený provoz svedený do dvou pruhů. Je jasné, že vinu si budou na sebe přehazovat Ředitelství silnic a dálnic a Správa železnic, ale to je jedno. Nastal zbytečný zádrhel, který při lepší domluvě státních institucí být nemusel.

Takových kauz, jaké jsem uvedl, jsou stovky a možná i tisíce. Vznikají při nich miliardové škody, a někdy jsou dokonce ohroženy i lidské životy. Nemohu je všechny popsat, protože by se do tohoto článku nevešly, Viníci však zůstávají nepotrestáni a v anonymitě. Jak táborský stavební úřad rozhodl? Pod špatným verdiktem o motocentru musel být podepsán konkrétní člověk, tak proč se o něm neví? Kdysi jsem zjišťoval, jestli lze na těch učitelích, kteří zavinili Filipovu smrt, vymáhat oněch 15 milionů korun odškodného. Tak prý ne, protože zaměstnanci ručí za škody jen v omezené míře. Dobrý, já jako OSVČ podnikající jako fyzická osoba ručím za škody v plné výši. Tedy, musel bych i případné miliony uhradit.

Samozřejmě existují i dobří zaměstnanci ve veřejném sektoru, učitelé, lékaři, zdravotníci, policisté, hasiči, úředníci, atd., z nichž některé znám osobně, a jejich práce si vážím.

Jenomže někteří jedinci si neuvědomují, že kromě práv jsou také povinnosti, a podle mých zkušeností většinou bývají tito přední bojovníci „za lepší život pracujících“ první na barikádách, první ve stávkách, poslední však v práci.

Pobavilo mne, jak Alexandr Mitrofanov na sociální síti zhodnotil transparent v pondělní stávce s nápisem: Dělník hubou v zemi ryje, Fiala si v žitě žije, že už jenom chyběly semknuté šiky Lidových milicí. Já dodávám, že ještě by se šiklo: Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak.

Zdroje:

Ústavní soud umetl cestu k dostavbě D3 u Tábora. Má začít na jaře - Zdopravy.cz

Kvůli železničnímu tunelu se bude muset zřejmě zbourat část hotové D3 u Ševětína | ČeskéNoviny.cz (ceskenoviny.cz)

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/75892-skola-nechce-vyplatit-odskodne-za-ochrnuteho-zaka


Autor: Jan Ziegler | středa 29.11.2023 12:06 | karma článku: 26.46 | přečteno: 975x

Další články blogera

Jan Ziegler

Macron není Daladier a proto volá k boji s Rusy, agresorům se neustupuje

Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil, že Evropa může vyslat vojáky na Ukrajinu proti Rusku. To je moc dobře! Víme, jak kdysi jiný Francouz Daladier se zbaběle podvolil násilníkovi a byl z toho hrozný masakr.

27.2.2024 v 15:11 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 330 | Diskuse

Jan Ziegler

Zdeněk Štěpánek hrál Husa skvěle, k husitství byl ale kritický

Byl to opravdu pan herec. Vynikajícím způsobem ztvárnil stovky rolí. Nezapomenutelní jsou například jeho tragický Maršál z Bílé nemoci či komediální Mikuláš Dačický z Heslova z filmu Cech panen kutnohorských.

26.2.2024 v 12:26 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jan Ziegler

Sehnat za komunistů kazeťák byl problém, pomohla teta řeznice

Za socíku se nekupovalo, ale shánělo, západní zboží bylo k dostání v tuzexu. V normálních obchodech jste třeba u radiokazeťáků museli mít velké štěstí nebo protekci. Já měl to druhé. Teta řeznice na malém městě byla k nezaplacení

23.2.2024 v 10:09 | Karma článku: 28.23 | Přečteno: 674 | Diskuse

Jan Ziegler

Otřesný únos mladé ženy, Rusko jde na ruku fanatickým islamistům

Šestadvacetiletá Seda Sulejmanovová utekla z rodného Čečenska před vnuceným sňatkem, který ji podle islámského práva domluvila rodina, do Sankt Petěrburgu. Odtud však byla násilím deportována zpět. Možná byla i zavražděna.

22.2.2024 v 13:00 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5394 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Život uběhl jako sen

Ví člověk opravdu, co chce? Nikdy to neví. Zeptejte se starších lidí a oni vám to řeknou: „Nestačili jsme si ani uvědomit, jak jsme život prožili a co jsme v něm vlastně dělali. Naráz někam proklouzl.“

28.2.2024 v 4:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Tadeáš Firla

Co je kolaborace?

Když v době druhé světové války někdo omlouval zabíjení, genocidu civilních občanů nacisty, tak se tomu říkalo kolaborace. Nedokážu pochopit vyjádření premiéra Slovenska Fica. S tím se nedokážu srovnat.

27.2.2024 v 22:39 | Karma článku: 14.26 | Přečteno: 162 | Diskuse

Jan Lněnička

Odvody - konečně!

Konstruktivní návrh jak zařídit v případě ohrožení nebo války obvody. Plošné zavedení odvodů plánovalo Ministerstvo obrany již v roce 2015, poslanci se nějak nedohodli, nakonec to skončilo pouze u dobrovolných odvodů.

27.2.2024 v 19:49 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 298 | Diskuse

Miroslav Gruner

Jak velký je vlastně stupeň militarizace ruské a ukrajinské společnosti v této době?

V přepočtu na počet obyvatel má Ukrajina ve zbrani jen asi 2 - 3 násobek mužů než kolik byl mírový počet vojáků tehdejší České socialistické republiky před 35 roky, v době končící Studené války. A Rusko o 1/3 méně než my tehdy...

27.2.2024 v 16:02 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 372 | Diskuse

Tomáš Flaška

A proč Rusům a jejich příznivcům nenaservírovat jejich vlastní polívčičku?

Rusy dosazený gubernátor zabrané ukrajinské Záporožské oblasti Jevgenij Balický: „Vysídlili jsme velké množství rodin. Nebyl to snadný úkol. Deportovali jsme ty, kteří nějakým způsobem nepodporovali speciální vojenskou ...

27.2.2024 v 15:17 | Karma článku: 29.87 | Přečteno: 577 | Diskuse
Počet článků 3280 Celková karma 26.34 Průměrná čtenost 1819

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...