Mariánský sloup znovu ozdobí Staroměstské náměstí

17. 06. 2019 16:59:43
A to nenávistníkům navzdory. Nechápu, proč některým lidem vadí Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. Daleko horší je pamětní deska náboženskému fanatikovi Janu Želivskému na Staroměstské radnici.

Je zbytečně plno vášní kolem toho, že skupina lidí chce vrátit do centra Prahy repliku vzácné barokní památky. Velkým zklamáním je pro mě primátor Zdeněk Hřib, který Mariánský sloup přirovnal k hrůznému Stalinovu monumentu na Letné. To je opravdu nehorázné a prozrazuje to absenci základních historických znalostí. Bylo by dobré, kdyby si je první muž hlavního města doplnil. Tak především toto nádherné dílo nechali postavit vděční Pražané jako poděkování Panně Marii za záchranu svých domovů před hrozným nepřítelem. Připomínám ještě, že i mistr Jan Hus, jehož sousoší rovněž stojí na Staroměstském náměstí, byl jako katolický kněz velkým mariánským ctitelem.

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, vynikající dílo skvělého barokního sochaře Jana Jiřího Bendla, byl postaven v roce 1652 jako poděkování za úspěšnou obranu Prahy proti Švédům, jejichž vojska plenila zemi, rabovala a vraždila zdejší obyvatele. Švédští vojáci nám také uloupili vzácné předměty z rudolfinských sbírek na Pražském hradě. Nelze se tedy divit tomu, že Pražané měli strach z tak hrozného nepřítele a rozhodli se nepodat a bránit své domovy. To se jim povedlo, Švédové Staré a Nové Město nedobyli a po uzavření Vestfálského míru v roce 1648 odtáhli. Čili obyvatelé hlavního města poděkovali Mariánským sloupem za to, že přežili hroznou válečnou dobu. To nebyla oslava výsledku Bílé Hory nebo katolické reformace, jak se mnozí neinformovaní jedinci mylně domnívají, ale oslava záchrany Prahy, se kterou se tehdy ztotožnila drtivá většina Pražanů.

Koneckonců, co se bělohorského střetnutí týče, tak jeho výsledek nemohl být vzhledem k totálnímu amaterismu povstalých stavů jiný. Nedokázali zajistit pro svoji pochybnou akci, vzpouru proti zákonnému českému králi Ferdinandu II., dostatek peněz, stavovská vojska často i několik měsíců nedostávala žold, a když bylo nejhůř, tak tito vzbouřenci opakovaně vyrabovali židovské ghetto. Za krále si pak zvolili slabocha a zbabělce kalvinistu Friedricha Falckého, který se výrazněji zapsal do naší historie akorát zdemolováním výzdoby interiéru katedrály svatého Víta, což provedli jeho fanatičtí kalvinističtí kazatelé. Stavové ve své naivitě totiž očekávali, že získají spojenectví Anglie, protože Friedrichovým tchánem byl anglický král Jakub I. Ten ovšem zeťákovi nijak nepomohl, protože za legitimního českého panovníka považoval Ferdinanda II. Naopak si protestanští čeští představitelé proti sobě poštvali saského kurfiřta luterána Jana Jiřího I., který se rovněž ucházel o českou královskou korunu a byl by určitě lepší volbou než falcký kurfiřt. Ten se po své neúspěšné kandidatuře nakonec spojil s katolickou stranou a pomohl ji pacifikovat Horní a Dolní Lužici, které později dostal v léno. Čili výsledek bělohorské bitvy byl pro české země požehnáním, protože vláda stavů byla tragická.

A ještě jedna dost důležitá skutečnost. V listopadu 1620 otevřela Praha své brány vítězným katolickým vojskům bez boje, o 28 let později kladli její obyvatelé švédským obléhatelům rozhodný odpor a nakonec zvítězili.

Mariánský sloup strhla zdivočelá lůza vedena anarchistou Frantou Sauerem 3. listopadu 1918. Ten zemřel dva roky po II. světové válce v pražské nemocnici Pod Petřínem na tuberkulózu. Ještě předtím mu katolický kněz udělil svátost posledního pomazání a on svého neblahého činu upřímně litoval.

Mariánský sloup na Staroměstské náměstí patří a je jen otázkou času, kdy tam znovu bude. Ovšem ze Staroměstské radnice by měla zmizet pamětní deska náboženského fanatika, vraha a zločince Jana Želivského navíc s textem, že byl odstraněn proto, že stál v cestě měšťácké reakci. To jsou příšerné komunistické žvásty. Želivského nechali staroměstští radní právem popravit v roce 1422 a já jenom lituji, že to nebylo dříve. To byl šílenec na úrovni fanatických muslimů z islámského státu, který krutě a bezohledně likvidoval každého, kdo se opovážil s ním nesouhlasit. Želivský si zkrátka a dobře takovou vzpomínku nezaslouží.

Autor: Jan Ziegler | pondělí 17.6.2019 16:59 | karma článku: 40.95 | přečteno: 3952x

Další články blogera

Jan Ziegler

Rychnovská vražda aneb nezakazujme střelné zbraně

Zřejmě duševně pomatený člověk zastřelil ze své legálně držené před týdnem v Rychnově nad Kněžnou svoji manželku a ze tří dětí udělal sirotky. Tento podlý čin by však neměl vést k omezování lidských svobod.

19.7.2019 v 18:18 | Karma článku: 22.01 | Přečteno: 810 | Diskuse

Jan Ziegler

Nejsme a nebudeme čínskou kolonii

Čína vyzvala pražského primátora Zdeňka Hřiba a vedení města, aby nenarušovali česko-čínské vztahy. Na tuto drzost lze zareagovat pouze rázným odmítnutím takového vměšování do našich záležitostí.

18.7.2019 v 17:23 | Karma článku: 30.31 | Přečteno: 995 | Diskuse

Jan Ziegler

To koukáte bolševici, kdo vám chodí po Měsíci

Tento velký boj nakonec vyhrály USA nad tehdejším Sovětským svazem. Dnes je to padesát let, kdy Američané jako první lidé na světě stanuli na povrchu Měsíce. Češi tenkrát slavili a bavili se na úkor Rusů.

16.7.2019 v 17:27 | Karma článku: 28.94 | Přečteno: 1090 | Diskuse

Jan Ziegler

Zabiják Gubin dostal 9 let, ale Rusko není civilizovaná země

Ruský podnikatel Oleg Gubin byl za brutální vraždu mladé turistky dnes odsouzen k devíti letům vězení. Bohužel v nepřítomnosti, a nabízí se otázka, kdo si odskáče fakt, že byl propuštěn na kauci a pak utekl.

15.7.2019 v 18:27 | Karma článku: 24.33 | Přečteno: 850 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Selepko

Démon migrace

Stále nemohu uvěřit, že migrace je zlo, které ohrožuje spokojený život v naší zemi. Nemám ani potřebu zdůvodňovat si, proč je dobrá. Vypíšu, co mi při slově "migrace" přichází na mysl.

21.7.2019 v 16:45 | Karma článku: 11.72 | Přečteno: 989 | Diskuse

Jiří Jurčák

Karel Gott mit uns. Díky Karle

Vím, že současná Gottomania už možná leze krkem i jeho skalním fanouškům a mistr načal pouť k dalšímu kulatému výročí, ale po zhlédnutí včerejšího pořadu na ČT, Karel je Gott a po přečtení některých komentářů či blogů mi to nedá.

21.7.2019 v 16:23 | Karma článku: 22.74 | Přečteno: 535 | Diskuse

Andrea Novotná

O Mirkovi a zlatokopce

Aneb co všechno je chlap schopný udělat pro jednu ženskou... Tenhle příběh se stal mému kamarádovi.

21.7.2019 v 15:38 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 1103 | Diskuse

Jiří Jurčák

Kdo není na Faceboke, bude vystaven smrtelnému riziku

Možná si myslíte, že sranduju. Ale není tomu tak. Ani já jsem nevěřil svým uším, jak uvažují někteří dnešní „počítačoví experti“ či konstruktéři nových technologií.

21.7.2019 v 12:38 | Karma článku: 37.66 | Přečteno: 3401 | Diskuse

Petr Bajnar

Stručné dějiny architektury ve filozofických a politických souvislostech 5.

Historie moderní doby je spjata s učením francouzského filozofa 17. století René Descarta. Jako první sesadil z trůnu nejvyšší autority Boha a na jeho místo postavil člověka, kterého navíc ještě chápal jako mechanický stroj.

21.7.2019 v 12:13 | Karma článku: 5.80 | Přečteno: 97 | Diskuse
Počet článků 2221 Celková karma 29.23 Průměrná čtenost 2021

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Najdete na iDNES.cz