Jak funguje současná propaganda v Rusku.

Moje známá pracovala s jednou ruskojazyčnou zahraniční kolegyní. Ta vychvalovala Rusko jako supervelmoc a očekávala od ostatních spontánní obdiv a ovace slávy. Místo toho jí známá poukázala na všeobecnou bídu v Rusku, technologické zaostávání, nízké mzdy a bídné důchody.

Ruska to však hbitě všem nevědoucím vysvětlila:

"Po válce SSSR nedbal na sebe, ale budoval ekonomiku všech spřátelených zemí. Všechno co máte, to máte od nás, za to vděčíte nám. Všechno jsme vám zadarmo vybudovali. Výstavbu, tratě, silnice, elektrifikaci, fabriky, technologický rozvoj, hospodářství, zkrátka všechno. A ve chvíli, kdy jste nám to měli začít vracet, tak jste nás zradili a odtrhli se od nás."

Foto

Honzo poskytujete zajímavá a užitečná fakta, bude vám za to nadáváno. Fakta jsou největším nepřítelem určitých politiků a jejich nohsledů.

Vašek

Maršál Georgij Žukov řekl: „Dnes se říká, že nám Spojenci nikdy nepomohli. Ale sotva lze popřít, že nám Američané dodávali obrovské množství materiálu, bez něhož bychom nemohli formovat naše zálohy, ba ani pokračovat ve válce. Dostali jsme 350 000 aut, a jakých aut! Chyběly nám výbušniny, střelný prach, neměli jsme ani čím plnit patrony do pušek. Američané nás opravdu dostali z nouze.“

Zdroj: Dějiny Ruska 20. století, díl II.

Foto

Asi by se nejspíš s velkou měrou tolerance dala situace v Rusku přirovnat k 50. létům u nás. Ale nejspíš lépe ke Stalinovým čistkám.

Foto

Dovedu si představit větu, kterou kdybych zveřejnil, měl bych vážné problémy i u nás.

V blogu jde hlavně o to, že v současném Rusku se nesmí připomínat pravda a lidé jsou za ni stíháni.

Ovšem nelze v boji "za pravdu" zjednodušovat a říkat to co není vlastně z větší části/v kontextu pravda ani není, jako to děláte.

Jak jsme si ujasnili v diskuzi doleji.

Foto

USA zachránily Rusko před hladem několikrát.

Ano, například při hladomoru ve dvacátých letech minulého století.

Foto

Karma, Jene. Moc dobré, ten údaj o počtu konzerv je pro mě zcela nový.

J55o19s48e48f 13N95i72k10l

6. 2. 2024 16:53

Máte pravdu, arktickými konvoji, přes Dálný východ a perským koridorem bylo do SSSR přepraveno zhruba 17,5 mil tun různého materiálu.

J76o86s34e65f 53N93i40k53l

6. 2. 2024 17:04

Pane Lanciaku, vám se to zdá málo....

Ještě tam chybí počet popravených po dobu blokády.

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS