Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Novinář Něvzorov: Za pravdu o blokádě Leningradu obvinění z vlastizrady

Americká pomoc SSSR za II. světové války zachránila životy statisícům obyvatel Leningradu, kteří by jinak umřeli hladem. V současném putinovském Rusku se tato skutečnost nesmí připomínat.

Organizátoři výstavy Blokáda Leningradu mají velké problémy a jsou dokonce obviňováni z vlastizrady. Uvedl to ve svém příspěvku na sociální síti Telegram ruský žurnalista Alexandr Něvzorov. Podle něj je v Rusku jakákoli pravda zločinem a rusofobní propagandou. A na to doplatili i tvůrci výstavy. Každopádně budou mít co dělat, aby vysvětlili svoje „vlastizrádné jednání,“ protože takové připomínky se v současné Putinově říši nenosí.

Jejich „těžkým proviněním“ bylo, že při příležitosti 80. výročí ukončení obléhání druhého největšího ruského města nacistickými vojsky vystavili i exponáty připomínající americký a britský podíl na jeho záchraně. Třeba fotografie potravin, které se sem dostaly v rámci amerického programu pomoci spojencům včetně SSSR Lend-Lease (zákon o půjčce a pronájmu) za II. světové války a jsou uloženy ve fondech Muzea obléhání Leningradu.

„Strašným skandálem je, že všechny výrobky pomáhající zachránit Leningraďany jsou amerického původu. A tak tomu i ve skutečnosti bylo. Fazole, guláš a čokoláda - všechno Lend-Lease. Nebýt americké pomoci, nebylo by v Leningradě jeden a půl milionu mrtvol, ale čtyři. Stalin neměl čím město nakrmit, a vlastně ani nechtěl,“ nebral si servítky Něvzorov. Jeho slova jsou hodně ostrá, nicméně z velké části pravdivá. Pro objektivitu je správné dodat, že Leningrad měl před zahájením blokády asi 3,5 milionů obyvatel. V každém případě dodávky potravin od západních spojenců zachránily statisíce jeho obyvatel před smrtí hladem. Vždyť v nekritičtější době blokády na konci roku 1941 činil denní příděl chleba mizerné kvality pro těžce pracující 250 gramů, pro všechny ostatní pak 125 gramů. Kvůli hladu, nemocem, náletům a při evakuaci zemřelo minimálně milion Leningraďanů.

Situace ve městě byla hrozná a podíl západních spojenců na jejím zmírnění připomněla i ruská zpravodajská agentura TAAS v roce 2013. „Pro Leningrad a Leningradský front bylo zvláště důležité zásobování potravinami. Díky dodávkám v rámci Lend-Laese zahrnovala strava obyvatel Leningradu takové produkty jako margarín, sýry, sójovou mouku a obiloviny, koncentráty, čokoládu, sušenky, vaječný prášek, krůtí a kuřecí maso, slavný americký "guláš" v armádních přídělech, přezdívaný vojáky Rudé armády jako „druhá fronta“. Od června 1941 do září 1945 obdržel SSSR více než 4,9 milionu tun potravin z Velké Británie, Spojených států a Kanady. Od ledna 1942 se v Leningradě vydával cukr a máslo dodané západními spojenci na dětských potravinových lístcích.

Další komoditou spojenecké potravinové pomoci Leningradu byly dodávky semen zeleniny používaných v městských zahradách v létě 1942 a 1943. Dorazily v malých obálkách z hnědého papíru s nápisem v ruštině: „Hrdinným Leningradcům od přátel v USA," "napsal tenkrát, když se to ještě smělo, TASS.

Jak upozornil web stoplusjednicka.cz, po tzv. Cestě života, což byla trasa přes Ladožské jezero, která spojovala Leningrad se sovětským vnitrozemím, bylo v nejkritičtější zimě 1941–1942 nákladními auty přepraveno po zamrzlé hladině na 361 109 tun zásob, z toho 262 000 tun potravin a 31 910 tun munice. Velká část z toho byla americké produkce.

Dodávky potravin ze zahraničí a především z USA byly pro SSSR klíčové. Je třeba si uvědomit, že v důsledku nacistické okupace přišel SSSR o svoji obilnici Ukrajinu a celkově zhruba o 40% zemědělských ploch, což sebou přineslo i nižší úrodu a výrazně poklesl i počet hospodářských zvířat.

Jenom takové menší porovnání. Sovětský svaz vyrobil během čtyř válečných let zhruba 433 milionů konzerv s jídlem, USA však do SSSR dodaly na 2 miliardy konzerv s jídlem, tedy téměř pětkrát více. Spojené státy také do Sovětského svazu dále dopravily zhruba 605 000 tun živočišných tuků, což asi o sedm procent převažovalo nad domácí sovětskou produkcí. A tak tomu bylo i v dalších potravinářských komoditách.

Nicméně již zmíněná zpráva TASSu připomíná i další zásluhy spojenců na záchraně Leningradu před nacistickým zničením. „Hlavní linky spojující Leningrad s Moskvou tvořily americké dvanáctikanálové vysokofrekvenční telefonní systémy. Britské stíhačky Hurricane, dodané v letech 1941–44 na lodích severních konvojů a přes Írán, se podílely na obraně leningradského nebe. Masové používání Hurricanů sovětským letectvím začalo v létě 1942 - používalo je mimo jiné námořní letectvo baltské flotily. Ty také tvořily součást jednotek protivzdušné obrany bránících „Cestu života“ a Tichvin.“

Važme si hrdinství obránců Leningradu z řad Rudé armády a domobrany. Mějme v úctě oběti přinesené jeho civilním obyvatelstvem. Avšak respektujme všechna fakta.

V proslovech ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho poskoků k výročí prolomení Leningradské blokády ale připomínka důležité západní pomoci trpícímu městu na Něvě nezazněla. Místo toho se mluvilo cosi o nacismu na Ukrajině a v západní Evropě. Ve skutečnosti jediným státem v Evropě vykazujícím nacistické rysy je v současnosti putinovské Rusko.

Zdroje:

Telegram: Contact @nevzorovtv

?????????, 19 ??????? 1943: ???????????? ? ?????????? ???????? ???????? ???? ??? ??????? - ???? (tass.ru)

Význam dodávek Lend-Lease do Sovětského svazu | ARMYWEB.cz

Ekonomická situace SSSR v průběhu 1941-42 a spojenecká pomoc Lend-Lease - díl 3. (valka.cz)

Obléhání Leningradu, 1941 – Druhá světová válka – druhasvetova.com

Cesta života (2): Jak probíhalo zásobování Leningradu po zamrzlém jezeře | 100+1 zahraniční zajímavost (stoplusjednicka.cz)

 

Autor: Jan Ziegler | úterý 6.2.2024 14:18 | karma článku: 39,11 | přečteno: 3807x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Slováci by v roce 1918 nejspíš dali Maďarům přednost před Čechy

Tuto možnost připustil historik profesor Jan Rychlík v knize Historie, Mýty, Jízdní řády. kterou napsal s publicistou Vladimírem Kučerou. A to z toho důvodu, že většina Slováků tenkrát po radikální změně moc netoužila.

26.4.2024 v 12:19 | Karma: 16,16 | Přečteno: 402x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Československo se mělo v roce 1938 bránit německé agresi

Měli jsme tenkrát válčit či bylo správné ustoupit? Zastánci odporu argumentují zachováním si páteře, odpůrci nemožnosti účinné obrany. Je ovšem možné, že naše kapitulace zabránila ve svržení Hitlera.

23.4.2024 v 12:42 | Karma: 18,18 | Přečteno: 539x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Je povinností Čechů přijít v případě ruské agrese Pobaltí na pomoc

Už jen z toho důvodu, že nás k tomu zavazují spojenecké smlouvy v rámci NATO. Putin si počíná v Pobaltí stejně jako kdysi Hitler v Československu. Rovnítkem je zneužívání národnostních menšin.

22.4.2024 v 12:20 | Karma: 24,36 | Přečteno: 905x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Beneš zradil a podpořil „chcimíry“, když navrhl odstoupení čs. území Německu

Technicky vzato, velezrada jako vyšitá. Prezident republiky vyslal už v polovině září 1938 svého emisara do Paříže s nabídkou předání asi 6000 km2 čs. pohraničí. Stalo se tak bez souhlasu vlády a parlamentu.

19.4.2024 v 12:30 | Karma: 17,04 | Přečteno: 748x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Ruský sport je jedna velká špína, kriminálníci, doping a podvody

V ruských sportovních soutěžích nyní startují delikventi, kteří utekli ze svých zemí před zákonem a vězením. A ani nepřekvapuje, že Rusové měli uplácet bývalého šéfa biatlonu, který jim za to kryl doping.

18.4.2024 v 11:14 | Karma: 21,73 | Přečteno: 650x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 3317
  • Celková karma 26,36
  • Průměrná čtenost 1810x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz