Služka či dokonce prostitutka "první dámou"? Bože, jak hluboko jsme klesli!

29. 01. 2024 13:02:23
Nevzdělaná, hloupá a arogantní Marta Gottwaldová patřila mezi spodinu. Bohužel, po komunistickém puči se její manžel - masový vrah a opilec Klement Gottwald stal prezidentem Československé republiky.

Již 7. června 1948 si brněnský spisovatel Čestmír Jeřábek trefně poznamenal, že „Panem prezidentem“ se služebník Moskvy Gottwald nikdy nestane, protože tato hodnost, pokud jej Národní shromáždění zvolí, bude pro něj jen úřední. O sedm dní později, kdy k prezidentské volbě došlo, vyjádřil zklamání nad tím, že za hlavou státu nebyl zvolen Zdeněk Nejedlý, alespoň komunista s nějakou vzdělanostní úrovní. Inu, Stalin a spol. rozhodli jinak. A tak se prezidentem stal mizerný vyučený truhlář, hrubián a neotesanec Klement Gottwald. S ním se pak dostala na Pražský Hrad i jeho manželka Marta Gottwaldová. Dá se to hodnotit jako národní neštěstí. Tohle buranské duo totiž nemělo v tradičním sídle českých králů co pohledávat. Trefně to vyjádřil Petr Zídek v článku na webu lidovky.cz, že na pozici první dámy se dostala osoba ze samého společenského dna.

Marta Gottwaldová, původně Marie Holubová, se narodila 17. září 1899 jako nemanželské dítě v Kopřivnici. Vyrůstala v chudobě, nedokázala se ani vyučit servírkou a po vzdělání netoužila. V roce 1920 se seznámila s Klementem Gottwaldem, který nedaleko jejího rodiště sloužil jako voják a brzy se jim narodila dcera Marta. Historik Pavel Kosatík uvádí, že byla služkou, jeho slovenský kolega Ján Mlynárik však tvrdí, že si přivydělávala jako prostitutka a tak se seznámila i se svým budoucím mužem, který patřil k jejím zákazníkům. Jak se dále píše na webu lidovky.cz, traduje se také historka, že když za budoucím prezidentem přijela Marta s dcerou do Vrútek - Gottwald tam pracoval v časopise Hlas ĺudu - Pravda chudoby -, utíkal před ní opakovaně oknem se slovy "s takovouhle lehkou děvou opravdu žít nemůžu". Místo lehká děva však jaksi použil poněkud expresivnější výraz s prvním písmenem na k.

Na webu hnonline.sk je pak uvedena veršovačka z padesátých let, která měla potvrzovat příslušnost soudružky prezidentové k nejstaršímu řemeslu. Zněla: „Masaryk měl Lány, Gottwald dělá z lehkých holek dámy.“ Pravda, lehké holky byly v originále rovněž nahrazeny již uvedeným jadrnějším slovem.

Stalo se to v padesátých letech, když se soudružka Marta Gottwaldová rozčílila na jedné z brněnských recepcí pro rudé panstvo, že pořadatelé ani přes její výslovné přání nezajistili nejlepší francouzské koňaky. Napsal o tom opět spisovatel Jeřábek v již zmíněné knize V zajetí stalinismu. Ten se dále zmínil o aféře, kdy matce malé dcerky nemocné tuberkulózou odmítlo komunistické ministerstvo zdravotnictví dát devizy na dovoz potřebného léku ze Švýcarska, ale ve stejné době nakoupila manželka Klementa Gottwalda luxusní krajky v Belgii za 70 tisíc korun. Inu, to byla vláda pracujících v praxi.

Nejde o to, že Marta Gottwaldová pocházela z nuzných poměrů, i některé významné osobnosti neměly kdoví jaký původ. Například Tomáš Garrigue Masaryk byl synem panského kočího a kuchařky nebo i Tomáš Baťa pocházel z rodiny nijak zámožného živnostníka, ale ty na sobě dokázaly zapracovat a někam to snahou a poctivým vytrvalým úsilím dotáhly. Nikoliv použitím brutální síly jako mnozí komunisté.

Marta Gottwaldová si ve svém buranství a vidláctví libovala, pokládala jej za přednost. Sice se pokoušela vyrovnat svým předchůdkyním Charlottě Garrigue Masarykové a Haně Benešové, dopadlo to však fiaskem, protože těmto dvěma skutečným dámám nesahala ani po kotníky. Nepomohlo jí ani to, že si nechávala říkat milostpaní. Jak se říká, sláma jí čouhala z bot.

Soudružka Gottwaldová jako žena prezidenta byla tragédií, národním neštěstím bez míry a hranic. Institut první dámy se s ní popadl do hnijících smrdutých močálů. Ono by nás to nemělo překvapovat. Komunisté pohrdali vzděláním, schopnými a úspěšnými lidmi. Místo toho umožnili vládu primitivní násilnické lůzy, která uměla akorát vraždit, mučit a loupit. Sir Winston Churchill blahé paměti trefně prohlásil, že komunismus je vzpoura méněcenných a měl naprostou pravdu.

Zdroje:

https://www.lidovky.cz/relax/lide/marta-gottwaldova-sluzka-nebo-prostitutka-ktera-to-dotahla-vysoko.A111124_222141_lide_ogo

https://eurozpravy.cz/domaci/politika/194436-prvni-soudruzka-na-hrade-marta-gottwaldova-si-nechala-rikat-milostpani

https://hnonline.sk/tema/1839754-najsmiesnejsia-prva-dama-v-historii-republiky-nechavala-sa-oslovovat-milostpani-marta

https://citaty.net/citaty/7478-winston-churchill-komunismus-je-vzpoura-menecennych/

Manželky prezidentů. Deset žen z Hradu, Pavel Kosatík, nakladatelství Mladá Fronta, Praha 2021

V zajetí stalinismu, Čestmír Jeřábek, nakladatelství Barrister&Principal, Brno 2008

Autor: Jan Ziegler | pondělí 29.1.2024 13:02 | karma článku: 41.45 | přečteno: 11609x

Další články blogera

Jan Ziegler

Macron není Daladier a proto volá k boji s Rusy, agresorům se neustupuje

Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil, že Evropa může vyslat vojáky na Ukrajinu proti Rusku. To je moc dobře! Víme, jak kdysi jiný Francouz Daladier se zbaběle podvolil násilníkovi a byl z toho hrozný masakr.

27.2.2024 v 15:11 | Karma článku: 20.01 | Přečteno: 342 | Diskuse

Jan Ziegler

Zdeněk Štěpánek hrál Husa skvěle, k husitství byl ale kritický

Byl to opravdu pan herec. Vynikajícím způsobem ztvárnil stovky rolí. Nezapomenutelní jsou například jeho tragický Maršál z Bílé nemoci či komediální Mikuláš Dačický z Heslova z filmu Cech panen kutnohorských.

26.2.2024 v 12:26 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 305 | Diskuse

Jan Ziegler

Sehnat za komunistů kazeťák byl problém, pomohla teta řeznice

Za socíku se nekupovalo, ale shánělo, západní zboží bylo k dostání v tuzexu. V normálních obchodech jste třeba u radiokazeťáků museli mít velké štěstí nebo protekci. Já měl to druhé. Teta řeznice na malém městě byla k nezaplacení

23.2.2024 v 10:09 | Karma článku: 28.23 | Přečteno: 674 | Diskuse

Jan Ziegler

Otřesný únos mladé ženy, Rusko jde na ruku fanatickým islamistům

Šestadvacetiletá Seda Sulejmanovová utekla z rodného Čečenska před vnuceným sňatkem, který ji podle islámského práva domluvila rodina, do Sankt Petěrburgu. Odtud však byla násilím deportována zpět. Možná byla i zavražděna.

22.2.2024 v 13:00 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5395 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Život uběhl jako sen

Ví člověk opravdu, co chce? Nikdy to neví. Zeptejte se starších lidí a oni vám to řeknou: „Nestačili jsme si ani uvědomit, jak jsme život prožili a co jsme v něm vlastně dělali. Naráz někam proklouzl.“

28.2.2024 v 4:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Tadeáš Firla

Co je kolaborace?

Když v době druhé světové války někdo omlouval zabíjení, genocidu civilních občanů nacisty, tak se tomu říkalo kolaborace. Nedokážu pochopit vyjádření premiéra Slovenska Fica. S tím se nedokážu srovnat.

27.2.2024 v 22:39 | Karma článku: 15.95 | Přečteno: 203 | Diskuse

Jan Lněnička

Odvody - konečně!

Konstruktivní návrh jak zařídit v případě ohrožení nebo války obvody. Plošné zavedení odvodů plánovalo Ministerstvo obrany již v roce 2015, poslanci se nějak nedohodli, nakonec to skončilo pouze u dobrovolných odvodů.

27.2.2024 v 19:49 | Karma článku: 21.92 | Přečteno: 355 | Diskuse

Miroslav Gruner

Jak velký je vlastně stupeň militarizace ruské a ukrajinské společnosti v této době?

V přepočtu na počet obyvatel má Ukrajina ve zbrani jen asi 2 - 3 násobek mužů než kolik byl mírový počet vojáků tehdejší České socialistické republiky před 35 roky, v době končící Studené války. A Rusko o 1/3 méně než my tehdy...

27.2.2024 v 16:02 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 389 | Diskuse

Tomáš Flaška

A proč Rusům a jejich příznivcům nenaservírovat jejich vlastní polívčičku?

Rusy dosazený gubernátor zabrané ukrajinské Záporožské oblasti Jevgenij Balický: „Vysídlili jsme velké množství rodin. Nebyl to snadný úkol. Deportovali jsme ty, kteří nějakým způsobem nepodporovali speciální vojenskou ...

27.2.2024 v 15:17 | Karma článku: 30.47 | Přečteno: 615 | Diskuse
Počet článků 3280 Celková karma 26.36 Průměrná čtenost 1819

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...