S Německem musíme umět vycházet po dobrém, jinak to nejde

5. 02. 2014 14:09:08
Chtít suverénní stát s deseti miliony obyvateli uprostřed Evropy může jen naiva nebo opravdu agent Kremlu. S Německem sousedíme, to se nezmění a tento fakt nezbývá, než respektovat. Ono to sousedství bylo problematické, ale v dlouhé více než tisícileté společné historii pozitiva převažovala. A převažují i v současné době.

Je pravdou, že přemyslovští panovníci s německými vládci válčili, avšak vzájemně výhodná spolupráce převažovala. Knížata a králové z rodu údajného oráče ze Stadic proto také v mnoha případech krále a císaře Svaté říše římské vojensky podporovali.

Tak již Boleslav I. se podílel se svými vojáky na rozhodné porážce Maďarů v bitvě u řeky Lechu v roce 955 a později jeho syn Boleslav II. společně s říšským vojskem vytáhl se svým mužstvem do boje proti polabským Slovanům. V polovině 12. století se Vladislav II. stal věrným spojencem císaře Friedricha I. řečeného Barbarossa, a tak se české oddíly zúčastnily několika italských tažení, která vyvrcholila roku 1162 dobytím Milána. Za svoje věrné služby obdržel Vladislav královský titul a polepšený znak. Namísto černé orlice v stříbrném poli nyní Přemyslovci užívali stříbrného lva v červeném poli. Rovněž Zlatá bula sicilská z roku 1212, kdy se Čechy staly dědičným královstvím, byla odměnou Přemyslu Otakaru I. za věrné služby německým panovníkům.

Chytří Přemyslovci se zkrátka snažili využít mocného souseda k prosazení svých zájmů a často se jim to dařilo. Pochopili, že rozumné dohody jsou lepší než válčení.

V pozdějších dobách se Němci výrazně podíleli na povznesení českých zemí. Byli to lidé z mnoha oborů, kteří nám zprostředkovali vyšší západní kulturu. Němečtí lokátoři u nás ve středověku zakládali královská města, která se stala výrazným zdrojem panovnických příjmů. Němečtí odborníci z mnoha oborů k nám přinášeli modernější výrobní postupy, dokonalejší řemeslnou výrobu, němečtí hudebníci vystupovali na českém královském a šlechtických dvorech atd. Tak to zkrátka bylo.

V pozdější době pak soutěžení mezi Němci a Čechy přinášelo pozitivní výsledky, například i založení českobudějovického Budvaru v roce 1895 bylo jeho důsledkem. V tomto případě německá většina nechtěla pustit Čechy do budějovického měšťanského pivovaru (nyní Samson) a ti si tedy založili vlastní pivovar. V jiných případech zase Češi chtěli v 19. století dokázat, že jsou stejně dobří jako Němci a tak zakládali vlastní průmyslové podniky. Tato atmosféra tak vedla k prudkému ekonomickému rozvoji českých zemí.

Vytýkat Německu obě světové války v minulém století je zjednodušené a současní historici to odmítají. Ta první začala po atentátu na rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d ́Este, kterého nesmyslně zastřelil srbský nacionalista Gavrilo Principe, a Rakousko-Uhersko toho zbytečně zneužilo k útoku na Srbsko. U té druhé je to také složitější. Nikdo rozumný jistě nebude zpochybňovat nacistické zločiny a hlavní podíl Německa na rozpoutání tohoto nejhoršího světového konfliktu v dějinách, ale výrazným spoluviníkem této hrůzy se stal i bolševický Sovětský svaz v čele s masovým vrahem Stalinem. Obě mocnosti společně napadly Polsko, které si pak, jako zločinecké bandy kořist, rozdělily mezi sebe.

Jeden můj kamarád, Slovák z Komárna, mně kdysi řekl, že nejhorší maďarobijci pochází ze Žiliny a okolí (narážka na Slotu), kteří v životě neviděli živého Maďara. A u nás je to podobné. Proti Němcům se brojí ve Frýdku-Místku a v podobných místech, kde o česko-německých vztazích neví nic.

Ano, když byly v Bavorsku pokusy o blokádu hranic kvůli Temelínu, tak bylo potřeba křičet, že takhle ne. Tohle si nesmíme nechat líbit. Ale dobré sousedské česko-německé vztahy jsou v životním zájmu nejen jižních Čech. Tisíce lidí od nás pracují v Německu, kde si vydělávají pěkné peníze, které pak utrácejí doma v Čechách, třeba i tím, že si staví pěkné domy, kterých v jihočeských vesnicích vyrostly po listopadu 89 stovky. Určitě je to lepší, než kdyby byly na podpoře. Z Německa k nám přijíždí nejvíc turistů, kteří u nás utrácí peníze a drží naše obchody a hospody, zvláště v pohraničí nad vodou. Německá firma Bosch má v Českých Budějovicích prosperující továrnu, ve které jsou velmi slušné platy. Navíc to není pouhá montovna, ale patří k ní i vývojové centrum, kde pracují stovky odborníků. Mluvil jsem také s některými starosty šumavských obcí a ti mně potvrdili, že němečtí majitelé firem patří mezi nejsolidnější zaměstnavatele.

Německo je našim nejdůležitějším hospodářským partnerem a to jistě z důvodu, že se nám to vyplácí. Nebo chce snad někdo říct, že Češi obchodují s Německem proto, aby prodělávali? Tím samozřejmě neříkám, že bychom neměli exportovat naše výrobky i od jiných zemí, ale proč omezovat něco, co funguje.

V jižních Čechách navíc výborně funguje i spolupráce záchranných složek z obou zemí a je snad něco špatného na tom, že ke zraněnému jede sanitka z místa, které je nejblíž bez ohledu na hranici, Nebo snad vadí, když k ohni v pohraničí přijedou hasiči z obou zemí? Dokonce i někteří rodiče z Čech posílají děti do německých škol. A já říkám, proč ne, je to přece jejich svobodná vůle.

Jistě, v minulosti to ve vztazích Čechů a Němců často skřípalo, ale spíše „nahoře“. Mezi obyčejnými lidmi nebyly smíšené sňatky žádnou vzácností a děti neměly problém mluvit s jedním z rodičů německy, a s druhým česky.

Rozpad Rakouska-Uherska byl velkou geopolitickou chybou, protože Německu a Rusku zmizel přirozený protivník. Malé Česko s deseti miliony obyvatel nemůže být samo a kulturně a civilizačně je nám Německo respektive sousední Bavorsko daleko blíž než Rusko.

V Bavorsku když jdu do hospody, cítím se jako doma, k jídlu guláš s knedlíkem nebo řízek s bramborami, k pití dobré pivo. Tohle v Rusku fakt není.

Hloupé vymezování se proti Německu je výrazem zakomplexovaného čecháčkovství. Tito lidé jsou totiž ve skutečnosti zbabělci, kteří strach skrývají pod rádoby siláckými řečmi. Je dobré si připomenout, že „nejhorlivějšími vlastenci“ za I. republiky nenávidící vše německé byli hlavně ti, kteří se po 15. březnu1939 stali nejhoršími kolaboranty s nacisty. Emanuel Moravec je toho nejzářnějším příkladem.

Autor: Jan Ziegler | středa 5.2.2014 14:09 | karma článku: 24.60 | přečteno: 1154x

Další články blogera

Jan Ziegler

Takový krásný basket a z Ruska pochází jenom zlo

Tak jsem zašel včera do jedné budějické hospůdky povzbudit naše basketbalisty v souboji s Polskem. Krásné bylo, že vedle našeho stolu seděli dva Poláci z Krakova, ale žádný problém nebyl.

13.9.2019 v 18:31 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 1022 | Diskuse

Jan Ziegler

Koněvova socha bude přemístěna, rozhodla Praha 6

Je to velké vítězství historické pravdy. V zájmu objektivity, je třeba také zdůraznit, že Koněvovi vojáci se dopouštěli v Polsku masových válečných zločinů.

12.9.2019 v 18:04 | Karma článku: 29.91 | Přečteno: 856 | Diskuse

Jan Ziegler

Izrael má právo na existenci, současní antisemité následují Hitlera

Dobrý počin od předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška, který sněmovně navrhl rezoluci, jež by odsoudila projevy antisemitismu vyhrožující likvidací Židovského státu.

11.9.2019 v 18:57 | Karma článku: 40.91 | Přečteno: 2669 | Diskuse

Jan Ziegler

Ministryně Benešová má plus: Rusům nevydala bankéře Bugajevského

Česká republika nevydá k trestnímu stíhání bankéře a bývalého politika Alexandra Bugajevského do jeho původní mateřské země. Podle novinářky Olgy Romanovové je třetina lidí v Rusku vězněna nevinně.

10.9.2019 v 13:19 | Karma článku: 16.66 | Přečteno: 420 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Bude mít prezident dilema?

V pátek 13. září byly v Izraeli zveřejněny poslední volební preference před úterním (17/9) hlasováním. Izraelci budou vybírat 120 zákonodárců do Knesetu – a ledacos nasvědčuje tomu, že bychom mohli být svědky dalšího patu.

15.9.2019 v 20:30 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 183 | Diskuse

Martin Mařák

Jourová z ANO, vítězství národních zájmů v Bruselu

Nejtvrdší kritika však kupodivu nepřišla ze směru KSČM, ODS, Pirátů, KDU-ČSL, nebo Top 09, ale docela překvapivě od Tomia Okamury z SPD, jenž docela vážně míní, že hnutí ANO nepodporuje české národní zájmy.

15.9.2019 v 17:34 | Karma článku: 6.93 | Přečteno: 265 | Diskuse

Ivo Hnilica

Udání -jak snadné doktore Watsone

Doporučuji si přečíst rozhovor v iRozhlas zprávy z 13. 9. 2019 se zadavatelem udání na Čapí hnízdo. Stačí si článek vyhledat.Ve společnosti tedy u politiků a mnoha lidí, rezonovala otázka, zda si je možné trestní stíhání

15.9.2019 v 14:48 | Karma článku: 29.50 | Přečteno: 756 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Když Ondřej Kolář lže, jak jeho táta tiskne. Několik jasných fake news z jeho projevu

Kolář v souvislostí s lobbingem za odstranění sochy Koněva přečetl takřka kandidátský projev. Bude svým otcem a jeho vlivovými klikami tlačen někam dál a výš? V přímém přenosu průkazně několikrát lhal. Dva důkazy přináším níže.

15.9.2019 v 13:33 | Karma článku: 41.49 | Přečteno: 1993 | Diskuse

Karel Januška

Tajná policie v demokracii

Vláda by měla s okamžitou platností odvolat z funkcí všechny státní zástupce, kteří se obrátili na Parlament se žádostí o posouzení činnosti některého občana. V demokratickém státě to výhradně činí soud.

15.9.2019 v 11:39 | Karma článku: 12.98 | Přečteno: 395 | Diskuse
Počet článků 2247 Celková karma 30.37 Průměrná čtenost 2017

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz