Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odškodnění Věře Sosnarové za teror v gulagu by mělo zaplatit Rusko

10. 06. 2018 11:52:33
Za deset let strávených v gulagu a dalších devět let na otrockých pracích v SSSR si to Věra Sosnarová, kterou odvlékli Sověti ve čtrnácti letech jako dceru ruské matky na Sibiř, plně zaslouží.

Příběh Věry Sosnarové popisuje v knize Krvavé jahody spisovatel Jiří S. Kupka. Její už páté vydání připravilo nedávno Kartuziánské nakladatelství. Tento týden jsem ji přečetl jedním dechem. V tomto díle je vyslovena jedna zásadní pravda. O utrpení lidí v nacistických koncentrácích se toho ví hodně, ale o srovnatelné brutalitě, kterou zažili vězňové komunistických gulagů v Rusku, toho tolik známo není. Je rovněž velmi drzé chování ruských diplomatů v České republice vůči této sedmaosmdesátileté paní, že ji stále připomínají závazek, podepsaný v éře Sovětského svazu, ve kterém se zavázala mlčenlivostí o poměrech v gulazích. To je něco děsivého, odporného a česká strana by proti tomu měla protestovat. Rusko tak opakovaně dává najevo, že se hlásí k neblahému odkazu SSSR.

Je třeba si připomínat, že Sověti v roce 1945 po obsazení českých zemí Rudou armádou unesli do Stalinovy říše zla na 10 tisíc československých občanů. Jejich jediným proviněním bylo, že utekli ze své původní vlasti po bolševickém puči v roce 1917. Zatímco Američané nám tenkrát posílali pomoc v rámci UNRRA, Rusové ve stejné době unášeli a vraždili československé občany. Já jsem moc rád, že první Československá republika poskytla těmto Rusům uniklým před rudým terorem pomoc a umožnila jim zřídit si vlastní školy a kulturní instituce, které jim i pomáhala financovat.

Jediným proviněním Věry Sosnarové za svobodna Šímové bylo, že její matka odešla z Ruska s českými legionáři. Přitom její táta byl Čech. Ve čtrnácti letech byla tato nevinná dívka společně s devítiletou sestrou a matkou protiprávně uneseny z rodného Brna do gulagu na Sibiři v Jakutské oblasti. Již během transportu byla znásilněna sovětskými strážci a to samé se dělo i v gulagu. Tam musela v tak mladém věku pracovat za nelidských podmínek v lese při nedostatku jídla, a hrozby tvrdých trestů za nepatrná provinění. Její máma tuto hrůzu nepřežila, zešílela, a po třech měsících v rudém lágru zemřela. Ona byla svědkem toho, jak strážci lidi zabíjeli lidi, kteří nedokázali pracovat, jak byli nevyléčitelně nemocní posíláni do tzv. sanitního baráku, kde je vedení tábora nechalo umřít hladem. Jak byli zaživa upáleni nemocní tyfem a další hrůzy. Poměry v komunistických gulazích se nelišili od nelidskosti nacistických koncentračních táborů.

Je dobře, že Věra Sosnarová jezdí po České republice a na desítkách setkání upozorňuje lidi na hrůzy gulagu. Už před časem byl u nás přijat zákon, který umožňuje odškodnění lidem unesených a vězněných Sověty v gulazích. Paní Sosnarová jej však nedostala, údajně kvůli tomu, že o jejím pobytu v SSSR neexistují záznamy. No, oni si gangsteři jaksi nedělají záznamy o svých zločinech. A jak uvádí ve svých vzpomínkách. Sověti jí i její sestře Nadi sebrali všechny doklady a nechali zničit i záznamy v československých matrikách. Smutné také bylo, že když se v roce 1964 mohly obě sestry vrátit do Československa, tak jednotné zemědělské družstvo v Novém Šaldorfu na Znojemsku, jež jim dalo práci, se Sovětům zavázalo, že obě mladé ženy v něm budou deset let pracovat jako levná síla. To znamenalo měsíční příjem tři sta korun, když ostatní družstevníci brali minimálně osmnáct set korun za měsíc.

V České republice existuje česko-německý fond budoucnosti, do kterého vložila peníze německá spolková vláda a z něhož se platí odškodnění obětem nacistického teroru, například totálně nasazeným. Podle mého názoru je to dobrým příkladem pro Rusko, které by jako nástupnický stát SSSR mělo zaplatit odškodné dosud žijícím obětem stalinských represí v Česku. Tito nevinní lidé si to plně zaslouží.

Autor: Jan Ziegler | neděle 10.6.2018 11:52 | karma článku: 30.97 | přečteno: 885x


Další články blogera

Jan Ziegler

Zločinní komunisté týrali válečné hrdiny

Je to jedna z nejsmutnějších kapitol českých respektive československých dějin, kdy mnozí vojáci, kteří bojovali s nacistickým Německem, po únorovém rudém puči skončili v komunistických lágrech.

20.6.2018 v 17:21 | Karma článku: 24.84 | Přečteno: 430 | Diskuse

Jan Ziegler

Velká ruská nenávist vůči českým osvoboditelům

Nedávno Česká televize odvysílala o reportáž o tom, že ruské město Samara se brání pomníku českým legionářům, kteří ji osvobodili od bolševiků. Komunismus bohužel zapustil mezi Rusy hluboké kořeny.

18.6.2018 v 17:48 | Karma článku: 33.89 | Přečteno: 1455 | Diskuse

Jan Ziegler

Atentát na Heydricha byl vrcholem českého odboje

Byl to nejvýznamnější odbojový čin českého národa za II. světové války. Válečný zločinec Reinhard Heydrich si za své skutky smrt zasloužil. O to víc mně štvou ti, kteří tento statečný čin znevažují.

17.6.2018 v 12:01 | Karma článku: 21.79 | Přečteno: 553 | Diskuse

Jan Ziegler

Rakouský prezident si právem rýpl do Čechů kvůli dálnicím

Respektive jejich neschopnosti je rychle stavět. Je hodně smutné, že za pětadvacet let existence samostatné České republiky nemáme dálniční spojení s Rakouskem. Přitom na jižní Moravě schází jen 24 kilometrů.

14.6.2018 v 16:27 | Karma článku: 24.95 | Přečteno: 991 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Siemko

Přirozené národní zájmy

Co jsou naše národní zájmy? Především bezpečnost lidí a jejich blahobyt. Tyto hodnoty lze chápat správně, když je zajištěna bezpečnost a ekonomická prosperita státu.

20.6.2018 v 19:19 | Karma článku: 11.05 | Přečteno: 103 | Diskuse

Karel Trčálek

Skandální výrok Angely Merkel jistě potěší naše „omlouvače“ za odsun Hermanna a spol.

Tak to už přestává všecko! I Německo nade všecko! Jak dlouho bude ještě trvat, než pochopíme, že Německo nemůže být nikdy naším spojencem?

20.6.2018 v 18:42 | Karma článku: 14.18 | Přečteno: 433 | Diskuse

Jitka Přikrylová

Frau Merkel, odsun Němců po válce byl divoký, ale pochopitelný a ospravedlnitelný

Ráda bych připomenula, že váš drahý národ, který tak úspěšně vedete k masové sebevraždě, má na svědomí hned dvě nejkrvavější války posledních 100 let. Po té druhé byli Němci vyhnáni ze střední a východní Evropy. Šokující?

20.6.2018 v 18:13 | Karma článku: 37.96 | Přečteno: 899 | Diskuse

Jan Ziegler

Zločinní komunisté týrali válečné hrdiny

Je to jedna z nejsmutnějších kapitol českých respektive československých dějin, kdy mnozí vojáci, kteří bojovali s nacistickým Německem, po únorovém rudém puči skončili v komunistických lágrech.

20.6.2018 v 17:21 | Karma článku: 24.84 | Přečteno: 430 | Diskuse

Michal Orság

Moderní technologie do škol patří

Česká školní inspekce (ČŠI) vydala tematickou zprávu Rozvoj informační gramotnosti na základních a středních školách. Když si ji přečtete, nevypadá to zrovna dobře, ale já bych nebyl tak pesimistický.

20.6.2018 v 16:09 | Karma článku: 6.22 | Přečteno: 145 | Diskuse
Počet článků 1989 Celková karma 28.49 Průměrná čtenost 2068

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.