Deportace nepřátelských Rusů z Lotyšska jsou v pořádku

15. 01. 2024 11:19:42
Rus Boris Katkov byl vyhoštěn z pobaltské republiky, protože škodil zemi, v níž žil. De facto byl nelegálním imigrantem a ti se netrpí nikde na světě. Je povinností každého, chovat se v souladu s pravidly v místě, kde žije.

Šéf Sdružení lotyšsko-ruské spolupráce Boris Katkov, který je občanem Ruské federace, byl vyhoštěn z Lotyšska kvůli své dlouhodobé a systematické činnosti v zájmu Ruska. Oznámily to lotyšské úřady. Tuto zprávu zprostředkoval českým čtenářům web Forum24.cz.

Jedná se o správné a rozumné opatření lotyšských úřadů zasahující po ruské agresi na Ukrajině rázně proti těm, kteří ohrožují bezpečnost Lotyšska a jednají ve prospěch jeho nepřátel. Každý stát má právo si vynutit dodržování vlastních zákonů (pokud tedy neomezují občanské svobody), jinak hrozí anarchie. Lotyšsko je suverénní, svobodnou a demokratickou zemí.

Abychom pochopili připadá Katkova, je třeba se podívat do minulosti. Jak uvedl web Echo24.cz, po obnovení nezávislosti přijal lotyšský parlament v roce 1991 zákon, který přiznal lotyšské občanství pouze těm obyvatelům a jejich potomkům, kteří žili v Lotyšsku do roku 1940, tedy do doby sovětské správněji řečeno ruské okupace. To je v pořádku, Češi by také nedovolili, aby v jejich zemi zůstal po roce 1945 říšský Němec, který tam přišel v éře Protektorátu Čechy a Morava. Sovětská (ruská) komunistická okupace Lotyšska přinejmenším do roku 1952 byla svými hrůzami srovnatelná s německou nacistickou okupací českých zemí.

Z tohoto prizmatu posuzujme postoj Lotyšska. To se zachovalo vůči Rusům, kteří tam přišli jako okupanti a de facto nelegální migranti ještě velkoryse, když jim umožnilo zůstat v zemi, jako tzv. neobčanům. Ti mají v podstatě všechna práva, akorát nesmí zastávat veřejné funkce a nemají pasivní a aktivní volební právo.

Rus Katkov přibyl do Lotyšska v roce 1966 jako příslušník okupantského národa. Po obnovení lotyšské nezávislosti se dobrovolně rozhodl nepřijmout zdejší občanství a stal se občanem Ruské federace. Jenomže zemi, která ho přijala, škodil a spojil se se sousedním nepřátelským Ruskem. Jak podotkl jeden diskutující pod článkem na Forum24.cz, může mluvit o štěstí, že Lotyši jsou civilizovaný národ a pouze jej deportovali. V Rusku by už „nešťastnou náhodou“ vypadnul z okna.

Hysterické výlevy mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marji Zacharovové nelze brát vážně. O žádný protiprávní čin se nejednalo, Katkov byl ruským občanem a Lotyšsko mělo právo jej vyhostit. Na ruské nenávistné výlevy lze reagovat asi takto: „zloděj křičí, chyťte zloděje,“ Rusko, které vede proti Ukrajině dobyvačnou válku, masakruje zdejší civilisty a masově porušuje lidská práva, je tím posledním, kdo může druhým vytýkat „nehumánní“ postoje.

Je dobré si připomenout i důležité momenty z pobaltské historie. V roce 1918 vyhlásilo Lotyšsko nezávislost na Rusku a o rok později odrazilo pokus o německou agresi. Konečně v roce 1920 lotyšská armáda ve spojení s Poláky v bitvě u Daugavpilsu v roce 1920 rozdrtila Rudou armádu, která se opětovně pokusila okupovat Pobaltí ve prospěch sovětského Ruska. V roce 1940 bylo Lotyšsko společně s Litvou a Estonskem násilím připojeno k SSSR. Nastala doba komunistického teroru a brutální rusifikace. V jeho důsledku bylo deportováno v letech 1940 – 1952 na 150 000 Lotyšů, 34 000 jich v důsledku rudých represí zahynulo. Počet Lotyšů klesl v Lotyšsku ze 77% v roce 1940 až na 52% v roce 1989. Nyní z dosáhl z celkového počtu 1,84 milionů obyvatel necelý dvoutřetinový podíl, Rusů zde žije zhruba čtvrtina.

Zdroje:

Oběť neonacistů a rusofobie, okomentovala Zacharovová deportaci šéfa Sdružení lotyšsko-ruské spolupráce | FORUM 24

https://echo24.cz/a/SGU2C/soumrak-neobcanu-lotyssko-zmirni-zakon-ktery-brani-mistnim-rusum-ziskat-obcanstvi

Dějiny pobaltských zemí, Luboš Švec, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1996

Autor: Jan Ziegler | pondělí 15.1.2024 11:19 | karma článku: 26.76 | přečteno: 695x

Další články blogera

Jan Ziegler

Macron není Daladier a proto volá k boji s Rusy, agresorům se neustupuje

Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil, že Evropa může vyslat vojáky na Ukrajinu proti Rusku. To je moc dobře! Víme, jak kdysi jiný Francouz Daladier se zbaběle podvolil násilníkovi a byl z toho hrozný masakr.

27.2.2024 v 15:11 | Karma článku: 19.62 | Přečteno: 335 | Diskuse

Jan Ziegler

Zdeněk Štěpánek hrál Husa skvěle, k husitství byl ale kritický

Byl to opravdu pan herec. Vynikajícím způsobem ztvárnil stovky rolí. Nezapomenutelní jsou například jeho tragický Maršál z Bílé nemoci či komediální Mikuláš Dačický z Heslova z filmu Cech panen kutnohorských.

26.2.2024 v 12:26 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jan Ziegler

Sehnat za komunistů kazeťák byl problém, pomohla teta řeznice

Za socíku se nekupovalo, ale shánělo, západní zboží bylo k dostání v tuzexu. V normálních obchodech jste třeba u radiokazeťáků museli mít velké štěstí nebo protekci. Já měl to druhé. Teta řeznice na malém městě byla k nezaplacení

23.2.2024 v 10:09 | Karma článku: 28.23 | Přečteno: 674 | Diskuse

Jan Ziegler

Otřesný únos mladé ženy, Rusko jde na ruku fanatickým islamistům

Šestadvacetiletá Seda Sulejmanovová utekla z rodného Čečenska před vnuceným sňatkem, který ji podle islámského práva domluvila rodina, do Sankt Petěrburgu. Odtud však byla násilím deportována zpět. Možná byla i zavražděna.

22.2.2024 v 13:00 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5395 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Macron není Daladier a proto volá k boji s Rusy, agresorům se neustupuje

Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil, že Evropa může vyslat vojáky na Ukrajinu proti Rusku. To je moc dobře! Víme, jak kdysi jiný Francouz Daladier se zbaběle podvolil násilníkovi a byl z toho hrozný masakr.

27.2.2024 v 15:11 | Karma článku: 19.82 | Přečteno: 335 | Diskuse

Jan Bartoň

Macron není Fico?

Poté, co se slovenský premiér vyjádřil k tomu, že „některé státy chtějí poslat své vojáky na Ukrajinu“, oznámil Emmanuel Macron, že v tomto ohledu „neexistuje jednota“.

27.2.2024 v 12:00 | Karma článku: 31.87 | Přečteno: 701 | Diskuse

Jan Bartoň

Česko chce legalizovat konopí a zakazuje HHC

Podle pirátky a drogové expertky Michailidu je alkohol nebezpečnější než HHC. Česko získalo „souhlas“ se zákazem prodeje HHC z Bruselu.

27.2.2024 v 8:00 | Karma článku: 15.81 | Přečteno: 281 | Diskuse

Ondřej Flégl

Chtěli byste ovlivnit program ANO? Aneb kam vítr, tam plášť!

ANO je silně oportunistické politické hnutí. To v praxi znamená, že nemá žádné hodnotové mantinely, žádné světonázory, které by ho brzdili v touze po moci a zisku.

26.2.2024 v 14:14 | Karma článku: 19.99 | Přečteno: 409 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Nenechme si vnutit poraženectví

Nesmíme zapomínat na to, že se republice daří velmi dobře, asi nejlíp v její historii. Tím netvrdím, že se nůžky nerozevírají a že nejsou mezi námi spoluobčané, kteří tak tak vycházejí se svými příjmy.

26.2.2024 v 7:00 | Karma článku: 31.37 | Přečteno: 2543 | Diskuse
Počet článků 3280 Celková karma 26.34 Průměrná čtenost 1819

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...