Majitelé firem by směli rozdávat výpovědi i bezdůvodně

22. 01. 2024 10:39:32
Tuto možnost by měli mít jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci. Pomohlo by to zjednodušit pracovní trh a výrazně zlepšit podnikatelské prostředí v ČR. Odpadly by drahé soudní spory a přínosem by byly nemalé finanční úspory.

Člověk by mohl dát v práci výpověď a ihned skončit. Samozřejmě to by platilo i pro zaměstnavatele. No, nemuselo být okamžitě, stačila by třeba týdenní nebo čtrnáctidenní lhůta. Současná právní úprava, která umožňuje propustit pracovníka až po dvou měsících a navíc nikoliv bez udání důvodů je špatná a škodí více samotným pracovníkům než majitelům firem. Navíc existuje nerovnost podmínek. Ze strany zaměstnavatele platí sice také dvouměsíční výpovědní lhůta, ale s povinným udáním důvodu (například nadbytečnost), kdežto zaměstnanec může dát výpověď s dvouměsíční lhůtou bez udání důvodu. Odpadlo by i vyplácení odstupného.

Ve světě to není zase tak neobvyklé, možné je to v USA, které i přes současné levicové tendence, jsou pořád ideální zemí pro podnikání. Pravdou je, že ve Spojených státech nejsou výpovědní doba ani odstupné zákonem stanoveny, zaměstnavatelé však většinou využívají čtrnáctidenní lhůtu. Minimální týdenní výpovědní lhůta z práce je zavedena v Irsku a Velké Británii.

Vzorem pro Českou republiku by mohl být dánský systém Flexicurity, jak uvádí web jdetopruzne.cz, který rovněž umožňuje pružný pohyb pracovních sil. V čem spočívá? V krátkých výpovědních lhůtách, obvykle trvají měsíc, někdy dokonce jen dva týdny, a nízkém odstupném. Hodně zaměstnanců nedostává žádnou náhradu. To zároveň umožňuje snadné najímání a propuštění zaměstnanců v mnoha profesích. Na druhé straně je fakt, že zaměstnanec dostává ihned po propuštění v rámci podpory v podpory v nezaměstnanosti až 90% svého původního platu. Musí však splnit velmi přísné podmínky, žádné bezdůvodné odmítnutí nabídky k práci, časté konzultace na úřadech práce, povinnost absolvovat přeškolovací kurzy atd.

Opačným extrémem je Francie se svým pracovním právem, které praktiky znemožňuje propuštění pracovníka, což má za důsledek, že zaměstnavatelé najímají lidi na dobu určitou, a následně pak i k vyšší nezaměstnanosti.

Nastal čas ke zrušení této podnikatelské brzdy. Ona vede i k nezákonnostem. Je veřejným tajemstvím, že mnozí podnikatelé vyhazují pracovníky ze zaměstnání tak, že je donutí uzavřít výpověď dohodou. I proto jsem pro umožnění okamžitých výpovědí z práce bez udání důvodů. Takové opatření by rovněž pomohlo snížit nezaměstnanost, protože by se majitelé firem nebáli nabírat nové lidi. V současné době obavy mají, jelikož zaměstnance nemůžou okamžitě propustit a ještě jim musí vyplácet odstupné. Důležité je, že by odpadly komplikované soudní spory, což by přineslo i nemalé finanční úspory.

Stejně byli nedávno v době koronavirové lidé propouštěni bez peněz navíc. Před časem jistý prodejce oděvů sdělil svým zaměstnancům, že na výplaty a odstupné mohou zapomenout, protože na ně nemá. O propuštěné zaměstnance by se měl od první chvíle postarat za přísných podmínek stát. Dotyčný by například musel pravidelně docházet na úřad práce a nesměl by odmítnout nabídku k práci, jinak by okamžitě přišel o podporu.

To všechno by ale neznamenalo, že by pracovníci nemohli mít delší výpovědní lhůtu nebo nárok na odstupné. Mohli, pokud by se tak se zaměstnavatelem dohodli v kolektivní smlouvě. Dobrovolným dohodám mezi pracovníky a majiteli společností se přece meze nekladou. Mám obavy, že v přehnané starosti o práva pracovníků jsme vychýlili rovnováhu v neprospěch druhé strany.

Zdroje:

https://azlegal.cz/pravni-slovnik/vypoved-pracovni-smlouvy-bez-udani-duvodu/

Případová studie 1: Dánský model flexicurity - Jde to pružně (jdetopruzne.cz)

Dánové jsou ve flexibilitě trhu práce vzorem celé Evropy. Je jejich model přenositelný k nám? | Hospodářské noviny (HN.cz)

Autor: Jan Ziegler | pondělí 22.1.2024 10:39 | karma článku: 20.28 | přečteno: 910x

Další články blogera

Jan Ziegler

Macron není Daladier a proto volá k boji s Rusy, agresorům se neustupuje

Francouzský prezident Emmanuel Macron připustil, že Evropa může vyslat vojáky na Ukrajinu proti Rusku. To je moc dobře! Víme, jak kdysi jiný Francouz Daladier se zbaběle podvolil násilníkovi a byl z toho hrozný masakr.

27.2.2024 v 15:11 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 318 | Diskuse

Jan Ziegler

Zdeněk Štěpánek hrál Husa skvěle, k husitství byl ale kritický

Byl to opravdu pan herec. Vynikajícím způsobem ztvárnil stovky rolí. Nezapomenutelní jsou například jeho tragický Maršál z Bílé nemoci či komediální Mikuláš Dačický z Heslova z filmu Cech panen kutnohorských.

26.2.2024 v 12:26 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 303 | Diskuse

Jan Ziegler

Sehnat za komunistů kazeťák byl problém, pomohla teta řeznice

Za socíku se nekupovalo, ale shánělo, západní zboží bylo k dostání v tuzexu. V normálních obchodech jste třeba u radiokazeťáků museli mít velké štěstí nebo protekci. Já měl to druhé. Teta řeznice na malém městě byla k nezaplacení

23.2.2024 v 10:09 | Karma článku: 28.23 | Přečteno: 674 | Diskuse

Jan Ziegler

Otřesný únos mladé ženy, Rusko jde na ruku fanatickým islamistům

Šestadvacetiletá Seda Sulejmanovová utekla z rodného Čečenska před vnuceným sňatkem, který ji podle islámského práva domluvila rodina, do Sankt Petěrburgu. Odtud však byla násilím deportována zpět. Možná byla i zavražděna.

22.2.2024 v 13:00 | Karma článku: 35.76 | Přečteno: 5394 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Michael Laitman

Život uběhl jako sen

Ví člověk opravdu, co chce? Nikdy to neví. Zeptejte se starších lidí a oni vám to řeknou: „Nestačili jsme si ani uvědomit, jak jsme život prožili a co jsme v něm vlastně dělali. Naráz někam proklouzl.“

28.2.2024 v 4:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Tadeáš Firla

Co je kolaborace?

Když v době druhé světové války někdo omlouval zabíjení, genocidu civilních občanů nacisty, tak se tomu říkalo kolaborace. Nedokážu pochopit vyjádření premiéra Slovenska Fica. S tím se nedokážu srovnat.

27.2.2024 v 22:39 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 152 | Diskuse

Jan Lněnička

Odvody - konečně!

Konstruktivní návrh jak zařídit v případě ohrožení nebo války obvody. Plošné zavedení odvodů plánovalo Ministerstvo obrany již v roce 2015, poslanci se nějak nedohodli, nakonec to skončilo pouze u dobrovolných odvodů.

27.2.2024 v 19:49 | Karma článku: 19.30 | Přečteno: 287 | Diskuse

Miroslav Gruner

Jak velký je vlastně stupeň militarizace ruské a ukrajinské společnosti v této době?

V přepočtu na počet obyvatel má Ukrajina ve zbrani jen asi 2 - 3 násobek mužů než kolik byl mírový počet vojáků tehdejší České socialistické republiky před 35 roky, v době končící Studené války. A Rusko o 1/3 méně než my tehdy...

27.2.2024 v 16:02 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 364 | Diskuse

Tomáš Flaška

A proč Rusům a jejich příznivcům nenaservírovat jejich vlastní polívčičku?

Rusy dosazený gubernátor zabrané ukrajinské Záporožské oblasti Jevgenij Balický: „Vysídlili jsme velké množství rodin. Nebyl to snadný úkol. Deportovali jsme ty, kteří nějakým způsobem nepodporovali speciální vojenskou ...

27.2.2024 v 15:17 | Karma článku: 29.77 | Přečteno: 570 | Diskuse
Počet článků 3280 Celková karma 26.34 Průměrná čtenost 1819

Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...