Putin vyhrožováním Lotyšsku dokázal, že je druhý Hitler

5. 12. 2023 15:42:12
Jeden zneužíval Němce v Československu, druhý zneužívá Rusy v Lotyšsku. Vrchní nacista a nynější ruský vůdce byli a jsou pohromou pro Evropu. Svět nemůže nečinně přihlížet nehoráznému ruskému vydírání.

Pokud by se lotyšští Rusové nechtěli vrátit do své „historické vlasti“, musí pro ně Rusko „vytvořit vhodné podmínky“ na místě,“ zastrašoval malou sousední zemi ruský prezident Vladimír Putin na zasedání údajné rady pro lidská práva.

Před 85 lety, jak zveřejnil web vhu.cz, vyhrožoval v podobném duchu Adolf Hitler Československu na sjezdu NSDAP v Norimberku v září 1938. „Utrpení sudetských Němců je nevýslovné. Pro každý národní projev vůle jsou honěni a štváni jako dravá zvěř. Říše dalšího utlačování nestrpí. Jsou také německé zájmy, které jsme odhodláni hájit, a to za každých okolností...“ Podobnost mezi oběma projevy není vůbec náhodná. Dokazuje to, že Hitler a Putin toho mají hodně společného. Jedná se o zneužití národnostních menšin vůči jejich domovským zemím a hrozby válkou. Koneckonců s názorem, že Putin je srovnatelný s Hitlerem, souhlasilo v anketě pod článkem na iDNES.cz 84% z necelých jedenácti tisíců hlasujících, a to také o něčem vypovídá.

Putin vulgárně obvinil Lotyšsko, že s tamními Rusy zachází jako s „prasaty“. To jsou velmi silná a nepravdivá slova. Je potřeba si uvědomit historické souvislosti. Rusko tehdy pod názvem Sovětský svaz okupovalo Lotyšsko v roce 1940 a předvedlo se v plné zločinecké komunistické parádě. Vypukl zde brutální rudý teror, který byl srovnatelný s tím, co předváděli němečtí nacisté v českých zemích v éře Protektorátu Čechy a Morava. Počet zavražděných Lotyšů se za sovětské diktatury odhaduje na 34 000, počet deportovaných obyvatel Lotyšska za nelidských podmínek do nechvalně proslulých gulagů dosáhl 230 000. Více než 100 000 Lotyšů emigrovalo ze své vlasti před rudým terorem na Západ. Vraždy, deportace, likvidace lotyšské národní kultury a násilná rusifikace, to byly hlavní znaky sovětské okupace. Nutno dodat, že připojení této pobaltské země k SSSR v roce 1940 bylo násilné, proti vůli velké většiny obyvatel, a v rozporu s mezinárodním právem. Lotyšsko tak až do roku 1991, kdy znovu získalo nezávislost, bylo okupovanou zemí a jeho příslušnost k SSSR byla nelegitimní.

Země také čelila masivní rusifikaci. Na začátku čtyřicátých let minulého století měla kolem dvou milionů obyvatel a z toho Lotyšů bylo asi 75%. Jejich počet ve vlastní zemi postupně klesl kvůli masivnímu ruskému přistěhovalectví až na 52% v roce 1989, později se zvýšil na 62% v současnosti. Rusů nyní žije v zemi zhruba čtvrtina.

Když tedy použiji nevybraný Putinův jazyk, tak to byli Rusové, kteří se v minulosti chovali k Lotyšům jako k „prasatům“. A tady spočívá začátek současných problémů. Je třeba nezaměňovat příčinu s následkem.

Nicméně v současnosti je to opět hlava ruského státu, která se brutálně chová k vlastnímu obyvatelstvu, když je posílá masově umírat v nesmyslné válce proti sousední Ukrajině. Je to Kreml, který nechává Rusy odsuzovat ve vykonstruovaných procesech, mučí je při vyšetřování i při výkonu trestu, upírá jim svobodné volby a základní lidská práva.

Zpátky však k Lotyšsku, základem současných potíží byla ruská okupace a masivní příliv Rusů, kteří přicházeli do Pobaltí jako na dobyté území a terorizovali zde místní obyvatelstvo. Lotyši někdy nemohli mluvit lotyšsky ani na úřadech ve své zemi, kde často úřadovali ruští přivandrovalci.

Proto se nelze divit postupu Lotyšů, kteří po obnovení samostatnosti udělili lotyšské občanství pouze těm Rusům a jejich potomkům, kteří v zemi žili do června 1940, tedy do začátku sovětské okupace. Ti, kteří sem přišli později jako okupanti, mají status tzv. neobčanů. Nemohou volit a být voleni nebo pracovat ve státní správě, jinak nečelí dalším omezením. Lotyšské občanství mohou získat za obecně daných podmínek, mezi něž patří například přísaha věrnosti Lotyšsku nebo znalost lotyšského jazyka, což je běžná podmínka pro získání občanství v každé zemi.

Dá se tedy říci, že Lotyši se vzhledem ke svým smutným zkušenostem chovají k ruské menšině ještě velmi velkoryse a ze své země ji nevyhání. To Češi německou menšinu rovnou odsunuli. Nejsem příznivec takovýchto stalinistických řešení, tedy deportace celých národů, ale kdyby k tomuto kroku sáhli Lotyši vůči Rusům, nemohl by se jim člověk divit.

Putin vyhrožoval Lotyšsku, které je členem NATO, válkou. To nelze tolerovat. Moskvě je třeba dát důrazně najevo, že s takovými způsoby silně narazí. V opačném případě Západ na svoji slabost těžce doplatí. Proto by to mělo být pro něj důvodem ještě k masivnějšímu vyzbrojování napadené Ukrajiny, aby mohla účinně čelit ruskému agresorovi.

Zdroje:

Dějiny pobaltských zemí, kolektiv autorů, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1996

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím - iDNES.cz

Rusové si vychovali druhého Hitlera, řekl Zelenskyj. Varoval před světovou válkou – iDNES.cz

https://www.vhu.cz/vyzva-k-teroru-prisla-z-rozhlasoveho-prijimace/

Autor: Jan Ziegler | úterý 5.12.2023 15:42 | karma článku: 28.61 | přečteno: 571x

Další články blogera

Jan Ziegler

Macron není Daladier a proto volá k boji s Rusy, agresorům se neustupuje

Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil, že Evropa může vyslat vojáky na Ukrajinu proti Rusku. To je moc dobře! Víme, jak kdysi jiný Francouz Daladier se zbaběle podvolil násilníkovi a byl z toho hrozný masakr.

27.2.2024 v 15:11 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 330 | Diskuse

Jan Ziegler

Zdeněk Štěpánek hrál Husa skvěle, k husitství byl ale kritický

Byl to opravdu pan herec. Vynikajícím způsobem ztvárnil stovky rolí. Nezapomenutelní jsou například jeho tragický Maršál z Bílé nemoci či komediální Mikuláš Dačický z Heslova z filmu Cech panen kutnohorských.

26.2.2024 v 12:26 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jan Ziegler

Sehnat za komunistů kazeťák byl problém, pomohla teta řeznice

Za socíku se nekupovalo, ale shánělo, západní zboží bylo k dostání v tuzexu. V normálních obchodech jste třeba u radiokazeťáků museli mít velké štěstí nebo protekci. Já měl to druhé. Teta řeznice na malém městě byla k nezaplacení

23.2.2024 v 10:09 | Karma článku: 28.23 | Přečteno: 674 | Diskuse

Jan Ziegler

Otřesný únos mladé ženy, Rusko jde na ruku fanatickým islamistům

Šestadvacetiletá Seda Sulejmanovová utekla z rodného Čečenska před vnuceným sňatkem, který ji podle islámského práva domluvila rodina, do Sankt Petěrburgu. Odtud však byla násilím deportována zpět. Možná byla i zavražděna.

22.2.2024 v 13:00 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5394 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Život uběhl jako sen

Ví člověk opravdu, co chce? Nikdy to neví. Zeptejte se starších lidí a oni vám to řeknou: „Nestačili jsme si ani uvědomit, jak jsme život prožili a co jsme v něm vlastně dělali. Naráz někam proklouzl.“

28.2.2024 v 4:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Tadeáš Firla

Co je kolaborace?

Když v době druhé světové války někdo omlouval zabíjení, genocidu civilních občanů nacisty, tak se tomu říkalo kolaborace. Nedokážu pochopit vyjádření premiéra Slovenska Fica. S tím se nedokážu srovnat.

27.2.2024 v 22:39 | Karma článku: 14.51 | Přečteno: 169 | Diskuse

Jan Lněnička

Odvody - konečně!

Konstruktivní návrh jak zařídit v případě ohrožení nebo války obvody. Plošné zavedení odvodů plánovalo Ministerstvo obrany již v roce 2015, poslanci se nějak nedohodli, nakonec to skončilo pouze u dobrovolných odvodů.

27.2.2024 v 19:49 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 304 | Diskuse

Miroslav Gruner

Jak velký je vlastně stupeň militarizace ruské a ukrajinské společnosti v této době?

V přepočtu na počet obyvatel má Ukrajina ve zbrani jen asi 2 - 3 násobek mužů než kolik byl mírový počet vojáků tehdejší České socialistické republiky před 35 roky, v době končící Studené války. A Rusko o 1/3 méně než my tehdy...

27.2.2024 v 16:02 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 377 | Diskuse

Tomáš Flaška

A proč Rusům a jejich příznivcům nenaservírovat jejich vlastní polívčičku?

Rusy dosazený gubernátor zabrané ukrajinské Záporožské oblasti Jevgenij Balický: „Vysídlili jsme velké množství rodin. Nebyl to snadný úkol. Deportovali jsme ty, kteří nějakým způsobem nepodporovali speciální vojenskou ...

27.2.2024 v 15:17 | Karma článku: 29.87 | Přečteno: 582 | Diskuse
Počet článků 3280 Celková karma 26.34 Průměrná čtenost 1819

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...