Zadržení Gerasimenka, Česko by mělo ignorovat zfalšované ruské zatykače

10. 01. 2024 12:27:42
Je hodně špatné, že cizinecká policie zadržela v Praze Rusa Jevgenije Gerasimenka na základě mezinárodního ruského zatýkacího rozkazu. Ty ovšem bývají zneužívány k perzekuci opozičníků a nepohodlných lidí.

Rus Jevgenij Gerasimenko odešel podle vlastních slov z Ruska z politických důvodů kvůli nesouhlasu s agresí proti Ukrajině a účasti na opozičních demonstracích. Cizinecká policie jej zatkla v neděli 7. ledna při přestupování v Praze na letišti Václava Havla. Letěl totiž z lotyšského hlavního města Rigy do Paříže, kde hodlal požádat o politický azyl. Nyní je v českém vězení a soud by měl rozhodnout o jeho případném vydání. To je špatně, měl by být okamžitě propuštěn na svobodu.

Je pravdou, že Ruská federace na něj vydala mezinárodní zatykač kvůli údajným vážným ekonomickým deliktům. Podle webu Aktualne.cz lidé z Gerasimenkova okolí však namítli, že Rusko jej chce dostat zpátky kvůli jeho opozičním aktivitám a důvody uvedené v zatykači jsou jednoduše vylhané.

Stejného názoru jsou i Svobodní Rusové, kteří v prohlášení k této kauze mimo jiné uvedli: „Je všeobecně známou skutečností, že Moskva zneužívá institutu zatýkacích rozkazů k perzekuci názorových oponentů. Řečeno zcela otevřeně, ruské mezinárodní zatykače bývají v mnoha případech zfalšované, aby Rusko dostalo zpátky odpůrce putinovského režimu a mohlo je soudit za vykonstruované činy. To je běžná taktika Kremlu.“

Přesně tak, z minulosti jsou známy doložené případy zneužití ruských mezinárodních zatykačů. Už dříve informoval web Lidovky.cz o vydání ruského zatýkacího rozkazu na Michaila Chodorkovského kvůli údajnému podílu na dvou vraždách. Ostatní země tento okatý výmysl samozřejmě nevzaly vážně. V mnoha případech už byly ruské mezinárodní zatykače staženy z databáze Interpolu právě kvůli důvodným podezření z jejich zneužití. Lidé jsou obvinění z ekonomických deliktů, které nespáchali, ve skutečnosti však vadí jejich opoziční aktivity. To jsou velmi časté ruské praktiky.

V záležitostí Gerasimenka dalo Lotyšsko jasně najevo, že jej zatykač vydaný Ruskou federací nezajímá, nevzalo ho v potaz a umožnilo dotyčnému vycestovat ze země. Stejně tak se měla zachovat i Česká republika, která pro Gerasimenka byla pouhou tranzitní zemí, a nechat rozhodnutí o politickém azylu na Francouzích.

Česko nemůže vydat Gerasimenka do Ruska z více důvodů. Především kvůli tomu, že v Rusku neexistuje nezávislá justice a dotyčnému v něm nelze zaručit spravedlivý proces. Je také zřejmě, že by mohl být ve své vlasti pronásledován z politických důvodů. To jsou velmi pádné a nezpochybnitelné důvody proti extradici. Obecně platí, že naše země nesmí vydat nikoho do zemí, kde není jistota spravedlivého soudu a Rusko k nim bezpochyby patří. Dále, jak dokazuje článek na webu irozhlas.cz, v ruských věznicích je běžné mučení obviněných a odsouzených.

Může se však stát, že ruský mezinárodní zatykač bude obsahovat pravdivé údaje? Jistě, i notoričtí lháři občas mluví pravdu. Já bych to přirovnal k povídce o ovčákovi, který si dělal legraci ze svého okolí, když jen tak zakřičel: „pomoc vlci.“ Pak se smál, když mu lidé přiběhli na pomoc. Několikrát to zopakoval. Jednou však vlci skutečně přepadli jeho stádo. Volání o pomoc však už nikdo nevyslyšel, zase to bude jenom legrace, a vlčí smečka mu sežrala jeho ovce. A tak nějak je to i s ruskými mezinárodními zatykači.

Jevgenije Gerasimenka by měly české úřady propustit i z jednoho praktického důvodu. Jeho věznění zbytečně zatěžuje české daňové poplatníky.

Zdroje:

Na letišti v Praze zadrželi ruského emigranta, kterého chce Rusko dostat zpět do země - Aktuálně.cz (aktualne.cz)

https://www.svobodnirusove.cz/cz/prohlaseni-svobodnych-rusu-k-zadrzeni-jevgenije-gerasimenka/40/

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rusko-veznice-nasili-muceni-vezni-obvineni-videa_2110052011_tzr

https://www.lidovky.cz/svet/rusko-vydalo-mezinarodni-zatykac-na-chodorkovskeho-mel-se-podilet-na-dvou-vrazdach.A151223_102020_ln_zahranici_ele

Autor: Jan Ziegler | středa 10.1.2024 12:27 | karma článku: 16.79 | přečteno: 287x

Další články blogera

Jan Ziegler

Macron není Daladier a proto volá k boji s Rusy, agresorům se neustupuje

Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil, že Evropa může vyslat vojáky na Ukrajinu proti Rusku. To je moc dobře! Víme, jak kdysi jiný Francouz Daladier se zbaběle podvolil násilníkovi a byl z toho hrozný masakr.

27.2.2024 v 15:11 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 318 | Diskuse

Jan Ziegler

Zdeněk Štěpánek hrál Husa skvěle, k husitství byl ale kritický

Byl to opravdu pan herec. Vynikajícím způsobem ztvárnil stovky rolí. Nezapomenutelní jsou například jeho tragický Maršál z Bílé nemoci či komediální Mikuláš Dačický z Heslova z filmu Cech panen kutnohorských.

26.2.2024 v 12:26 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jan Ziegler

Sehnat za komunistů kazeťák byl problém, pomohla teta řeznice

Za socíku se nekupovalo, ale shánělo, západní zboží bylo k dostání v tuzexu. V normálních obchodech jste třeba u radiokazeťáků museli mít velké štěstí nebo protekci. Já měl to druhé. Teta řeznice na malém městě byla k nezaplacení

23.2.2024 v 10:09 | Karma článku: 28.23 | Přečteno: 674 | Diskuse

Jan Ziegler

Otřesný únos mladé ženy, Rusko jde na ruku fanatickým islamistům

Šestadvacetiletá Seda Sulejmanovová utekla z rodného Čečenska před vnuceným sňatkem, který ji podle islámského práva domluvila rodina, do Sankt Petěrburgu. Odtud však byla násilím deportována zpět. Možná byla i zavražděna.

22.2.2024 v 13:00 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5394 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Život uběhl jako sen

Ví člověk opravdu, co chce? Nikdy to neví. Zeptejte se starších lidí a oni vám to řeknou: „Nestačili jsme si ani uvědomit, jak jsme život prožili a co jsme v něm vlastně dělali. Naráz někam proklouzl.“

28.2.2024 v 4:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Tadeáš Firla

Co je kolaborace?

Když v době druhé světové války někdo omlouval zabíjení, genocidu civilních občanů nacisty, tak se tomu říkalo kolaborace. Nedokážu pochopit vyjádření premiéra Slovenska Fica. S tím se nedokážu srovnat.

27.2.2024 v 22:39 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 144 | Diskuse

Jan Lněnička

Odvody - konečně!

Konstruktivní návrh jak zařídit v případě ohrožení nebo války obvody. Plošné zavedení odvodů plánovalo Ministerstvo obrany již v roce 2015, poslanci se nějak nedohodli, nakonec to skončilo pouze u dobrovolných odvodů.

27.2.2024 v 19:49 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 282 | Diskuse

Miroslav Gruner

Jak velký je vlastně stupeň militarizace ruské a ukrajinské společnosti v této době?

V přepočtu na počet obyvatel má Ukrajina ve zbrani jen asi 2 - 3 násobek mužů než kolik byl mírový počet vojáků tehdejší České socialistické republiky před 35 roky, v době končící Studené války. A Rusko o 1/3 méně než my tehdy...

27.2.2024 v 16:02 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 362 | Diskuse

Tomáš Flaška

A proč Rusům a jejich příznivcům nenaservírovat jejich vlastní polívčičku?

Rusy dosazený gubernátor zabrané ukrajinské Záporožské oblasti Jevgenij Balický: „Vysídlili jsme velké množství rodin. Nebyl to snadný úkol. Deportovali jsme ty, kteří nějakým způsobem nepodporovali speciální vojenskou ...

27.2.2024 v 15:17 | Karma článku: 29.68 | Přečteno: 565 | Diskuse
Počet článků 3280 Celková karma 26.33 Průměrná čtenost 1819

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...