Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Pane Jane Zieglere. Presto, ze mate nemecke prijmeni, pocitam vas jako Cecha. I ja se svymi portugalskymi rodinami v soukrome historii, se pocitam za Moravaka a to se vsim u srdce. Nase dve prijmeni nam ukazuje tu tezkost toho roku 1918.

Je vsak treba si pripomet toho velkeho Slovaka, ktery byl, jak je znamo, tou treti silou vzniku Ceskoslovenska presne, jak to jmeno noveho statu rika. Jenze.....??!!

Zde byli ti muzi v Praze, kteri se "postarali" o ten cely pochod az do roku 1993. Snad rici jen 5 muzu. Ten sesty se teho noveho statu moc neuzil. I zde byl Slovak Srobar mezi temi peti, ale jaky mel vliv na cele te organizaci statu je jiz dnes tezko rici. Masarykovi zazlivam osobne, ze se tem peti nepostavil osobne a nerekl vice do cele te dejinne udalosti. Dovedl rozpoznat padelky v rukopisech, ale nedokazal rozpoznat tu organizaci statu, ktera nicila vse jiz v pocatku. Tak se divam na byvaleho poslance riskeho snemu prave z kraje Valasska a Slovacka.

Nebudu vice rozvadet ty problemy Ceskoslovenska. Pan Ziegler to napsal se znalosti od mnoha expertu. Mohu jen dodat jednu vetu Benesovi, kterou mu rekl po skonceni Versailleske mirove konferenci, britsky premier David Lloyd George: "Pane Benesi, zadelali jsme si na nove problemy. Vase republika bude asi uprostred". A mel pravdu.

S názory pana Zieglera prezentovanými zde ať už v blozích nebo příspěvcích téměř nikdy nesouhlasím. Teď ale dle mého názoru velmi přesně a poměrně stručně popsal realitu, která mnohým čechoslovakistům nevoní. A na to, jestli si přejeme rozpad ČSFR nebo jak se to tehdy jmenovalo se nás opravdu nikdo neptal. Ale třeba já bych byl pro. Je to teď lepší.

Já jsem tehdy rozpad Československa obrečel, už kvůli tomu, že na Slovensku máme část rodiny. A zpočátku to bylo na hranicích skutečně velmi ponižující až depresivní (zákazy převozu všeho možného od slivovice pro švagra, až po uzené a klobásky). Teď ale po třiceti letech uznávám, že je ten vztah jaksi čistší. Bez těch nářků kdo na koho doplácí, kdo je v područí a podobně.

J10a41n 82R57á55ž

31. 10. 2023 13:50

Za pravdu o vzniku ČSR, prověřenou ověřitelnými fakty, se u nás často "křižuje".

Některé mýty o naší historii, např. o sv.Václavovi jako zakladateli České státnosti, o "hrdinných" Husitech, o bitvě na Bílé Hoře, jakož i o vzniku ČSR budou ve veřejnosti přetrvávat zřejmě na věky.

Mi dva dedove, oba narozeni jeste hluboko za Rakouska, svorne tvrdili ze Rakousko bylo pro obycejne lidi daleko lepsi nez Ceskoslovensko po nem. Jeden z nich byl u zeleznic, druhy byl holicem. Ceska kultura za Rakouska kvetla jako nikdy potom, mimochodem!

P86e52t59r 96S87k12á29c12e41l

31. 10. 2023 21:46

Malá odbočka, dokládající fakta. Před 180. lety prohnilé Rakousko-Uhersko budovalo železnice a císařské silnice. My dnes, v "moderní" době nedokážeme ani udržovat dráhy a rušíme lokálky. Prý v Německu lokálky obnovují pro jejich ekonomický provoz, je tohle pravdou?

Foto

J20i15ř49í 68K43i84n32d72l

31. 10. 2023 20:01

Víte, že s vámi souhlasím. Tohle píše hodně historiků

Tahle věta, že habsburská říše byla po roce 1867 svobodná a demokratická, ta je nehajitelná. Následnické země, které zachovaly její ústavní model (exekutiva svolává a rozpouští legislativu kdy se jí zamane, ústavní a rozpočtová autonomie armády atd) což bylo Rakousko, Maďarsko, a Polsko, ty se rozhodně za svobodné nepovažují, a kdyby ten model někdo chtěl zavést dnes nebo i za socíku, byl by to tyran naprosto největší

ostatně co se stalo po roce 1905: císař přestal svolávat český sněm a posléze i říšskou radu, takže z celé té demokracie najednou byla byrokratická diktatura bez jakékoli zpětné vazby. Kdo se namáhal přečíst aspoň nějaké záznamy z jednání těch dvou institucí ale ví, že to zas taková ztráta nebyla: zabývaly se pouze lezením do zadku císaři a zavilými nacionalistickými pidispory

J42a93n 35Z38i44e48g35l51e81r

31. 10. 2023 18:06

Rakousko bylo daleko svobodnější než komunistické Československo. A zaručovalo základní lidská práva.

Foto

J90i72r34i 48C10i34z

31. 10. 2023 17:37

Tak poprve vas hodnotim s. Ta historie tohoto nepovedeneho statu CSR od r.1918, jehoz protektory byla Britanie a Francie, je opravdu naprosto odlisna nez nas krmili ve skolach. Britanii ani Francii ani tak neslo o nejakou demokracii, nybrz vyradit jednu evropskou mocnost (R-U) z konkurence a v podstate ovladnout celou Evropu stejne jako ovladaly svoje kolonie. Po r.1918 byla Francie hlavni protektor CSR a jeji "poradci" byli vsude. Ze obycejnych lidi se nikdo neptal referendem, zda s novym zrizenim souhlasi je priznacne. Asi by to referendum nedopadlo dobre pro cesky nacionalismus, protoze z cca 14,7mil obcanu tvorila ceska a moravska narodnost 6,5mil, rakouska a nemecka 3,5mil, slovenska 2,5mil a zbytek Madari, Polaci, Zide, Ukrajinci a dalsi. R-U bylo kosmopolitni soustati, do ktereho vsichny casti vstoupily dobrovolne tedy nikoliv nejakymi valecnymi vyboji R-U. Kazda cast mela vlastni spravu a vse zastresovala Viden. Jen podotknu, ze je velky rozdil mezi Rakusanem a Nemcem (Prusem), protoze obe mocnosti spolu valcily po staleti, naposledy v r.1866. Novy stat vytvoreny Britanii a Francii zcela ovladl cesky nacionalismus, ktery obsadil vsechny klicove pozice pri rizeni statu, na jine narodnosti zadne misto nezbylo. Jestlize v Nemecku vitezil ve volbach narodni socialismus (zkrac. nacismus), v CSR byla taky jeho politicka odnoz s predsedou Benesem a jasnym programem zlikvidovat vsechny mensiny v republice. Dalsi podobnou stranou byla fasisticka Vlajka. Co se delo pak je zname. Slovaci radsi 14.3.1938 vyhlasili Slovensky stat, ktery pozdeji patril k pevnym spojencum nacistickeho Nemecka. Jen techto par utrzku uvadim proto, ze jsem si pripomel osud me babicky rakouskeho puvodu (1896) a bylo by vhodne prestat historii po bolsevicku premalovavat.

Stát vznikl podvodem ? Ano, to je častý způsob vzniku moderních států. Hned ty dva, o kterých se v poslední době mluví nejvíc, jsou toho zářné příklady. Že se tam zrovna válčí (bojují "za sebe"), ano, to jim z bezpečné vzdálenosti jistě můžeme závidět. Víc než moralizování, klanění se sebevědomějším sousedům a příbuzným a sebemrsk by náš stát potřeboval realistickou obhajobu národních zájmů, protože to už za nás holt žádný Rakušan z Vídně neudělá.

Není pravda, že československý stát vznikl v roce 1918 podvodem.

Dál píšete: "v roce 1938 za něj proti Německu ani nebojovali", což zní tak, jako by byla všeobecná nechuť našich občanů a vojáků za Československo nebojovat. Samozřejmě nepravda. Docela bych řekl- drzá nepravda.

Proč tvrdíte, že to není pravda? Když jeden podvod je v článku přímo uveden?

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS