Z diskuse pod článkem na iDNES.cz . Příspěvek Ignáce Motejla.

Putine, co zkusit nasadit Cimrmanovo řešení:

"Dnes byl vydán zákaz hovorů o kamnech, teplých krajích, peřinách, spále a podobně. Náčelník správně usoudil, že nás takové představy oslabují, a pro následující dny vydal seznam témat povolených k rozhovorům:

Téma na pondělí: Význam mrazu v boji proti infekčním chorobám.

Úterý: Zimní krása okenních skel.

Středa: Zážitky z bruslení.

Čtvrtek: Medvědi – vyzvedněte přednosti ledního.

Pátek: Holomrazy.

Sobota: Mráz – nejlepší děda.

Jak vidno, je skutečně o čem hovořit."

Foto

Méně uvědomělí soudruzi si večer ve svých spacácích špitají o požáru Moskvy za Napoleonova tažení.

Kotelna byla ve velmi špatném stavu, protože personál byl odvelen na ukrajinskou frontu a následně došlo k rozkradení vybavení.

Zatčení ředitele továrny a zástupce starosty těžko něco vyřeší. Ale russký stát bude mít alibi aspoň v tom, že obětní beran byl poražen.

Na to téma existuje dobrý vtip:

Volá Čech do Moskvy svému bývalému spolužáku z VŠ:

"Agoj, prý je u vás -40°C pod nulou!?"

"Ale houby, jenom -15°C".

"Ale u nás ve zprávách hlásili, že -40°C!"

"Jo tak, ty myslíš venku?"

přikládám strojový překlad (deepl.com) clanku o ruském systému vytápění z Monde diplomatique....z června 2014 ! Výmluvné, zvláště ta poslední věta.

Obnovením autority a financí ruského státu si prezident Vladimir Putin získal důvěru obyvatelstva, a to navzdory autokratickým excesům. Otázka dálkového vytápění však ukazuje, že obnovení kapacity veřejných investic není doprovázeno zkvalitněním základních služeb. Pokušení prodat je soukromému sektoru zůstává silné. Pokud jde o energetickou účinnost, ta může počkat...

V zimě žije většina ruských městských obyvatel doma ve vestách, šortkách nebo lehkých šatech a s pootevřenými okny. Venku na Sibiři se teplota pohybuje kolem -40 °C, v Moskvě často -25 °C. V domácnostech je však někdy tak dusivé horko, že je třeba pouštět dovnitř proud mrazivého vzduchu polootevřeným oknem.

Dědictvím po SSSR je systém dálkového vytápění, který stále zásobuje tři čtvrtiny domácností. Problémem je, že neumožňuje regulovat teplotu v každé domácnosti. Tato síť, největší a nejstarší na světě, byla navržena bez přílišného zájmu o úsporu plynu, uhlí nebo topného oleje. Teplárny, často integrované do elektráren průmyslových kombinátů, jsou palivovými jámami. Co se týče potrubí přivádějícího horkou vodu, je instalováno pod zemí, ale často bez izolace, což vede k obrovským ztrátám. Na konci řetězce urbanisté neudělali z tepelné izolace strategickou prioritu pro kolektivní bydlení. V důsledku toho se na vytápění spotřebuje třetina primární energie vyrobené v zemi. Netěsnosti, zastaralost, neúčinnost, riziko přerušení dodávek: renovace je naléhavě nutná.

Předpokládám, že stav je setrvalý. Nu vot...

J87a76n 74K59y24š95k78a

11. 1. 2024 14:33

Doufejme, že mrazy vydrží do března. Jednak je to dobré proti hrabošům, a za druhé, v březnu jsou v RuSSku prezidentské volby..., promiňte, imitace voleb. Ale když mrazy dopustí, i motyka spustí...

J21a42n 67K15y69š56k37a

11. 1. 2024 19:07

Pro Biceru a Telaříka opravuji: Doufejme, že mrazy vydrží až do dubna...

J61a56n 21K35y98š86k18a

11. 1. 2024 14:38

Z diskuze na idnes:

Nějaký dobrodinec, nebudu ho jmenovat, ať mu nepodsouvám prorusské názory, chce do russka poslat trochu levného rusského plynu...

Foto

Velmi zajímavá informace. Sranda to ale není, kvůli Putinovi umírají další lidé.

Vašek

Foto

Znepokojuje mě, že smrt lidí vyvolává obecně veselí.

To je sice všechno pravda, včetně toho přísloví o té jámě, nicméně těch, kteří tu válku rozpoutaly, se nic takového nedotkne. Ti doma mrznout určitě nebudou.

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS