Novinář Něvzorov: Za pravdu o blokádě Leningradu obvinění z vlastizrady

6. 02. 2024 14:18:36
Americká pomoc SSSR za II. světové války zachránila životy statisícům obyvatel Leningradu, kteří by jinak umřeli hladem. V současném putinovském Rusku se tato skutečnost nesmí připomínat.

Organizátoři výstavy Blokáda Leningradu mají velké problémy a jsou dokonce obviňováni z vlastizrady. Uvedl to ve svém příspěvku na sociální síti Telegram ruský žurnalista Alexandr Něvzorov. Podle něj je v Rusku jakákoli pravda zločinem a rusofobní propagandou. A na to doplatili i tvůrci výstavy. Každopádně budou mít co dělat, aby vysvětlili svoje „vlastizrádné jednání,“ protože takové připomínky se v současné Putinově říši nenosí.

Jejich „těžkým proviněním“ bylo, že při příležitosti 80. výročí ukončení obléhání druhého největšího ruského města nacistickými vojsky vystavili i exponáty připomínající americký a britský podíl na jeho záchraně. Třeba fotografie potravin, které se sem dostaly v rámci amerického programu pomoci spojencům včetně SSSR Lend-Lease (zákon o půjčce a pronájmu) za II. světové války a jsou uloženy ve fondech Muzea obléhání Leningradu.

„Strašným skandálem je, že všechny výrobky pomáhající zachránit Leningraďany jsou amerického původu. A tak tomu i ve skutečnosti bylo. Fazole, guláš a čokoláda - všechno Lend-Lease. Nebýt americké pomoci, nebylo by v Leningradě jeden a půl milionu mrtvol, ale čtyři. Stalin neměl čím město nakrmit, a vlastně ani nechtěl,“ nebral si servítky Něvzorov. Jeho slova jsou hodně ostrá, nicméně z velké části pravdivá. Pro objektivitu je správné dodat, že Leningrad měl před zahájením blokády asi 3,5 milionů obyvatel. V každém případě dodávky potravin od západních spojenců zachránily statisíce jeho obyvatel před smrtí hladem. Vždyť v nekritičtější době blokády na konci roku 1941 činil denní příděl chleba mizerné kvality pro těžce pracující 250 gramů, pro všechny ostatní pak 125 gramů. Kvůli hladu, nemocem, náletům a při evakuaci zemřelo minimálně milion Leningraďanů.

Situace ve městě byla hrozná a podíl západních spojenců na jejím zmírnění připomněla i ruská zpravodajská agentura TAAS v roce 2013. „Pro Leningrad a Leningradský front bylo zvláště důležité zásobování potravinami. Díky dodávkám v rámci Lend-Laese zahrnovala strava obyvatel Leningradu takové produkty jako margarín, sýry, sójovou mouku a obiloviny, koncentráty, čokoládu, sušenky, vaječný prášek, krůtí a kuřecí maso, slavný americký "guláš" v armádních přídělech, přezdívaný vojáky Rudé armády jako „druhá fronta“. Od června 1941 do září 1945 obdržel SSSR více než 4,9 milionu tun potravin z Velké Británie, Spojených států a Kanady. Od ledna 1942 se v Leningradě vydával cukr a máslo dodané západními spojenci na dětských potravinových lístcích.

Další komoditou spojenecké potravinové pomoci Leningradu byly dodávky semen zeleniny používaných v městských zahradách v létě 1942 a 1943. Dorazily v malých obálkách z hnědého papíru s nápisem v ruštině: „Hrdinným Leningradcům od přátel v USA," "napsal tenkrát, když se to ještě smělo, TASS.

Jak upozornil web stoplusjednicka.cz, po tzv. Cestě života, což byla trasa přes Ladožské jezero, která spojovala Leningrad se sovětským vnitrozemím, bylo v nejkritičtější zimě 1941–1942 nákladními auty přepraveno po zamrzlé hladině na 361 109 tun zásob, z toho 262 000 tun potravin a 31 910 tun munice. Velká část z toho byla americké produkce.

Dodávky potravin ze zahraničí a především z USA byly pro SSSR klíčové. Je třeba si uvědomit, že v důsledku nacistické okupace přišel SSSR o svoji obilnici Ukrajinu a celkově zhruba o 40% zemědělských ploch, což sebou přineslo i nižší úrodu a výrazně poklesl i počet hospodářských zvířat.

Jenom takové menší porovnání. Sovětský svaz vyrobil během čtyř válečných let zhruba 433 milionů konzerv s jídlem, USA však do SSSR dodaly na 2 miliardy konzerv s jídlem, tedy téměř pětkrát více. Spojené státy také do Sovětského svazu dále dopravily zhruba 605 000 tun živočišných tuků, což asi o sedm procent převažovalo nad domácí sovětskou produkcí. A tak tomu bylo i v dalších potravinářských komoditách.

Nicméně již zmíněná zpráva TASSu připomíná i další zásluhy spojenců na záchraně Leningradu před nacistickým zničením. „Hlavní linky spojující Leningrad s Moskvou tvořily americké dvanáctikanálové vysokofrekvenční telefonní systémy. Britské stíhačky Hurricane, dodané v letech 1941–44 na lodích severních konvojů a přes Írán, se podílely na obraně leningradského nebe. Masové používání Hurricanů sovětským letectvím začalo v létě 1942 - používalo je mimo jiné námořní letectvo baltské flotily. Ty také tvořily součást jednotek protivzdušné obrany bránících „Cestu života“ a Tichvin.“

Važme si hrdinství obránců Leningradu z řad Rudé armády a domobrany. Mějme v úctě oběti přinesené jeho civilním obyvatelstvem. Avšak respektujme všechna fakta.

V proslovech ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho poskoků k výročí prolomení Leningradské blokády ale připomínka důležité západní pomoci trpícímu městu na Něvě nezazněla. Místo toho se mluvilo cosi o nacismu na Ukrajině a v západní Evropě. Ve skutečnosti jediným státem v Evropě vykazujícím nacistické rysy je v současnosti putinovské Rusko.

Zdroje:

Telegram: Contact @nevzorovtv

Ленинград, 19 декабря 1943: Американские и британские самолеты защищали небо над городом - ТАСС (tass.ru)

Význam dodávek Lend-Lease do Sovětského svazu | ARMYWEB.cz

Ekonomická situace SSSR v průběhu 1941-42 a spojenecká pomoc Lend-Lease - díl 3. (valka.cz)

Obléhání Leningradu, 1941 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

Cesta života (2): Jak probíhalo zásobování Leningradu po zamrzlém jezeře | 100+1 zahraniční zajímavost (stoplusjednicka.cz)

Autor: Jan Ziegler | úterý 6.2.2024 14:18 | karma článku: 39.08 | přečteno: 3763x

Další články blogera

Jan Ziegler

Macron není Daladier a proto volá k boji s Rusy, agresorům se neustupuje

Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil, že Evropa může vyslat vojáky na Ukrajinu proti Rusku. To je moc dobře! Víme, jak kdysi jiný Francouz Daladier se zbaběle podvolil násilníkovi a byl z toho hrozný masakr.

27.2.2024 v 15:11 | Karma článku: 20.01 | Přečteno: 342 | Diskuse

Jan Ziegler

Zdeněk Štěpánek hrál Husa skvěle, k husitství byl ale kritický

Byl to opravdu pan herec. Vynikajícím způsobem ztvárnil stovky rolí. Nezapomenutelní jsou například jeho tragický Maršál z Bílé nemoci či komediální Mikuláš Dačický z Heslova z filmu Cech panen kutnohorských.

26.2.2024 v 12:26 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 305 | Diskuse

Jan Ziegler

Sehnat za komunistů kazeťák byl problém, pomohla teta řeznice

Za socíku se nekupovalo, ale shánělo, západní zboží bylo k dostání v tuzexu. V normálních obchodech jste třeba u radiokazeťáků museli mít velké štěstí nebo protekci. Já měl to druhé. Teta řeznice na malém městě byla k nezaplacení

23.2.2024 v 10:09 | Karma článku: 28.23 | Přečteno: 674 | Diskuse

Jan Ziegler

Otřesný únos mladé ženy, Rusko jde na ruku fanatickým islamistům

Šestadvacetiletá Seda Sulejmanovová utekla z rodného Čečenska před vnuceným sňatkem, který ji podle islámského práva domluvila rodina, do Sankt Petěrburgu. Odtud však byla násilím deportována zpět. Možná byla i zavražděna.

22.2.2024 v 13:00 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5395 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Život uběhl jako sen

Ví člověk opravdu, co chce? Nikdy to neví. Zeptejte se starších lidí a oni vám to řeknou: „Nestačili jsme si ani uvědomit, jak jsme život prožili a co jsme v něm vlastně dělali. Naráz někam proklouzl.“

28.2.2024 v 4:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Tadeáš Firla

Co je kolaborace?

Když v době druhé světové války někdo omlouval zabíjení, genocidu civilních občanů nacisty, tak se tomu říkalo kolaborace. Nedokážu pochopit vyjádření premiéra Slovenska Fica. S tím se nedokážu srovnat.

27.2.2024 v 22:39 | Karma článku: 15.69 | Přečteno: 198 | Diskuse

Jan Lněnička

Odvody - konečně!

Konstruktivní návrh jak zařídit v případě ohrožení nebo války obvody. Plošné zavedení odvodů plánovalo Ministerstvo obrany již v roce 2015, poslanci se nějak nedohodli, nakonec to skončilo pouze u dobrovolných odvodů.

27.2.2024 v 19:49 | Karma článku: 21.75 | Přečteno: 339 | Diskuse

Miroslav Gruner

Jak velký je vlastně stupeň militarizace ruské a ukrajinské společnosti v této době?

V přepočtu na počet obyvatel má Ukrajina ve zbrani jen asi 2 - 3 násobek mužů než kolik byl mírový počet vojáků tehdejší České socialistické republiky před 35 roky, v době končící Studené války. A Rusko o 1/3 méně než my tehdy...

27.2.2024 v 16:02 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 386 | Diskuse

Tomáš Flaška

A proč Rusům a jejich příznivcům nenaservírovat jejich vlastní polívčičku?

Rusy dosazený gubernátor zabrané ukrajinské Záporožské oblasti Jevgenij Balický: „Vysídlili jsme velké množství rodin. Nebyl to snadný úkol. Deportovali jsme ty, kteří nějakým způsobem nepodporovali speciální vojenskou ...

27.2.2024 v 15:17 | Karma článku: 30.37 | Přečteno: 609 | Diskuse
Počet článků 3280 Celková karma 26.36 Průměrná čtenost 1819

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...