Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 9. června 2023 Stanislava
Foto

Televize uvedla včera první díl Vraždy v Polné, kde na konci vstuouje do hry T.G.M.

Jakkoli se ukazuje, že se dopustil v politice Československa některých chyb, případ L. Hilsnera a jeho odvážný postoj by měl být stále připomínán jakožto etalon toho, co bychom měli po prvním muži státu požadovat.

Lékařská komora vyloučila v roce 1938 své židovské členy. Krok nebývale odporný, protože židovští lékaři patřili k tomu lepšímu. Jak píšeš, M. Kubek za tento krok omluvil. Což považuji za správné.

Dobrá blog s karmou.

Foto

Antisemitizmus nebyl a není ničím novým ani historicky, ani v současnosti. Proto došel i až do zrůdné podoby tzv. Norimberských zákonů s cílem ŽIDY IFYZICKY LIKVIDOVAT. Že se našli i příznivci a pomocníci TĚCHTO ZRŮDNOSTÍ nebylo toliko specifikou Čechů!

Foto

J38a69n 48Š25i42k

26. 5. 2023 17:16

Děkuji za článek. Každé zlo spáchané na druhém člověku se dotkne nejen perzekuovaného, ale i celé jeho rodiny, známých, přátel, kolegů, kdy ze dne na den tato oběť zmizí z jejich životů a způsobuje prázdnotu, bolest a smutek. Proto je tak důležité, znát tyto příběhy a proto je tak důležité znát i ty, kteří to zlo způsobili. Bez ohledu na to, jaké národnosti byli. Hezký den

Foto

Hilsneriáda byla skutečně příšerná a Masaryk při ní projevil obrovský charakter. Výborně vyvážený a čtivý text, karma, Jene.

Foto

On i Karel IV v roce 1349 vydal norimberským privilegium na stržení židovských domů. Některé ještě předtím věnoval novým vlastníkům s dodatkem, že je nabydou po té co budou Židé pobiti.

Vašek

Foto

Do naší armády vystoupily tisíce Židů a tvořily významnou část československých ozbrojených sil. Přesto je exilový politici nepovažovali za horlivé bojovníky za Československo. Již od začátku války ve Francii se šířili v naší armádě a to mezi řadovými vojáky a důstojníky antisemitské názory a šikanování židovských vojáků. V roce 1940 ve V. Británii došlo ke vzpouře 500 našich komunisticky smýšlejících vojáků, kteří odmítali sloužit v zahraniční armádě. K nim se připojila řada Židů, kteří již nemohli snášet šikanování a antisemitismus. Naše vláda a Beneš tuhle vzpouru bagatelizovala a uvedla, že za to si mohou Židé sami, protože někteří z nich mluví německy.

Foto

Vzporu tzv. interbrigadistů v G.B. Beneš nebagatelizoval, naopak navrhoval jejich internaci. Britové s ní však nesouhlasili!

Ano. Doplním jen těžký osud Romů za druhé republiky i dříve. V jejich případě se ještě před okupací volalo i po přímé likvidaci. Obecní zastupitelstvo ve Svatobořicích tak ve své petici z 5. února 1939 adresované tehdejšímu předsedovi vlády Beranovi napsalo: „I nám nesmí býti vytýkáno, budeme-li chtíti kmen národa malého očistiti od takových parazitů, jako jsou Cikáni“.

Nejsme žádná výjimka. Podobné věci se děly ve všech okupovaných zemích stejně, jako ve všech okupovaných zemích existovali kolaboranti. Nejsme o nic horší ani o nic lepší než jiní.

J62a78k80u97b 88Š43o21l54c

26. 5. 2023 14:00

Nelze stavět na lžích, na tom se velikost národa nebuduje. Stejně tak je třeba si umět přiznat pravdu i v jiných selháních. Pravda totiž osvobozuje.

Skupina kolem T. G. Masaryka, hledající v husitství společenský zápas o humanitu a inspiraci pro moderní český národní program, který měl být právě na husitském odkazu postaven.

Netluče se to trochu?

Jak jsem napsal, jsou záležitosti, které Masarykovi vytýkám. Toto je jedna z nich. Nicméně v těchto dvou zmíněných měl pravdu on.

L89e36o32š 68V24a39c50e65k

27. 5. 2023 7:57

Židy neměli rádi nikde, část jedinců se nejspíš chovala špatně. Ne všichni, ale oni to stačilo. Každopádně odkazovat se na druhou republiku je značně nefér. To už byl stát naprosto v područí nacistického německa, zrazen spojenci a s okupovanym pohraničím.

M65i56l52a79n 58B24í34l48e75k

27. 5. 2023 11:19

Ty příčiny antisemitismu jsou jiné, než že by se "část jedinců" chovala špatně (nakonec žádný národ není bezchybný). Ale souhlas s tím, že nebýt Mnichova/druhé republiky, ono bahno, které se dostalo na povrch, by zůstalo u dna. Což zas neznamená, že ono bahno neexistovalo, naopak ta vrstva zas tak slabá nebyla

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS