Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava
Foto

Máte tátu neskutečného frajera, který za války dokázal to, co málokdo. Celá skupina Tři králů věděla moc dobře, jak riskují i jak skončí a přesto neutekli, nerezignovali. Válčili za svobodu, proti tyranovi až do úplného konce. Tátu vám pak mučí a popraví. Následně jednu totalitu vystřídá druhá. Nedivím se jim, po tom všem, co zažili. Fašisté, tak i následně komunisté odsuzovali a popravovali nepohodlné. Padesátá léta byla plná strachu. Horáková, Heliodor Píka. Ten byl stejně jako jejich táta členem protinacistického odboje v zahraničí a jak s ním komunisté zatočili. Jak obětoval Gottwald Slánského. Kecy, že zabili nevinné jsou důsledkem téměř čtyřiceti let lhaní komunistů a vykládání jen jejich "pravdy".

Foto

Tak, jen pro zapomětlivé - asi 230 lidí popraveno na základě zinscenovaných procesů, asi 300 zabito při pokusu o přechod hranic, počty neprávem odsouzených a poslaných do lágrů a na uran, co to nepřežili - atd.

A ti pohraniční střelci se tím dodnes chlubí. A to nebyli vrazi?

Jenže tohle lidí s rudě vymytým mozkem nechtějí vědět.

Viděl jsem a potvrzuji. Skvělý film, který nikomu nic nenutí. Doba vymknutá z kloubů, rudohnědý hnus.

Máte tam, pane žurnalisto, opět plno lží. Rošický nebyl v KSČ, byl to bývalá pravá ruka majitele továrny a s penězi vůbec neměl jet. Jeho rodina byla vyhozena ze služebního bytu a po vraždě vyloženě přežívala v bídě. Honzátka podřezali kvůli zbraním které potřebovali ke krádeži peněz. Peníze nepotřebovali na žádnou odbojovou činnost ale na nákup drahých hadrů v Darexu, předchůdci Tuzexu, moderních motorek, nábytku, bojleru a Janata svůj podíl prochlastal. Asi těžko uvedete jejich odbojové akce kromě podpálení stohu sedlákovi. Mám na ně svůj názor - udělali medvědí službu skutečným odbojářům, protože svými vraždami obyčejných lidí zásadně změnili veřejné mínění.

Člověče, že zrovinka vás jsem tu s podobným příspěvkem čekal

Bylo jasné, že téma Mašínů komunisty spolehlivě nadzvedene. Ostatně jako vždy. Je to každoroční folklor kolem říjnových oslav. Jejich pohnutky v kontextu s dobou jsou pochopitelné. Pokud tento historický kontext vynecháme, můžeme mít problém.

Někteří diskutující přesně potvrzují slova vyšetřovatele státní bezpečnosti ze závěru filmu. Film sice neviděli, soudy však mají pevné.

Parafrázuji:

"Možná dobře, že jsme je nezabili. Udělali bychom z nich mučedníky. Takhle z nich můžeme udělat vrahy "

A to píšu jako divák, který odcházel z kina rozpolcený.

"...Je nutno říci, že oba esenbáci sloužili rudým tyranům a za to zaplatili..."

"...Obou žen je mi líto, na rozdíl od sluhů násilnického komunistického režimu..."

A není právě skupina bratří Mašínů ukázkou toho, že rozeznat v tehdejší době sluhy/odpůrce bylo často velmi těžké? Maminka Mašínů vstupuje do KSČ v březnu 1948, zůstává ve straně i přes popravy Heliodora Píky (1949) a Milady Horákové (1950), vyloučena je v létě 1951 - a až poté začínají bratři se svou radikální činností (podle historika Petra Blažka). Strýc Ctibor Novák, také člen KSČ, využívá Reicinova OBZ k prominutí zločinů, jichž se dopustil po válce. Blízký přítel maminky Mašínů Zbyněk Roušar pracuje pro OBZ, coby konzul v Kongu udává svého spolupracovníka, který se pokusil spojit s Hubertem Ripkou. Kdo posloužil komunistům víc - příslušník SNB a pokladník, nebo vykonavatel rozkazů Bedřicha Reicina a Karla Vaše?

Ďakujem za typ, určite si film pozriem.

Karma.

Dík za normální myšlení a za propagaci!

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS