Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Historie Donbasu je komplikovaná pane Paroubku

Značně povrchní a nepřesný je blog Jiřího Paroubka Historik měří dvojím metrem. Opakuje pouze klišé ruské propagandy a k tomu průhledně a okatě lže. Obávám se však, že z jeho strany se jedná o zlý úmysl.

Profesor Jan Rychlík je jeden z nejlepších současných českých historiků, autor Dějin Bulharska a Dějin Ukrajiny z úspěšné edice Nakladatelství Lidových novin, respektovaný odborník na východní Evropu. A teď se podívejme na Paroubkovy mírně řečeno nepřesnosti.

Na Donbase převažovali Ukrajinci

„Řekněme si otevřeně, že hranice dnešní Ukrajiny jsou umělé. Zkonstruovali je zločinní sovětští vůdci Lenin a Stalin v roce 1922, kdy k Ukrajinské sovětské republice připojili průmyslovou oblast Donbasu především s ruským obyvatelstvem,“ napsal Jiří Paroubek.

Nahlédněme na to podrobněji. Jeho tvrzení vyvrací výsledky ruského carského sčítání lidu z roku 1897, na které upozornil článek na webu e15.cz. Podle něj tvořili Ukrajinci 52,4 % populace donbaského regionu, zatímco etničtí Rusové pouze 28,7%. Také zde žili početné skupiny Němců, Židů, Řeků a Tatarů. Není ani překvapením, že carská vláda tehdy neuznala Ukrajince a Bělorusy za samostatné národnosti a započítala je mezi Rusy. Jen díky tomuto statistickému podvodu dosáhl počet Rusů v carské říši 66,8% z celkového počtu obyvatelstva. Bez tohoto švindlu by jejich podíl činil pouze 44,3%.

Je třeba si uvědomit, že Ukrajina byla v éře carského Ruska vystavena brutální rusifikaci. Car Alexandr II. je v Rusku vnímána jako reformátor. Pravdou je, že za jeho vlády bylo v roce 1861 zrušeno nevolnictví, o dva roky později zavedena autonomie univerzit, v roce 1864 zřízeny porotní soudy s možností obhajoby obviněného, což dříve neexistovalo, a zároveň zavedeny moderní státní správa a samospráva. Následující rok pak skončila cenzura knih.

Brutální rusifikace v 19. století

Jenomže zároveň byl tento panovník stoupencem násilné rusifikace. Ukrajinština byla prohlášena za maloruský dialekt, její výuka ve školách byla zakázána, později byly zapovězeny i knihy v ukrajinštině, povolení dostaly pouze folkloristické sbírky. Do ukrajinštiny se nesměly překládat ani díla zahraničních autorů. Jeden čas byly nepovolené i divadelní představení v ukrajinském jazyce a koncerty ukrajinských písní. Ukrajinští národovci byli vyhazováni ze zaměstnání, perzekvování, zavírání do vězení a posíláni do vyhnanství.

Složitá situace nastala na Ukrajině za I. světové války a zvláště po jejím skončení v roce 1918. Většinu Donbasu již v dubnu tohoto roku obsadily jednotky armády Ukrajinské lidové republiky. V této oblasti se vystřídalo více režimů, nakonec ji stejně jako celou Ukrajinu okupovala Rudá armáda vyslána z Moskvy. Bolševické hordy masakrovaly Ukrajince ve velkém. V Kyjevě nastaly krvavé orgie hned v únoru 1919 po komunistickém dobytí, Jen v ukrajinském hlavním městě bylo podle skromných odhadů čekisty zavražděno a umučeno během pouhých dvou měsíců více než tisíc dětí důstojníků carské armády a žáků kadetských škol. Obětmi řádění rudých zločinců se tenkrát stali i volyňští Češi.

Komunistická vláda v čele s V. I. Leninem sice proklamovala, že všechny národy v Rusku si mají být rovné, ale nakonec zůstalo jen u slov. Ve skutečnosti byla země v roce 1922 přejmenovaná na Sovětský svaz centrálně řízena z Moskvy.

Národnostní složení obyvatel na Donbase se začalo výrazně měnit až po Stalinem vyprovokovaném hladomoru, který zasáhl hlavně východní oblasti Ukrajiny a a při němž zemřely miliony lidí, z více než osmdesáti procent etničtí Ukrajinci. Ti byli nahrazováni přistěhovalci z Ruska. Jedním z hlavních strůjců této genocidy ukrajinského národa byl Rus Pavel Postyšev coby druhý tajemník ústředního výboru ukrajinské komunistické strany.

Rozporuplná a spletitá historie Ukrajiny

Je velmi zjednodušující tvrzení, že ukrajinské hranice byly stanoveny až v roce 1922, kdy se Donbas stal součástí Ukrajinské sovětské socialistické republiky. Jak je patrné, za součást Ukrajiny byl považován už dříve, ne až od sovětské éry.

Zhruba do poloviny 17. století bylo území současného Donbasu prakticky neobydlené. Teprve pak začal být osídlován ukrajinskými kozáky. První město vzniklo někdy v sedmdesátých letech sedmnáctého století a jmenovalo se Soledar. Už název napovídá, že se tady těžila sůl. Později v 19. století se stal Donbas významným průmyslovým a těžebním centrem s uhelnými doly, těžbou rud, ocelárnami a dalšími.

Důležitý pro tuto oblast je rok 1667, kdy Polsko a Rusko uzavřely tzv. Andrusovský mír, kterým si de facto rozdělily Ukrajinu. V této zemi se po staletí střetávaly zájmy Polska, Ruska, Litvy, Osmanů, krymského chanátu a dalších.

Východní tzv. pravobřežní (podle řeky Dněpr) Ukrajinu ovládli po povstání kozáckého hetmana (hejtmana) Bohdana Chmelnického v půlce sedmnáctého století kozáci, kteří zde zřídili zpočátku nezávislý ukrajinský kozácký hetmanat, jehož součástí byla i většina Donbasu. Ten později přijal svrchovanost Ruska s podmínkou široké autonomie. Tu však ruští carové často porušovali a tak se proti nim vzbouřil hetman Ivan Mazepa, který se spojil se Švédy a usiloval o nezávislost Ukrajiny na Rusku. V bitvě u Poltavy v roce 1709 však byli Švédové s ukrajinskými kozáky poraženi ruskými vojsky pod vedením cara Petra Velikého. A jsme u prvního velkého dějinného rozporu. Pro Ukrajince je Mazepa národním hrdinou, pro Rusy zrádce. Tak to zkrátka chodí, i v české historii máme podobné příklady. Pro někoho je Jan Žižka vrahem a teroristou, pro jiného vynikající vojevůdce. Definitivně ukrajinský kozácký hetmanat zanikl v polovině 18. století, kdy byl zrušen carevnou Kateřinou II.

Od konce hetmanatu pak Ukrajinci neměli vlastní stát či alespoň autonomii. Rusové je totiž neuznávali jako samostatný národ. Proto území Ukrajiny bylo rozděleno jako celá carská říše na gubernie (kraje). V žádném případě však nelze říci, že by Donbas spadal pod Ukrajinu teprve od éry SSSR a jeho hranice zkonstruovaly sovětští vůdci. To je nesmysl.

Donbas: Pohnutá historie oblasti, kterou trýznil Hitler i Stalin | e15.cz

Historik měří dvojím metrem - Blog iDNES.cz

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Ziegler | pondělí 13.2.2023 13:00 | karma článku: 28,75 | přečteno: 879x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Jako první zavedl pětidenní pracovní týden Tomáš Baťa, nikoliv komunisté

Ano, geniální zlínský podnikatel se v roce 1930 rozhodl, že jeden den volna týdně je málo a ve své světově proslulé výrobě obuvi zavedl ve výrobních provozech volné soboty. Dokonce údajně jako první v celé v Evropě.

3.5.2024 v 16:37 | Karma: 19,16 | Přečteno: 383x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Agresivní ruské akce proti ČR ohrožují lidské životy

Nejedná se pouze o Vrbětice. Ty jsou jen špičkou ledovce. Kreml se chová vůči Evropě dlouhodobě silně nepřátelsky. Rusové se nezastaví před ničím, hackersky útočí na nemocnice, železnice a letadla. Na lidech jim nezáleží.

2.5.2024 v 14:21 | Karma: 20,27 | Přečteno: 367x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Česká pošta se řítila do propasti, Babiš a spol. jen přihlíželi

Tato špatně fungující státní instituce vyžadovala radikální řez, který předchozí koaliční vláda ANO – ČSSD s podporou KSČM neprovedla. Vinou její nečinnosti tak ztráta České pošty vyšplhala na téměř 6 miliard korun.

29.4.2024 v 11:12 | Karma: 18,78 | Přečteno: 516x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Slováci by v roce 1918 nejspíš dali Maďarům přednost před Čechy

Tuto možnost připustil historik profesor Jan Rychlík v knize Historie, Mýty, Jízdní řády. kterou napsal s publicistou Vladimírem Kučerou. A to z toho důvodu, že většina Slováků tenkrát po radikální změně moc netoužila.

26.4.2024 v 12:19 | Karma: 18,17 | Přečteno: 531x | Diskuse| Společnost

Jan Ziegler

Československo se mělo v roce 1938 bránit německé agresi

Měli jsme tenkrát válčit či bylo správné ustoupit? Zastánci odporu argumentují zachováním si páteře, odpůrci nemožnosti účinné obrany. Je ovšem možné, že naše kapitulace zabránila ve svržení Hitlera.

23.4.2024 v 12:42 | Karma: 18,64 | Přečteno: 566x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Odvolací soud potvrdil osvobození učitelky, která popírala válečné zločiny

6. května 2024  10:18,  aktualizováno  11:36

Pražská učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na...

Přijdou bouřky s vydatným deštěm, do zítřka naprší i přes 50 milimetrů

6. května 2024  11:31

Při bouřkách a dešti může od pondělí do úterního rána místy v Česku napršet v úhrnu přes 50 mm,...

Ve Vatikánu zadrželi českého faráře s pistolí, noži a šroubovákem

6. května 2024  9:51,  aktualizováno  11:25

Při vstupu do Vatikánu policie o víkendu zadržela faráře z České republiky, který měl u sebe v...

Začátek týdne bude oblačný s bouřkami. Slunce se vrátí ve středu

6. května 2024  6:23,  aktualizováno  11:22

Zataženo až oblačno vydrží na většině míst v Česku až do poloviny týdne. Česku se nevyhne ani déšť,...

  • Počet článků 3320
  • Celková karma 25,89
  • Průměrná čtenost 1808x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz